Koronawirus: Nawet 600 tys. euro kary za lekceważenie restrykcji w Hiszpanii

Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Andaluzji i Katalonii zatwierdziły grzywny w wysokości do 600 tys. euro za nieprzestrzeganie środków restrykcyjnych. / Foto via unsplash

Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Andaluzji i Katalonii zatwierdziły grzywny w wysokości do 600 tys. euro za nieprzestrzeganie środków restrykcyjnych. / Foto via unsplash

Rządy hiszpańskich wspólnot autonomicznych Andaluzji i Katalonii zatwierdziły grzywny w wysokości nawet do 600 tys. euro za nieprzestrzeganie restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa.

 

 

W ostatnich tygodniach odnotowano 80 nowych ognisk koronawirusa na terenie Andaluzji, które przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań. Za przyczynę ich powstania uznaje się  m.in. tłumne zgromadzenia w barach i w dyskotekach.

Decyzje lokalnych rządów w Andaluzji i Katalonii przewidują sankcjonowanie trzech rodzajów wykroczeń. To próba opanowania rosnącej liczby nowych zakażeń w kraju.

Hiszpania: We wtorek rekordowe 6 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2

Najwięcej nowych zgonów powiązanych z chorobą COVID-19 zarejestrowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Aragonii oraz w Katalonii.

Hiszpania: 100 euro za brak maski

Ze względu na panujące rozprężenie i nieprzestrzeganie środków zapobiegawczych przez obywateli, lokalne rządy zatwierdziły system sankcji obejmujący trzy rodzaje wykroczeń: łagodne, poważne i bardzo poważne.

Grzywny wahają się od lekkich – od 100 euro do 3 tys. euro – za  spowodowanie mniej niż 15 zakażeń poprzez nienoszenie masek ochronnych lub noszenie ich w niewłaściwy sposób, do „poważnych” kar – od 3 do 60 tys. euro – dla osób, które powodują od 15 do 100 zakażeń, oraz „bardzo poważnych” – od 60 tys. do 600 tys. euro – dla miejsc takich jak dyskoteki, supermarkety lub sklepy, w których gromadzi się dużo osób.

W Hiszpanii to zwłaszcza dyskoteki stały się miejscami, gdzie często dochodzi do rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, głównie wśród młodych ludzi.

Hiszpania: Ponad 200 ognisk SARS-CoV-2. Spada wiek zakażonych

W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

Hiszpania: Nocne życie najlepszym sposobem na wzrost liczby zakażeń

Wedle rzecznika andaluzyjskiego rządu, Eliasa Bendodo, aż 70 proc. nowo zakażonych osób znajduje się w przedziale wiekowym od 20 do 51 lat. „Nie jesteś bardziej odporny na zakażenie, ponieważ jesteś młody […]„, apeluje Bendodo, zaznaczając że rząd będzie kłaść nacisk na przestrzeganie reżimu sanitarnego.

Rzecznik lokalnego rządu w Andaluzji uzasadnił wysokość kar powołując się na zachowania mające miejsce kilka tygodni temu. Głośnym echem odbiła się w Hiszpanii sprawa muzyka plującego alkoholem na publiczność bez masek. Według Bendodo najlepszym środkiem zaradczym jest odpowiedzialność każdego z osobna. „A w przypadku braku odpowiedzialności pozostaje tylko prawo i sankcje. W innym przypadku narażamy życie i pracę ludzi”.

Z powodu coraz większej liczby zakażeń SARS-CoV-2 już 28 państw poinformowało o nałożeniu obowiązkowej kwarantanny na osoby wracające z Hiszpanii. Na liście oprócz Wielkiej Brytanii, są od kilku dni m.in. Szwajcaria, Słowenia, Finlandia, Indie, Irlandia, Kenia, Norwegia, Rosja oraz Tunezja.

Lista jest codziennie aktualizowana przez hiszpańskie MSZ. Zmiany można śledzić np. tutaj. Więcej o sytuacji w Hiszpanii piszemy tutaj.