Hiszpania: Sąd kwestionuje blokadę Madrytu

Hiszpania, Madryt, Sanchez, Ayuso, lockdown, koronawirus,

Premier regionu madryckiego Isabel Diaz Ayuso (Partia Ludowa) zgodziła się na wdrożenie izolacji społecznej, ale równocześnie zaskarżyła decyzję rządu Hiszpanii do sądu./ Foto via flickr [Comunidad de Madrid]

Wyższy Sąd Wspólnoty Autonomicznej Madrytu (TSJM) zakwestionował w czwartkowym orzeczeniu izolację społeczną obwiązującą w 10 miastach na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Izolacja została wprowadzona w piątek w związku z nasilającą się epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

 

 

TSJM orzekł, w wyniku odwołania złożonego przez władze regionalne, że obowiązujące z inicjatywy rządu restrykcje w przemieszczaniu się obywateli części regionu stolicy Hiszpanii są niezgodne z krajowym ustawodawstwem.

„Ich wprowadzenie w życie stanowiło ingerencję władz publicznych w podstawowe prawa obywatelskie (…) bez podstaw prawnych”, uznał TSJM.

Madryt: Jest wola współpracy rządu z samorządem?

Sąd wskazał, że choć władze państwowe mają możliwość wprowadzania restrykcji sanitarnych w związku z epidemią, to ich ogłoszenie w regionie Madrytu nie zostało potwierdzone w formie głosowania przez instytucję polityczną wybieraną i reprezentowaną przez obywateli, lecz zostało narzucone regionowi przez rząd Hiszpanii.

Premier regionu madryckiego Isabel Diaz Ayuso (Partia Ludowa) zgodziła się na wdrożenie izolacji społecznej, ale równocześnie zaskarżyła decyzję rządu Hiszpanii do sądu. W medialnych wypowiedziach działania rządu centralnego Pedra Sancheza określiła mianem „wywierania presji”.

Po czwartkowym orzeczeniu sądu Ayuso zaproponowała, że ​​spotka się z rządem centralnym w celu sporządzenia w jak najkrótszym terminie nowego zestawu „rozsądnych” środków, tak aby były one jasne przed nadchodzącym weekendem świątecznym w Hiszpanii. W poniedziałek 12 października przypada Narodowe Święto Hiszpanii – dzień upamiętniający odkrycie Ameryki i święto Madonny del Pilar patronki Hiszpanii.

Podczas wizyty w Algierii, premier Pedro Sánchez (PSOE) powiedział, że rząd przeanalizuje „wszystkie możliwe sposoby” opanowania pogarszającej się sytuacji sanitarnej w stolicy kraju, która znajduje się w europejskiej czołówce miast pod względem liczby zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców.

Hiszpania: Na czym polega "mały lockdown" w Madrycie?

Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogą od soboty opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeśli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

Hiszpania: Na czym polegał „mały lockdown” w stolicy?

Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy nie mogli od soboty (3 października) opuszczać swoich dzielnic i miasta, jeżeli nie jest to konieczne ze względu na pracę albo dojazd do szkoły.

Wprowadzone restrykcje dotyczyły Madrytu, a także położonych koło stolicy miast: Alcala de Henares, Alcobendas, Alcorcon, Fuenlabrada, Getafe, Leganes, Torrejon de Ardoz, Mostoles i Parla. Mają obowiązywać przez 14 dni.

Mieszkańcy nie mogli opuszczać swoich dzielnic oraz miasta, jeżeli nie było to konieczne ze względu na pracę lub naukę, a bary i restauracje mają ograniczyć napływ klientów do połowy i być zamknięte najpóźniej o 22.

Region Madrytu jest liderem w Europie pod względem liczby zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 z dwutygodniowym wskaźnikiem na poziomie 692,1 przypadków na 100 tys. osób. Na region Madrytu przypada 35 proc. wszystkich nowych zachorowań na koronawirusa w czasie szerzącej się w Hiszpanii drugiej fali epidemii.