Koronawirus: Europa rezygnuje z hydroksychlorochiny?

Koronawirus, fot. Unsplash

Koronawirus, fot. Unsplash

Belgia, Francja i Włochy zrezygnowały ze stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu choroby COVID-19. Powód? Coraz więcej informacji o szkodliwości tego środka przeciwmalarycznego dla pacjentów.

 

 

Francja wycofa zgodę na stosowanie środka przeciwmalarycznego hydroksychlorochiny w leczeniu choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. Decyzja wynika z wątpliwości odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa lekarstwa, którego substancją czynną jest hydroksychlorochina.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Takie zalecenie wydała Wysoka Rada ds. Zdrowia Publicznego (HCSP). Instytucja zaleciła „ponowną ocenę stosunku korzyści do ryzyka dla tego leku w trwających badaniach”. „Hydroksychlorochina nie powinna być przepisywana pacjentom chorym na COVID-19”, podkreślił minister zdrowia Oliver Veran.

Podobną decyzję podjęły Belgia i Włochy. Jest ona pokłosiem publikacji w czasopiśmie medycznym „The Lancet” z 22 maja, gdzie wskazano, że stosowanie hydroksychlorochiny w terapiach z COVID-19 znacznie zwiększa śmiertelność wśród pacjentów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała już o wstrzymaniu badań nad skutecznością substancji. „Nie było innej możliwości po ostatnich publikacjach”, podkreślił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Hydroksychlorochinę bierze m.in. prezydent USA Donald Trump. Polityk sam to przyznał, zaś Biały Dom potwierdził. Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ją jako lek na malarię, ale nie przeciwko COVID-19.

WHO: Nie ma dowodów, że chlorochina pomaga zwalczyć koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny oraz jej pochodnych (np. hydroksychlorochiny) u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dotąd nie udowodniono bowiem skuteczności tej substancji w walce z chorobą COVID-19.

 

Substancja taka została kilkanaście tygodni temu ochrzczona mianem leku na koronawirusa. …