Holandia: Maski ochronne nieobowiązkowe. „Brak dowodów na ich skuteczność”

Zamiast zachęcania do noszenia masek ochronnych, władze Holandii rekomendują stosowanie się do przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Zamiast zachęcania do noszenia masek ochronnych, władze Holandii rekomendują stosowanie się do przestrzegania zasad dystansu społecznego./ Foto via Unsplash

Holenderski rząd nie będzie zalecał społeczeństwu noszenia masek ochronnych, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, stwierdzając, że ich skuteczność nie została udowodniona.

 

 

Decyzja została ogłoszona w środę (29 lipca) przez minister zdrowia Tamarę van Ark na podstawie rekomendacji Krajowego Instytutu Zdrowia (RIVM).

Zamiast wymogu noszenia masek w przestrzeni publicznej, rząd zamierza zachęcać do przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Holandia: Brak dowodów na skuteczność masek

„Ponieważ z medycznego punktu widzenia nie ma udowodnionej skuteczności masek, rada ministrów zdecydowała, że nie będzie ogólnokrajowego obowiązku noszenia masek niemedycznych”, powiedziała Tamara van Ark.

Szef RIVM Jaap van Dissel podkreślił, że jego organizacja zna wyniki badań, które pokazują, że maski pomagają spowolnić rozprzestrzenianie się chorób. „Nie jesteśmy jednak przekonani, że pomogą one podczas obecnej epidemii koronawirusa w naszym kraju”, stwierdził ekspert. Dodał przy tym, że nieprawidłowe noszenie masek, w połączeniu z nieprzestrzeganiem zasad dystansu społecznego, może zwiększyć ryzyko transmisji koronawirusa.

Koronawirus: Dwa europejskie kraje przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych

W Austrii obowiązek noszenia masek ochronnych wraca po kilku tygodniach przerwy. We Francji grzywny za brak zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych sięgają 135 euro. Rządy obu państw obawiają się drugiej fali epidemii koronawirusa.

Holandia: Koronawirus nie zwalnia

Jak dotąd maski ochronne w Holandii są obowiązkowe tylko w transporcie publicznym i na lotniskach. Decyzja rządu w Hadze różni się od strategii podejmowanych przez inne kraje Europy. Obowiązek noszenia masek ochronnych wrócił od niedawna w Austrii, Francji, Hiszpanii, gdzie nakazy te obowiązują zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach publicznych: w sklepach, a niekiedy także w zatłoczonych obszarach na świeżym powietrzu.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Holandii rośnie systematycznie od początku lipca, a nieprzerwanie od 27 lipca. 6 lipca potwierdzono zakażenie u zaledwie 36 osób, ale już w niedzielę (2 sierpnia) potwierdzono 366 nowych zakażeń. 1 lipca rząd Holandii rozpoczął łagodzenie obostrzeń, pozwalając m.in. na otwarcie restauracji i spotkania publiczne, o ile ich uczestnicy zachowują dystans półtora metra.