Holandia, Irlandia i Czechy znoszą lockdown. „Lato nie będzie jeszcze normalne”

Mark Rutte, Holandia, premier

Premier Holandii Mark Rutte. / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Rządy w Hadze, Dublinie i Pradze poinformowały o znaczącym rozluźnieniu obostrzeń w związku ze znaczącym spadkiem liczby zakażeń koronawirusem. Premier Irlandii Micheál Martin mówi o „nadziei, ekscytacji i uldze”, zaś szef holenderskiego rządu Mark Rutte ostrzega, by nie popadać w przedwczesny entuzjazm.

 

 

W Holandii muzea, teatry, kina i inne podobnego typu lokale zostaną otwarte od następnej soboty (5 czerwca). „To w zasadzie koniec lockdownu”, obwieścił w piątek szef rządu Mark Rutte.

Restauracje będą mogły znów obsługiwać gości w zamkniętych pomieszczeniach i będą działać maksymalnie do godz. 22:00. Do domów będzie można zapraszać czterech, a nie jak dotąd dwóch gości.

Holandia: Shell zobowiązany do zmniejszenia emisji CO2. To pierwszy taki wyrok w historii

Sąd w Hadze orzekł, że koncern paliwowy Shell przyczynił się do „niebezpiecznych zmian klimatycznych”.

Rutte: Nie ma co liczyć na „normalne” lato

Zaleca się jednak, by pracownicy w miarę możliwości pozostali jeszcze przy pracy zdalnej. „Jeszcze nie jesteśmy w tym punkcie”, w którym można zezwolić na całkowity powrót do biur, stwierdził Rutte.

Ścisły lockdown obowiązywał w Holandii od grudnia 2020 r. Zdaniem premiera kampania szczepień przeciw COVID-19 przyniesie dalszą poprawę sytuacji epidemicznej, ale „lato nie będzie jeszcze całkowicie normalne”. Rząd przestrzega też przed ryzykiem wiążącym się z podróżami.

Rutte zapowiedział jednak, że w razie dalszego spadku infekcji od 30 czerwca zniesione zostaną kolejne obostrzenia: mieszkańcy kraju będą mogli przyjmować w domach do ośmiu osób, a lokale gastronomiczne będą mogły działać do północy.

Irlandia: Atak hakerski sparaliżował publiczną służbę zdrowia

System został wyłączony, co poważnie zakłóciło funkcjonowanie opieki zdrowotnej.

Irlandia pełna nadziei

Rząd w Irlandii, gdzie obowiązujący w czasie pandemii lockdown należał do najsurowszych w Europie, planuje otwarcie od środy (3 czerwca) hoteli i pensjonatów. Lokale gastronomiczne wznowią działalność pięć dni później, ale na razie będą mogły obsługiwać gości tylko na zewnątrz.

„Po traumie ostatnich piętnastu miesięcy podejmujemy wreszcie zdecydowane kroki w kierunku normalności”, ogłosił premier Micheál Martin w telewizyjnym orędziu. „Zbliżamy się do punktu, w którym będziemy mogli cieszyć się prawie normalnym życiem. Napełnia nas nadzieja, ekscytacja i ulga”, powiedział.

W pierwszej połowie czerwca władze przewidują też otwarcie kin, siłowni i basenów. Liczba kibiców, którzy będą śledzić na trybunach zawody sportowe, pozostanie jednak ściśle ograniczona. Od 5 lipca restauracje i bary będą mogły obsługiwać gości także wewnątrz lokali.

Czechy: Kolejna zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Już piąty od początku pandemii

Czeski minister zdrowia zrezygnował ze stanowiska. Petr Arenberger sprawował swoją funkcję przez zaledwie 1,5 miesiąca. Był czwartym szefem resortu zdrowia od początku pandemii COVID-19.

 

Petr Arenberger objął fotel ministra zdrowia 7 kwietnia. Z zawodu jest lekarzem dermatologiem. ierował uniwersyteckim szpitalem Królewskie …

Czechy też się otwierają. Powodem decyzja sądu

Kolejne ograniczenia znoszą też Czechy. Od poniedziałku (30 maja) obsługę gości wewnątrz lokali będą mogły wznowić restauracje, bary i kluby nocne, choć początkowo rząd zapowiadał, że będzie to możliwe od połowy czerwca. Od wtorku do kraju wjadą także turyści z określonych krajów, którzy przyjęli przynajmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19.

Decyzja o przyspieszeniu znoszenia restrykcji jest konsekwencją wyroku sądowego wydanego po skardze jednego z przedsiębiorców. Sąd uznał, że ostre ograniczenie działalności lokali gastronomicznych jest niezgodne z prawem.

Minister zdrowia Adam Vojtech przyznał podczas konferencji prasowej, że „wcale nie jest zadowolony” z konieczności otwarcia lokali gastronomicznych i klubów. Dodał, że „gdyby nie decyzja sądu, trzymałby się wcześniej ustalonej daty 14 czerwca. Restauracje i bary mogą obsługiwać klientów na zewnątrz od 17 maja.