Hiszpania: Premier i minister obrony inwigilowani Pegasusem

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (na zdj.)./ Foto via flickr.com @La Moncloa - Gobierno de Eespana, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Państwowy hiszpański ośrodek kryptologiczny wykrył na telefonach szefa rządu i szefowej resortu obrony ślady użycia przeciw nim szpiegowskiego programu Pegasus. Do ataków miało dojść w połowie ubiegłego roku.

 

O sprawie poinformował na konferencji prasowej w Madrycie hiszpański minister ds. kontaktów z parlamentem i demokracji Félix Bolaños. Jak przekazał, ślady szpiegującego oprogramowania Pegasus znaleziono w telefonach premiera Pedro Sáncheza oraz minister obrony Margarity Robles.

Szef rządu obiektem inwigilacyjnego ataku był w maju 2021 r., a szefowa resortu obrony – miesiąc później. Ekspertyzę na ten temat wykonał hiszpański Państwowy Ośrodek Kryptologii (CNC).

USA: Departament Handlu wpisał izraelską firmę NSO Group na "czarną listę". To ona stworzyła program szpiegowski Pegasus

W tym roku wyszło bowiem na jaw, że programu Pegasus używano do inwigilacji polityków, obrońców praw człowieka czy dziennikarzy.

Szpiegostwo z zagranicy?

Według analizy CNC działania szpiegowskie były prowadzone nielegalnie i przez „czynniki zewnętrzne”. Nie podano jednak jakie państwo lub organizacja mogły stać za inwigilacją czołowych hiszpańskich polityków.

Bolaños poinformował natomiast, że atak był poważny, a sprawcom udało się wykraść znaczna ilość ważnych danych. Raport na temat został już według hiszpańskiego ministra przekazany organom ścigania.

Citizen Lab: Katalońscy opozycjoniści szpiegowani Pegasusem

Jak dodano w raporcie, wiele wskazuje na działania rządu Hiszpanii.

Pegasus użyty w Katalonii?

To nie pierwszy przypadek, że wysocy rangą politycy są w Hiszpanii podsłuchiwani za pomocą Pegasusa. W zeszłym miesiący kataloński dziennik „La Vangurdia” ujawnił, że w latach 2017-2020 ofiarą inwigilacji miało paść aż 60 polityków związanych z katalońskim obozem niepodległościowym.

Do tych przypadków miało dojść tuż przed oraz po nieuznanym przez władze w Madrycie referendum niepodległościowym z 1 października 2017 r., które katalońscy separatyści ogłosili bez konsultacji z władzami hiszpańskimi.

Wtedy jednak podejrzewano, że za użyciem Pegasusa wobec katalońskich polityków stały hiszpańskie służby specjalne. Teraz natomiast podejrzewa się obcy wywiad. Wiadomo już, że z Pegasusa korzystały w takich celach służby marokańskie, które podsłuchiwały m.in. przywódców Algierii i Francji. Maroko i Hiszpania mają z powodów historycznych trudne relacje.

Izrael już nie sprzeda szpiegowskiego Pegasusa Polsce i Węgrom. Kraje te miały zostać wpisane na listę autorytarnych

Ze spisu wykreślono zarówno Arabię Saudyjska, Maroko i Azerbejdżan, jak i Polskę czy Węgry.

Czym jest Pegasus?

O stworzonym przez izraelską spółkę NSO Group programie Pegasus mówi się dużo od ubiegłego roku, gdy śledztwo dziennikarskie pokazało, że wbrew zapewnieniom wiele rządów (w UE wiadomo o węgierskim i polskim) używa też tego oprogramowania nie tylko do zwalczania terrorystów i organizacji przestępczych, ale także inwigiluje opozycję, działaczy społecznych czy niezależnych dziennikarzy.

Pegasus po zainfekowaniu nim telefonu ofiary pozwala na przeglądanie całej jego zawartości (nawet szyfrowanych komunikatorów), słuchanie rozmów, uruchamianie bez wiedzy użytkownika kamery i mikrofonu, a także rejestrowania danych geolokalizacyjnych urządzenia.