Holandia: Władze Amsterdamu chcą odmienić reputację miasta. Problemem jest narkoturystyka

Amsterdam, Holandia

Amsterdam, stolica Holandii, przyciąga turystów nie tylko unikalną architekturą i sztuką czy wspaniałą historią, ale niestety także łatwą dostępnością narkotyków miękkich. / Fot. Roman Kraft [Unsplash]

Stolica Holandii zamierza zakazać turystom korzystania z tzw. coffee shopów, w których można legalnie nabywać i palić marihuanę. Lokalne władze chcą, aby Amsterdam kojarzył się z kulturą i różnorodnością, a nie z narkotykami.

 

Od niemal pół wieku Amsterdam kojarzył się nie tylko z symbolami Holandii – wiatrakami czy tulipanami, ale także z rajem dla palaczy marihuany z całego świata. W tamtejszych „coffee shopach” każdy dorosły chętny mógł zakupić i palić haszysz czy marihuanę.

Miasto chce jednak ukrócić narkoturystykę i przestępstwa na tle narkotykowym w stolicy poprzez zakazanie zagranicznym turystom wstępu do coffee shopów. „Tak zwani turyści za marihuaną powodują duże problemy w mieście”, powiedziała burmistrz Femke Halsema, cytowana przez „Deutsche Welle”.

„Amsterdam jest miastem międzynarodowym i oczywiście chcemy przyciągać turystów, ale pragniemy, aby przyjeżdżali oni ze względu na różnorodność, piękno miasta i jego zaplecze kulturalne”, wyjaśniła.

Holandia dopiero teraz rozpoczyna szczepienia na koronawirusa. Premier przyznaje się do porażki

Opóźnienia wywołały falę oskarżeń pod adresem władz o nieudolność w walce z pandemią. Premier Mark Rutte wyjaśnia, że zwłoka spowodowana była nieprzygotowaniem do przechowywania preparatu.

Wstęp do coffee shopów tylko dla mieszkańców kraju

Burmistrz nie chce całkowitego zakazu narkotyków w mieście, ale przede wszystkim redukcję liczby wykroczeń i przestępstw popełnionych przez turystów pod wpływem narkotyków. Ze stanowiskiem władz Amsterdamu zgadza się miejscowa policja, prokuratura, ale też duża część mieszkańców.

Celem jest także odmiana wizerunku turystycznego kraju. Jak stwierdziła Halsema, miasto nie chce mieć turystów, którzy przyjeżdżają tylko po alkohol i narkotyki.

Jeśli obecne zamierzenia wejdą w życie, to wstęp do „coffee shopów” będą mieli tylko mieszkańcy kraju, w dodatku jedynie ci posiadający kartę klubową. Ograniczona ma także zostać liczba punktów sprzedaży marihuany. Plan musi jeszcze zostać zatwierdzony przez miejski parlament.

Turystyka: Rok 2020 najgorszy w historii. Gdzie odnotowano największe straty?

Branża turystyczna szansę na odbudowę widzi w masowych szczepieniach.

Narkoturystyka w Holandii

Choć konopie indyjskie są w Holandii właściwie zakazane, to w ramach uchwalonej w 1976 r. tzw. polityki tolerancji legalne stało się posiadanie mniej niż pięciu gramów. Marihuanę można sprzedawać w „coffee shopach”. Choć ich liczba w Amsterdamie w ciągu dwóch ostatnich dekad spadła, to nadal stanowi ok. 1/3 wszystkich tego typu lokali w kraju.

Policja obserwuje w Amsterdamie wzrost przestępczości związanej z narkotykami i praniem pieniędzy. Jak wskazuje „DW” paradoks polega na tym, że sprzedaż haszyszu jest legalna, choć jego uprawa i sprzedaż hurtowa są zabronione. „Coffee shopy” zaopatrują się więc w zapasy narkotyków nielegalnie.

Rząd Marka Rutte chce ukrócić ten proceder i w związku z tym planuje rozpoczęcie projektu pilotażowego, zakładającego stworzenie uprawy państwowej konopi indyjskich, prowadzoną przez wybranych producentów.

Podsumowanie roku 2020 w Polsce, Europie i na świecie // PODCAST

Jakie były najważniejsze wydarzenia w 2020 roku według redakcji EURACTIV.pl?

Amsterdam

Amsterdam to konstytucyjna stolica Holandii. Miasto położony jest nad rzekami Amstel i IJ oraz licznymi kanałami, z których trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemal równolegle do siebie to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Nazwa miasta oznacza tamę („dam”) na rzece Amstel (pierwotnie miasto nazywane było Amsteldam).

To największe miasto Holandii, duży ośrodek przemysłowy, a także drugi po Rotterdamie port handlowy Holandii, który połączony jest kanałami z Morzem Północnym i Renem. Pełni rolę ważnego ośrodka kulturalnego i naukowego, z dwoma uniwersytetami i Królewskim Instytutem Tropikalnym.

Miasto odgrywa także istotną rolę w krajowej turystyce, nie tylko ze względu na obecność „coffee shopów”, ale przede wszystkim liczne muzea (wśród nich są Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha czy Rembrandthuis), jak również zabytki i ogrody botaniczne. Centrum miasta wraz z kanałami powstało w przeważającej części w XVII wieku, określanym mianem złotego wieku w historii Niderlandów.

Mimo posiadania przez Amsterdam statusu stolicy, większość instytucji rządowych oraz przedstawicielstw obcych państw znajduje się w Hadze.