Grupa Wyszehradzka i UE będą współpracować wobec zagrożenia koronawirusem

Szczyt V4 w Pradze ws. koronawirusa, źródło Krystian Maj KPRM

Szczyt V4 w Pradze ws. koronawirusa, źródło Krystian Maj KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w środę (4 marca) po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, że wobec rozszerzającej się epidemii koronawirusa wymiana doświadczeń i informacji zarówno w Grupie Wyszehradzkiej, jak i w ramach Unii Europejskiej jest bezcenna.

 

 

Choć problemy wywołane rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zdominowały środowe rozmowy, to premierzy Polski Mateusz Morawiecki, Słowacji Peter Pellegrini, Czech Andrej Babiš i Węgier Viktor Orbán przedyskutowali także kwestie związane z unijnym budżetem na lata 2021-27 oraz – w związku z gwałtownym napływem uchodźców do Grecji i Turcji – politykę migracyjną UE.

Sejm przyjął ustawę ws. koronawirusa

Wczoraj późnym wieczorem Sejm przyjął specjalną ustawę określającą zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej koronawirusem. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Premier: Wymiana doświadczeń i informacji bezcenna

“Podczas dzisiejszego spotkania premierów w Pradze poruszyliśmy kilka najważniejszych kwestii. Pierwsza sprawa to oczywiście koronawirus – wymiana doświadczeń i informacji w ramach V4 jest w tej chwili bezcenna. Jesteśmy świadomi zagrożenia, rozmawialiśmy o tym, jak zminimalizować ryzyka dla obywateli, jak i wpływ koronawirusa na nasze gospodarki” – przekazał szef polskiego rządu na Facebooku.

W swoim wpisie Morawiecki zwrócił także uwagę, że już stosowane są najnowocześniejsze metody ograniczania zakażeń, a UE uruchamia dodatkowe środki, które wspierają państwa członkowskie w walce z chorobą. “Podkreśliłem, że nie możemy ulegać panice, która często jest podsycana bezpodstawnie. Działa to wyłącznie na niekorzyść skutecznej walki z koronawirusem” – ocenił polski premier.

Na spotkaniu w Pradze poinformował o potwierdzeniu pierwszego w Polsce przypadku koronawirusa i wyraził przekonanie, że wdrożono najlepsze procedury. Jak podkreślił szef rządu, mają one m.in. “zapobiegać, wdrażać mechanizmy kwarantanny tak, jak to modelowo, książkowo zostało zastosowano dzisiaj nad ranem wobec pierwszego pacjenta, który został zidentyfikowany”.

“Wymiana doświadczeń w odniesieniu do poszczególnych przypadków organizacji, instytucji była na pewno bardzo owocna i cieszę się, że w ramach Grupy Wyszehradzkiej potrafimy na tak nietypowe tematy (rozmawiać)” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Koronawirus: Pierwszy przypadek stwierdzony w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Chory to mężczyzna z województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec. Tam najpewniej doszło do zakażenia.

 

 

Obecnie pierwszy Polak zakażony koronawirusem znajduje się na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. …

 

Jutro w Brukseli Rada UE też nt. koronawirusa

Polski premier przypomniał w Pradze, że wobec rosnącej liczby przypadków zachorowań na COVID-19 wywoływanej rozprzestrzenianiem się w UE koronawirusa SARS-CoV-2, w piątek (6 marca) w Brukseli ma odbyć się spotkanie ministrów zdrowia państw członkowskich UE. “Chcemy wymieniać się różnymi doświadczeniami, bardzo ważna jest współpraca na forum Unii Europejskiej” – oświadczył Morawiecki. Zapowiedział przy tym, że podczas piątkowego spotkania dyskutowane będą zarówno kwestie związane z dostawami leków i sprzętu medycznego, jak i uniezależnienie się od niektórych dostawców.

Szef polskiego rządu poinformował również, że rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który – jak przekazał Morawiecki – jest świadomy ryzyka związanego z koronawirusem, nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale także dla wzrostu gospodarczego.

“Rozmawiałem również z Andrejem Plenkoviciem, premierem Chorwacji, która sprawuje prezydencję w Radzie Europejskiej, o tym, w jaki sposób stymulować gospodarkę do rozwoju tak, żeby wpływ koronawirusa na wzrost gospodarczy był minimalny” – dodał premier.

UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zadecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej z umiarkowanego na wysoki.

 

Informację o decyzji ekspertów ECDC przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Mimo wielu działań wirus …

Polska pomoc dla Grecji  w związku z nową falą uchodźców

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wobec sytuacji w Grecji i Turcji należy wzmocnić zewnętrzne granice Unii, dlatego Polska jest gotowa przekazać pomoc zarówno w postaci wsparcia straży granicznej, jak i środków materialnych. “Jako Grupa Wyszehradzka od dawna mówiliśmy językiem, który teraz przyjęła Grecja i kraje południa Europy. Co więcej – narrację tę wspiera aktualnie UE” – napisał na Facebooku.

“Stanowczo podkreślam, że należy strzec granic zewnętrznych Europy, żeby przemytnicy ludzi nie rządzili procesem migracji. Jesteśmy gotowi wspomóc proces ochrony granic zewnętrznych UE – przez wsparcie różnymi środkami materialnymi czy też wsparciem naszej Straży Granicznej” – zadeklarował polski premier.

Tymczasem już wczoraj w Brukseli szef MSWiA Mariusz Kamiński sprecyzował polska ofertę pomocy dla Grecji. “W imieniu polskich władz złożyłem deklarację, że Polska jest w stanie bardzo szybko, jeżeli będzie taka potrzeba, wysłać do Grecji 100-osobowy oddział Straży Granicznej i 100-osobowy oddział policji” – przekazał dziennikarzom Kamiński. Wobec faktu, że u granic Grecji koczują już tysiące migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu, w stolicy Belgii na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkali się w środę ministrowie spraw wewnętrznych państw UE.

Erdogan krytykuje UE w sprawie uchodźców

Prezydent Turcji stwierdził, że „kraje członkowskie Unii Europejskiej depczą prawa człowieka”. Recep Tayyip Erdogan odniósł się w ten sposób do zamknięcia greckich i bułgarskich granic przed uchodźcami i migrantami, którzy próbują się przedostać przez nie do Europy.

 

Turecki prezydent rozmawiał z …

Przyszły budżet UE musi być ambitny

Nawiązując do trwających negocjacji dotyczących przyszłych ram finansowych UE Mateusz Morawiecki podkreślił, że państwa V4 są zjednoczone w dążeniu do celu. “Rozmawialiśmy również o nowym budżecie unijnym, co zaowocowało stworzeniem grupy Ambitna Europa. Chcemy, by UE poważnie traktowała swoje zobowiązania traktatowe, więc wspólnie będziemy apelować o ambitny unijny budżet” – zapowiedział szef polskiego rządu. Chodzi przede wszystkim o zobowiązania traktatowe dotyczące polityki spójności, budowy infrastruktury oraz wspólnej polityki rolnej.

Premier zadeklarował przy tym, że Polska będzie wspierać również unijną politykę w dziedzinie innowacyjności. Jednak – jak zastrzegł – wyłącznie opartą na takich zasadach, które umożliwiałyby państwom Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej w sprawiedliwy sposób z niej korzystać. “A więc grupa Ambitna Europa apeluje o ambitny budżet” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Albo praworządność, albo dwa razy mniej pieniędzy dla Polski. Charles Michel zapowiada nowy budżet UE

Nowa kompromisowa propozycja szefa Rady Europejskiej dotycząca unijnego budżetu przewiduje nieco więcej środków dla Polski, ale zawiera regułę „pieniądze za praworządność”. Specjalny szczyt budżetowy przywódców państw UE rozpocznie się 20 lutego.

 

 

Ogłoszenie przez Charlesa Michela kompromisowej propozycji unijnego budżetu poprzedziły dwa tygodnie konsultacji …