Hiszpania: Już prawie 9 mln osób bez pracy przez koronawirusa

Photo by thom masat on Unsplash

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa mocno uderzył już w Hiszpanię. Liczba osób bez pracy w tym kraju przekroczyła 9 mln. To aż 40 proc. czynnych zawodowo Hiszpanów.

 

Szacunkowe dane o liczbie osób bez pracy w Hiszpanii opublikował dziennik „El Mundo”. Gazeta zliczyła nie tylko osoby, które zarejestrowały się jako bezrobotne, ale również tych, którzy trafili na przymusowy bezpłatny urlop lub czasowo zawiesili swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Wszyscy oni w czasie pandemii nie wykonują żadnej pracy i nie zarabiają.

Najwięcej osób jest bezrobotnych „tymczasowo”

Jak ustalili dziennikarze „El Mundo”, 4 mln osób skorzystały już z rządowego mechanizmu ERTE, który dotyczy czasowej regulacji zatrudnienia. Dzięki temu mechanizmowi pracodawca może w wyjątkowych okolicznościach (a do takich zalicza się też stan epidemii) czasowo zawiesić funkcjonowanie firmy lub zakładu pracy i odesłać pracowników na bezpłatny urlop.

Zachowują oni swoje przywileje socjalne, ale nie otrzymują pensji. Dostają za to zasiłek dla bezrobotnych, ale tylko w wysokości 70 proc. przez pierwsze 6 miesięcy, a potem przez kolejne miesiące – 50 proc. Są także pierwsi w kolejce do ponownego podjęcia pracy, jeśli ich pracodawca wznowi działalność. I nie będzie ich można wtedy zwolnić przez pół roku.

Dodatkowo już 1,2 mln osób, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą, wystąpiło o jej zawieszenie i zgłosiła się z tego tytułu po zasiłek. Oznacza to, że zrobiła tak co trzecia osoba prowadząca w Hiszpanii samodzielną działalność gospodarczą.

Z kolei liczba osób zarejestrowanych jako trwale bezrobotne wyniosła na 20 kwietnia 3,7 mln.  I zapewne w kolejnym tygodniu jeszcze wzrosła. Oznacza to, że bez pracy pozostaje obecnie w Hiszpanii prawie 9 mln osób, czyli 40 proc. z wszystkich 23 mln czynnych zawodowo mieszkańców kraju.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Bez pracy faktycznie więcej osób?

Redakcja „El Mundo” zastrzegła, że są to i tak bardzo ostrożne szacunki. Nie tylko nie uwzględniają bowiem kilku ostatnich dni, ale także tego, że system rejestracji bezrobotnych oraz zawieszania działalności gospodarczej przeciąża się od liczby zgłoszeń, które w czasie epidemii można składać tylko przez internet lub telefonicznie. Dlatego bez pracy może już być nawet ponad 9 mln osób.

Niektórzy szacują, że bez pracy może być nawet grubo ponad 10 mln osób. Związek zawodowy CCOO ocenia, że dzięki mechanizmowi ERTE czasowo „zwolniono” już więcej osób niż podaje rząd. Związkowcy jednak chwalą ten instrument. „Bez tego mechanizmu utracilibyśmy co najmniej 6 mln miejsc pracy, ale ERTE jest inwestycją zmniejszającą szkody na rynku zatrudnienia” – powiedział sekretarz CCOO Carlos Bravo.

Kryzys i bezrobocie nie rozkładają się też na razie w Hiszpanii po równo. Najbardziej obecnie dotknięte branże to: turystyka, gastronomia, działalność artystyczna i kulturalna, budownictwo, przemysł wytwórczy, handel i działalność związana z rynkiem nieruchomości. Ale turystyka i gastronomia to ważna część hiszpańskiego PKB, a branża budowlana wciąż nie podniosła się do końca po krachu z ubiegłej dekady.

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

Nie wszyscy odzyskają pracę po pandemii?

Związkowcy obawiają się też, że mechanizm ERTE nie zagwarantuje wszystkim powrotu do pracy. Bo jeśli pracodawca w międzyczasie upadnie, wszyscy jego pracownicy automatycznie staną się bezrobotni. „To niemożliwe, aby wszystkie te firmy przetrwały i przywróciły do pracy na okres co najmniej pół roku wszystkich zwolnionych” – ocenił w rozmowie z „El Mundo” sekretarz generalny izby handlowej zrzeszającej hiszpańskich hotelarzy Emilio Gallego.

Problemem jest także to, że urzędy pracy, których pracownicy często też funkcjonują zdalnie, zatkały się od napływu wniosku. Nie tylko nie nadążają z rejestrowaniem nowych bezrobotnych, ale nawet z wypłacaniem zasiłków tym już zarejestrowanym. Część z osób zarejestrowanych w drugiej połowie marca nie otrzymało jeszcze ani jednego eurocenta, choć mają status bezrobotnych od około miesiąca. Zasiłki mają zostać wyrównane, ale nie wszyscy wiedzą kiedy tak się stanie.

W Hiszpanii stwierdzono prawie 229,5 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Więcej przypadków odnotowano już tylko w USA. W Hiszpanii zmarło też z powodu infekcji nowym koronawirusem ponad 23,5 tys. osób – więcej jedynie w USA i Włoszech. Jutro (28 kwietnia) premier Pedro Sanchez ma przedstawić pierwszy kalendarz znoszenia epidemicznych obostrzeń, które w Hiszpanii są bardzo ostre – Hiszpanom wolno opuszczać domy tylko w określonych sytuacjach, a większość gospodarki jest niemal całkowicie zamrożona.

Boris Johnson wraca do pracy po pokonaniu koronawirusa

Boris Johnson wraca do pracy po wyleczeniu koronawirusa. Premier prawie miesiąc zmagał się z infekcją.