Sekretarz generalny ONZ do Putina: W imię ludzkości niech pan powstrzyma wojnę!

onz-guterres-sekretarz-generalny-reelekcja

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres / Zdjęcie: © European Union 2017 [EUCO Newsroom]

Sekretarz generalny ONZ zaapelował do Kremla i osobiście do prezydenta Władimira Putina o powstrzymanie działań zbrojnych na terenie Ukrainy.

 

 

„Mam tylko jedną rzecz do powiedzenia, z całego serca: panie prezydencie Putin, niech Pan powstrzyma swoje wojska przed atakowaniem Ukrainy. Proszę dać szansę pokojowi, bo wielu ludzi już zginęło”, wezwał Putina w wydanym oświadczeniu sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Ukraina: Prezydent ogłosił stan wojenny w całym kraju

Prezydent poprosił obywateli, by zachowali spokój i w miarę możliwości pozostawali w domach.

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

W nocy polskiego czasu zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, która o rozpoczęciu przez Rosję ataku na Ukrainę dowiedziała się w czasie posiedzenia.

Większość członków Rady potępiła działania Władimira Putina i domagała się przyjęcia rezolucji w tej sprawie.  Na przeszkodzie stoi jednak obecność w Radzie Bezpieczeństwa Rosji i sprzyjających jej Chinom.

Uczestniczący w posiedzeniu stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslyca podkreślił, że w w obliczu inwazji apele członków Rady o zaniechanie eskalacji konfliktu i są bezużyteczne, a przygotowane wcześniej projekty rezolucji tracą na aktualności.

Przytoczył zapisy Karty Narodów Zjednoczonych mówiące o tym, że ONZ jest otwarta na przyjmowanie krajów „miłujących pokój” i gotowych na spełnianie wymogów organizacji.

CNN: Ukraina zaatakowana także z Białorusi

Telewizja CNN opublikowała nagranie, na którym widać, jak czołgi przekraczają granicę białorusko-ukraińską.

„Niech pan dzwoni do Ławrowa”

„Rosja nie jest zdolna do spełniania żadnych zobowiązań. Ambasador Federacji Rosyjskiej potwierdził trzy minuty temu, że prezydent ogłosił wojnę z moim krajem”, podkreślił Kyslyca, cytowany przez PAP.

Zwrócił się także do stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Wasilija Nebenzii, aby ten skontaktował się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem i potwierdził, że wojska rosyjskie nie będą ostrzeliwać i bombardować ukraińskich miast, co jednak już na miejsce.

Przedstawiciel Ukrainy stwierdził, że nie ma czyśćca dla zbrodniarzy wojennych i idą oni prosto do piekła. Wezwał też Rosję do porzucenia przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa.

„Proszę porzucić swoje obowiązki przewodniczącego, zadzwonić do Ławrowa, zadzwonić do (prezydenta Rosji Władimira – red.) Putina, powiedzieć im, żeby zatrzymali tę agresję” – wezwał ukraiński dyplomata Nebenzię, który w lutym przewodniczy RB.

Sekretarz generalny NATO potępia "lekkomyślny atak Rosji na Ukrainę"

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że działania Rosji przeciw Ukrainie stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Zachód ostrzega Rosję

Kraje zachodnie potępiły działania Rosji i ostrzegły ją przed konsekwencjami operacji na Ukrainie. „Rosyjska agresja będzie miała bezprecedensową cenę pod względem politycznym, ekonomicznym i moralnym”, oceniła ambasador Niemiec przy ONZ Antje Leendertse.

Jej amerykańska odpowiedniczka Linda Thomas-Greenfield przytoczyła natomiast uwagi prezydenta USA Joego Bidena, że „tylko Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i zniszczenie, jakie przyniesie ten atak, a Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy odpowiedzą na to w sposób zjednoczony i zdecydowany”, a „świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności”.