Koronawirus: Holandia wprowadza nowe ograniczenia. Rząd nie wyklucza godziny policyjnej w niektórych regionach

Premier Holandii Mark Rutte

Premier Holandii Mark Rutte / Zdjęcie: Twitter, @MinPres

​Premier Holandii Mark Rutte ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń, mających na celu przeciwdziałanie rozwojowi pandemii koronawirusa. Rząd rozważa także zamknięcie szkół średnich oraz wprowadzenie godziny policyjnej w regionach o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej.

 

Nowe restrykcje weszły w życie w środę (4 listopada) i będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie.

„Wspólnie udało nam się pokonać wzrost liczby infekcji. Aby jednak przyspieszyć spadek (zachorowań – red.), na okres dwóch tygodni wprowadzamy nowe obostrzenia”, napisał na Twitterze premier Mark Rutte, apelując do Holendrów o wytrwałość w przestrzeganiu zasad.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Czego dotyczą ograniczenia?

Od teraz Holendrzy, którzy nie należą do jednej rodziny, nie będą mogli spotykać się w przestrzeni publicznej w grupach, nawet trzyosobowych. Wyłączone z tej zasady są dzieci do 12. roku życia. W domu dopuszczalne jest natomiast przyjmowanie maksymalnie dwóch gości dziennie. Dotychczas przepisy mówiły o trzech osobach.

Limit osób, jakie mogą uczestniczyć w przyjęciach weselnych, ograniczono do 20, a w pogrzebach – do 30 osób. Zamknięte zostały kina, muzea, biblioteki, teatry, kasyna, parki rozrywki i baseny. W siłowniach zakazano organizowania ćwiczeń grupowych. Czynne pozostają jednak zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Od 1 listopada miał zostać wprowadzony nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Hugo De Jonge, że będzie on obowiązywać dopiero od 1 grudnia.

Od 15 października w Holandii obowiązuje częściowy lockdown. Lokale gastronomiczne mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos, ograniczono też liczebność zgromadzeń publicznych oraz godziny sprzedawania alkoholu w sklepach.

Holandia: Rząd wprowadza częściowy lockdown. Jakie są szczegóły?

„To boli, ale to jedyne wyjście”, tłumaczył premier Mark Rutte konieczność zaostrzenia restrykcji.

Rutte: Spadek liczby przypadków jest za wolny

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował we wtorek (3 listopada), że w zeszłym tygodniu wykryto 64 087 nowych zakażeń koronawirusem, czyli nieco mniej, niż dwa tygodnie temu. Jest to pierwszy odnotowany spadek od sierpnia, gdy liczba nowych zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć. 15 sierpnia odnotowano 655 nowych infekcji, w poniedziałek wykryto ich 8 286.

„Liczba nowych przypadków spada, ale niewystarczająco szybko”, stwierdził Mark Rutte. Szpitale, w których wciąż rośnie liczba pacjentów z COVID-19, są już bliskie przepełnienia. Rząd jest pod presją, by zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej, informuje agencja Reutera.

Podczas konferencji prasowej premier apelował o „solidarność ze służbą zdrowia i z chorymi, których pilne operacje są odwoływane” z powodu trwającej pandemii.

Holandia: Maski ochronne nieobowiązkowe. "Brak dowodów na ich skuteczność"

Zamiast zachęcania do noszenia masek ochronnych, władze Holandii rekomendują stosowanie się do przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Rząd wprowadzi godzinę policyjną?

Jak przekazują media, w niektórych miejscach w kraju, m.in. w Rotterdamie i Dordrechcie sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna. Liczba zakażeń stale rośnie, a szpitale muszą odstępować od świadczenia opieki lekarskiej innym chorym na rzecz pacjentów z COVID-19.

Jeśli taka tendencja będzie się utrzymywać, rząd przygotowuje się na ewentualną konieczność blokady najbardziej dotkniętych pandemią regionów.

„W pierwszej fazie wprowadzona będzie godzina policyjna, a większość sklepów i szkoły średnie zostaną zamknięte. Jeśli to nie poskutkuje, dany region objęty zostanie całkowitym lockdownem”, zapowiedział szef rządu.

Koronawirus: Kiedy rozpoczną się testy szczepionki CureVac na ludziach?

Firma biotechnologiczna CureVac z Tybingi twierdzi, że jest na dobrej drodze w procesie opracowania szczepionki na koronawirusa.

Premier prosi o rezygnację z wyjazdów zagranicznych

Mark Rutte usilnie zaapelował także, by mieszańcy Holandii nie wyjeżdżali na zagraniczne urlopy przynajmniej do połowy stycznia. Premier miał na myśli głównie okres ferii świątecznych. „Można wyjeżdżać na urlop bez przekraczania granicy, pod warunkiem zachowania zasad sanitarnych, a zwłaszcza dystansu społecznego wynoszącego przynajmniej 1,5 m”, oświadczył.

Za dwa tygodnie rząd ma poinformować, jakie restrykcje będą obowiązywały w czasie świąt Bożego Narodzenia. „Święta chcemy spędzać z rodziną, jednak czy będzie to możliwe, zależy od efektów wprowadzonych dziś obostrzeń”, wyjaśnił Rutte.

Koronawirus: Polski rząd zaostrza lockdown. Wszystkie szkoły zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie przeciwepidemicznych obostrzeń w Polsce.

Koronawirus w Holandii

Według informacji podanych w środę (4 listopada) w ciągu ostatniej doby w Holandii wykryto 7633 zakażenia koronawirusem i 106 zgonów w związku z chorobą COVID-19. Od początku pandemii potwierdzono już ponad 380 przypadków SARS-CoV-2. Na COVID-19 zmarło ponad 7 tys. osób.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba zakażeń w całym kraju zwiększyła się niemal dwudziestokrotnie. Spadek liczby przypadków odnotowano dopiero na przestrzeni ostatniego tygodnia.