Hiszpania: Szefowa cywilnego wywiadu zdymisjonowana za aferę podsłuchową w Katalonii

Była już dyrektor hiszpańskiej agencji wywiadowczej CNI Paz Esteban, źródło: Flickr/Ministerio de Defensa, fot. Marco Romero (CC BY-NC-ND 2.0)

Była już dyrektor hiszpańskiej agencji wywiadowczej CNI Paz Esteban, źródło: Flickr/Ministerio de Defensa, fot. Marco Romero (CC BY-NC-ND 2.0)

Ponieważ potwierdziły się informacje o tym, że Krajowa Służba Wywiadowcza (CNI) podsłuchiwała między 2017 a 2020 r. kilkunastu działaczy niepodległościowych w Katalonii programem szpiegowskim Pegasus, premier Hiszpanii odwołał szefową CNI.

 

W kwietniu kanadyjski ośrodek badawczy Citizen Lab, który ujawnił w ostatnich latach kilka głośnych przypadków używania na świecie szpiegowskiego programu Pegasus przeciw działaczom społecznym i politycznych oraz dziennikarzom, potwierdził, że w ten sposób inwigilowano też co najmniej 63 aktywistów z Katalonii.

Szefowa wywiadu potwierdza inwigilację

Ponieważ byli to działacze organizacji proniepodległościowych, podejrzenie od razu padło na władze w Madrycie, które po przeprowadzonym wbrew rządowi centralnemu Hiszpanii referendum niepodległościowym w Katalonii, w naturalny sposób dużą wagę przykładały do sytuacji w tym regionie.

Z początku hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprzeczyło jakoby korzystało z oprogramowania oferowanego przez izraelską spółkę NSO Group (producenta m.in. Pegasusa), ale w ubiegły piątek podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa szefowa CNI Paz Esteban potwierdziła, że jednak 18 katalońskich działaczy było podsłuchiwanych Pegasusem.

Ten izraelski program pozwala na przeglądanie całej zawartości smartfona zaatakowanej osoby – czytanie maili, smsów czy wiadomości w komunikatorach, podsłuchiwanie rozmów, rejestrowanie danych geolokalizacyjnych czy nawet podsłuchiwanie toczonych w pobliżu rozmów za pomocą wbudowanych w smartfon kamery i mikrofonu.

Citizen Lab: Katalońscy opozycjoniści szpiegowani Pegasusem

Jak dodano w raporcie, wiele wskazuje na działania rządu Hiszpanii.

Podsłuchiwany premier Katalonii

Obiektem inwigilacji mieli być m.in. członkowie separatystycznej organizacji Tsunami Democratic, która w latach 2019-2020 wielokrotnie organizowała manifestacje oraz zamieszki na terenie Katalonii, a także kluczowi politycy regionalnych ugrupowań politycznych, ale także czołowi katalońscy działacze polityczni jak przewodniczący parlamentu Katalonii Roger Torrent czy premier autonomicznego rządu Pere Aragones.

Sprawa ta wywołała w Katalonii oburzenie, ale politycy Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), którzy mają też 13 posłów w ogólnokrajowym Kongresie Deputowanych, zażądali od premiera Pedro Sancheza dymisji w kierownictwie CNI.

Ponieważ od poparcia ERC zależy stabilność socjaldemokratycznego rządu Sancheza, premier uległ i odwołał Esteban. Kataloński premier Aragones też jest bowiem politykiem ERC.

Hiszpania: Premier i minister obrony inwigilowani Pegasusem

Państwowy hiszpański ośrodek kryptologiczny wykrył na telefonach szefa rządu i szefowej resortu obrony ślady użycia przeciw nim szpiegowskiego programu Pegasus. Do ataków miało dojść w połowie ubiegłego roku.

 

O sprawie poinformował na konferencji prasowej w Madrycie hiszpański minister ds. kontaktów z …

Premier Hiszpanii też był inwigilowany Pegasusem

Odwołanie Esteban przyszło jednak Sanchezowi o tyle łatwo, że na początku maja okazało się, że także członkowie hiszpańskiego rządu centralnego byli inwigilowani Pegausem. Oprócz samego premiera dotyczyło to także minister obrony Margarity Robles.

Nie poinformowano kto stał za tą druga aferą inwigilacyjną, ale podano, że „ślady prowadzą zagranicę”. Szefowie służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych zostali jednak obarczeni odpowiedzialnością za dopuszczenie do takiej sytuacji.