Indie: Pożar fabryki największego producenta szczepionek na świecie. Dostawy preparatów przeciw koronawirusowi zagrożone?

Produkcja szczepionek w zakładzie w Indiach, źródło: Twitter/Narendra Modi (@narendramodi)

Produkcja szczepionek w zakładzie w Indiach, źródło: Twitter/Narendra Modi (@narendramodi)

Co najmniej pięć osób zginęło w pożarze fabryki firmy The Serum Institute of India w Pune w zachodnich Indiach. Spłonęła dobudowywana nowa część zakładu, gdzie miały być produkowane szczepionki na koronawirusa. Indie miały wytwarzać m.in. preparat brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca.

 

Indie to największy na świecie producent szczepionek. Kraj ten odpowiada za aż 60 proc. światowej produkcji preparatów do wytwarzania odporności wobec wirusów. Największym indyjskim producentem szczepionek jest zaś koncern The Serum Institute of India. I to właśnie w jednej z jego fabryk doszło do tragicznego pożaru.

Koronawirus: Pfizer zmniejsza dostawy szczepionki do Europy. W UE będą specjalne "paszporty szczepień"?

Dokument dawałby po przyjęciu szczepienia pewne prawa w lockdownie.

Pożar podczas prac budowlanych

Ogień pojawił się w nowej części zakładu w Pune. Jest on właśnie rozbudowywany, aby zwiększyć moce produkcyjne. W nowej części fabryki miały stanąć linie produkcyjne do wytwarzania szczepionek na koronawirusa SARS-CoV-2.

Chodzi nie tylko o indyjską szczepionkę COVAXIN stworzoną przez firmę Bharat Biotech, ale także o preparat brytyjsko-szwedzkiej spółki AstraZeneca stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

The Serum Institute of India podpisał umowę na wytworzenie 1 mld dawek tej szczepionki, która została już zatwierdzona m.in. w Wielkiej Brytanii i Indiach, choć w Unii Europejskiej jeszcze czeka na certyfikację.

Przyczyna pożaru jest dopiero badana, ale wiele wskazuje na to, że ogień zaprószono podczas prac budowlanych. Jak poinformował burmistrz miasta Pune Murlidhar Mohol, wszystkie pięć ofiar, których ciała wydobyto ze zgliszczy, to pracownicy budowlani. Możliwe jednak, że w pogorzelisku są jeszcze jakieś ofiary śmiertelne pożaru.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Będzie kłopot z dostawami szczepionek?

Kierownictwo The Serum Institute of India zapewnia, że pożar nie zakłóci produkcji szczepionki na koronawirusa. Dyrektor wykonawczy koncernu Adar Poonawalla przekonywał, że ogień nie uszkodził części kompleksu fabrycznego, w której już powstają pierwsze dawki preparatów przeciw SARS-CoV-2 ani magazynu, w którym przechowywane jest już gotowe 50 mln dawek.

Koncern posiada też bowiem w Indiach inne fabryki, które również są dostosowywane do produkcji szczepionek na koronawirusa. Ale eksperci obawiają się, że Poonawalla robi tylko dobrą minę do złej gry. Pożar zniszczył bowiem kilka pięter budynku, w którym trwały prace modernizacyjne, a ofiar śmiertelnych nie było więcej, bo większość ludzi zdążyła się w porę ewakuować.

Fabryka w Pune miała być kluczowym elementem systemu produkcji szczepionek na koronawirusa w Indiach. To dzięki jej rozbudowie The Serum Institute of India miał do końca 2021 r. zwiększyć moce produkcyjne z 1,5 mld do 2,5 mld dawek tych preparatów rocznie.

Kłopoty indyjskiego producenta to przede wszystkim zła wiadomość dla biedniejszych krajów afrykańskich, azjatyckich czy południowoamerykańskich. Z 12 mld dawek zatwierdzonych już szczepionek na koronawirusa, jakie mają zostać wyprodukowane w tym roku, około 9 mld zakontraktowały już najbogatsze kraje świata – głównie USA oraz kraje europejski i bogatsze kraje azjatyckie.

Co więcej, większość z nich ma także zagwarantowane prawo pierwokupu kolejnych dawek. A to sprawia, że biedniejsze i mniej wpływowe kraje muszą czekać. Rozszerzenie produkcji szczepionek na największe fabryki w Indiach ma być częścią rozwiązania tego problemu. Ponadto preparat produkcji indyjskiej byłby zapewne tańszy niż te produkcji amerykańskiej czy europejskiej.

Koronawirus: Indie zatwierdzają aż dwie szczepionki – swoją i brytyjsko-szwedzką. Do zaszczepienia ponad 1,3 mld obywateli

Indie chcą jak najszybciej rozpocząć szczepienie swoich obywateli przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Indyjski gigant szczepionkowy

The Serum Institute of India to koncern założony w 1966 r. w Pune w indyjskim stanie Maharasztra. Jest on częścią większego holdingu spółek farmaceutycznych należących do rodziny Poonawalla – Poonawalla Group.

Firma ta jest największym producentem szczepionek na świecie. Jego założyciel Cyrus S. Poonawalla postanowił sam wytwarzać szczepionki, ponieważ wcześniej do Indii trzeba je było sprowadzać z zagranicy, co sprawiało, że były drogie i niedostępne dla większości mieszkańców. Krajowa produkcja pomogła obniżyć ceny preparatów.

Koncern rozpoczął od produkcji antytoksyny przeciwtężcowej, a potem wytwarzał też antidotum na jad węży oraz wieloskładnikowych szczepionek DPT (błonica-krztusiec-tężec) i MMR (odra-różyczka-świnka).

Dziś spółka wytwarza większość typów szczepionek, w tym na różne rodzaje grypy czy przeciw meningokokom, a także szczepionki na wściekliznę, polio czy gruźlicę. Oprócz tego The Serum Institute of India wytwarza różnego rodzaju surowice, osocze krwi czy produkty hormonalne.

Indyjski koncern jest dostarczycielem szczepionek dla globalnych kampanii szczepień prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO) czy UNICEF.