Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Isabel Díaz Ayuso (na zdj.) jest od 2019 r. prezydentem Wspólnoty autonomicznej Madrytu / Foto via twitter @IdiazAyuso

Isabel Díaz Ayuso (na zdj.) jest od 2019 r. prezydentką Wspólnoty autonomicznej Madrytu / Foto via twitter @IdiazAyuso

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę tylko w celu pójścia do pracy, szkoły lub w celu uzyskania pomocy medycznej. Spotkania towarzyskie w objętych obostrzeniami strefach będą ograniczone do sześciu osób.

Nowe przepisy zobowiązują właścicieli placówek restauracyjnych do redukcji liczby gości o 50 proc., ograniczenia godzin funkcjonowania sklepów, zamknięcia parków miejskich i ograniczenia miejsc w świątyniach o jedną trzecią.

Hiszpania: Najgorsza sytuacja w Madrycie

Stref o największym nasileniu zakażeń jest w kraju 37. Najgorsza sytuacja panuje w Madrycie, gdzie nowych zakażeń jest dwukrotnie więcej niż średnio w Hiszpanii. Od ostatniego tygodnia sierpnia liczba nowych przypadków dziennie oscyluje wokół 10 tys., a w ostatnich dniach te wzrosty jeszcze przyspieszyły.

Według hiszpańskich instytucji ds. zdrowia prawie jedna trzecia wszystkich przypadków COVID-19 zarejestrowanych w Hiszpanii w ostatnich dniach miała miejsce w Madrycie i okolicach. Na tych obszarach żyje około 855 tys. osób (17 proc. całej populacji regionu Madrytu) i stanowią one 25 proc. wykrytych przypadków koronawirusa, poinformowały w piątek lokalne władze.

Z kolei według danych przekazanych przez The Guardian, w Hiszpanii notuje się obecnie ok. 260 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców. W Madrycie ta liczba wynosi aż 660 przypadków na 100 tys., a w jednej z dzielnic stolicy – Puente de Vallecas – aż 1241 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania we Francji 166 przypadków, a we Włoszech 33.

Hiszpania: Największa fuzja w bankowości od lat. Wielkość aktywów przekroczy 600 mld euro

Pod względem wielkości aktywów powstała w jej wyniku instytucja będzie pierwszym bankiem w Hiszpanii i 10. w Europie.

Madryt: Ważniejsza gospodarka czy zdrowie?

Dziś w południe premier Hiszpanii Pedro Sánchez miał spotkać się z Isabel Díaz Ayuso (Partia Ludowa) prezydentką wspólnoty autonomicznej Madrytu, informuje agencja EFE. Sánchez wysłał w ubiegłym tygodniu list do Ayuso z ofertą pomocy ze strony rządu centralnego. Polityk Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) zauważył jednak, że kompetencje władz regionalnych, między innymi, w zakresie polityki zdrowotnej będą uszanowane.

Na razie regionalny rząd Madrytu wykluczył ogłoszenie stanu alarmowego na swoim terytorium, aby nie „zamrozić” lokalnej gospodarki, już mocno dotkniętej kryzysem, podkreśliła Ayuso.

Jednak regionalny minister zdrowia, Enrique Ruiz Escudero, ostrzegł że powinno nastąpić całkowite zamknięcie całego regionu Madrytu – który przy łącznej liczbie 186 800 infekcji od początku pandemii jest obecnie najbardziej dotkniętym pod tym względem regionem w Hiszpanii. „To konieczne, by powstrzymać pandemię”, podkreślił.

Hiszpania: Adiós Franco? W jaki sposób rząd chce usunąć dziedzictwo Francisco Franco?

Dyktatura Francisco Franco trwała od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) do jego śmierci w 1975 r.

Protesty przeciwko restrykcjom

Opublikowanie w sobotę rano przez rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu przepisów o restrykcjach w przemieszczaniu się w części aglomeracji stołecznej doprowadziło do kilku manifestacji mieszkańców tego regionu Hiszpanii. W sobotę protestowali też samorządowcy i stowarzyszenia medyczne. Te ostatnie jednak domagają się surowszych działań – m.in. objęcia obostrzeniami całego regionu stołecznego. Decyzję regionalnego rządu kierowanego, przez Isabel Diaz Ayuso o przywróceniu restrykcji, oprotestowało część madryckich samorządowców i polityków opozycji.

W Hiszpanii od marca do czerwca obowiązywał ścisły ogólnokrajowy lockdown. Zamrożono wówczas niemal w całości gospodarkę oraz wprowadzono zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami. Sytuacja ta w znaczący sposób podkopała tamtejsza gospodarkę, w tym turystykę, która stanowi prawie 18 proc. PKB Hiszpanii.

Nowe ograniczenia mobilności w tym kraju dotyczą osób mieszkających w 37 „podstawowych obszarach zdrowia” (Áreas Básicas de Salud), z których 26 znajduje się w sześciu dzielnicach Madrytu, a reszta w innych gminach wspólnoty autonomicznej Madrytu. Podstawowy obszar zdrowia jest mniejszy niż dzielnica miasta i może obejmować kilka ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej.