Holandia: Znany dziennikarz śledczy postrzelony. „To bohater narodowy”

Holandia, Amsterdam, Leidseplein

W tych okolicach doszło do wtorkowego ataku w Amsterdamie. / Fot. Luca Lago [Unsplash] [@lucalago]

Gwiazda holenderskiego dziennikarstwa śledczego Peter R. de Vries walczy o życie po tym, jak został wczoraj postrzelony na ulicach Amsterdamu. „To atak na odważnego dziennikarza, ale i na wolność mediów”, stwierdził premier Mark Rutte. De Vries w przeszłości otrzymywał już groźby.

 

Peter R. de Vries jest holenderskim dziennikarzem znanym z badania „kryminalnego półświatka”, wyjaśnia agencja Reutera. Do ataku na jego życie doszło wczoraj (6 lipca) w Amsterdamie. Policja zatrzymała trzech podejrzanych, w tym osobę, która być może pociągnęła za spust.

De Vries „został poważnie postrzelony i walczy o życie”, poinformowała na konferencji prasowej burmistrz Amsterdamu Femke Halsema. „To bohater narodowy dla nas wszystkich. Niewielu jest tak odważnych dziennikarzy, którzy niestrudzenie walczą o prawdę”, oceniła.

Holandia "nie widzi miejsca w UE" dla Węgier

„Dla Węgier nie ma już miejsca w Unii Europejskiej”, stwierdził premier Holandii Mark Rutte

„Atak na wolność mediów”

Policja oddzieliła kordonem miejsce w pobliżu placu Leidseplein, gdzie doszło do strzelaniny. Funkcjonariusze zbierają nagrania wideo, przesłuchują świadków i zabezpieczają dowody rzeczowe.

Premier Mark Rutte określił atak jako „szokujący i niezrozumiały”. „To zamach na odważnego dziennikarza, ale jednocześnie atak na wolność mediów, która jest kluczowa dla naszej demokracji”, stwierdził. „Modlimy się o jego życie”, dodał szef rządu.

Według telewizji RTL do dziennikarza oddano pięć strzałów. Ofiara została trafiona w głowę. Reporter w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli przekazał na Twitterze, że jest „wstrząśnięty” informacją o ataku na holenderskiego dziennikarza. „Moje myśli i myśli europarlamentarzystów są z nim i jego bliskimi”, zapewnił.

„Media są kręgosłupem demokracji. Ataki na dziennikarzy to ataki na nas wszystkich”, napisał Sassoli, który sam w przeszłości pracował jako dziennikarz, m.in. dziennika „Il Giorno” i telewizji publicznej RAI.

Holandia: Shell zobowiązany do zmniejszenia emisji CO2. To pierwszy taki wyrok w historii

Sąd w Hadze orzekł, że koncern paliwowy Shell przyczynił się do „niebezpiecznych zmian klimatycznych”.

Kim jest Peter de Vries?

64-letni Peter R. de Vries jest znanym holenderskim dziennikarzem, często występującym w telewizji jako komentator w programach kryminalnych i ekspert do spraw kryminalnych. Jest też laureatem nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody Emmy. W przeszłości badał m.in. sprawę porwania w 1983 r. piwnego magnata Freddy’ego Heinekena.

De Vries otrzymywał już w przeszłości groźby związane z jego pracą. W 2013 r. porywacz Heinekena Willem Holleeder został skazany właśnie za pogróżki pod adresem de Vriesa. Holleeder odbywa obecnie wyrok dożywocia za udział w pięciu morderstwach.

W 2019 r. Ridouan Taghi, przeciwko któremu toczy się proces i który oskarżony jest o morderstwo i handel narkotykami, wydał oświadczenie, w którym odrzucił zarzuty, że groził de Vriesowi śmiercią.