Grecja: Dziś decyzja w sprawie rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim. „Koniec z biernością”

Grecja, Turcja, Europa, Morze Jońskie, Morze Egejskie, Morze Śródziemne, Ateny, Ankara, Denidas, Erdogan, Mitsotakis

"Projekt dotyczący rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to historyczny moment dla naszego kraju, korzystającego z niezbywalnego prawa w ramach prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa morza", napisał w sobotę (16 stycznia) w mediach społecznościowych jeden z autorów projektu, grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias. / Foto via twitter [@NikosDendias]

Grecki parlament podejmie dziś decyzję o rozszerzeniu wód terytorialnych z 6 do 12 mil morskich na Morzu Jońskim. Greccy politycy i eksperci przekonują, że to przykład skutecznej dyplomacji ze strony Aten.

 

 

O planach poszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim po raz pierwszy w sierpniu 2020 r poinformował premier Kyriakos Mitsotkais. Ateny forsują tę legislację w okresie, w którym nasila się konflikt z Turcją o zasięg morskich granic Grecji i dostęp do złóż na wschodzie Morza Śródziemnego.

Jednak obszar, o który Grecja chce powiększyć wody terytorialne, nie jest przedmiotem sporu z Turcją. Mitsotakis powiedział w sierpniu deputowanym, że podejmując taką decyzję, Ateny zrywają z „dekadami bierności” w polityce zagranicznej.

Denidas: To historyczna chwila

Projekt ustawy złożono w parlamencie w piątek (15 stycznia). „Projekt dotyczący rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to historyczny moment dla naszego kraju, korzystającego z niezbywalnego prawa w ramach prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa morza”, napisał dzień później w mediach społecznościowych jeden z autorów projektu, grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias.

Grecja ma zamiar rozszerzyć wody terytorialne po raz pierwszy od 1947 r., dodając obszar o powierzchni przekraczającej 13 tys. kilometrów kwadratowych, powiedział Nikos Dendias podczas wtorkowego (19 stycznia) wystąpienia w parlamencie.

„Biorąc pod uwagę, że cały kraj zajmuje około 135 tys. kilometrów kwadratowych, zakres ekspansji jest ewidentny”, dodał. Rząd ma wsparcie opozycji, co sprawia, że przegłosowanie ustawy staje się formalnością.

Grecja się dozbraja. Kupi francuskie myśliwce i wydłuży służbę wojskową

Grecja modernizuje swoje siły zbrojne w związku z narastającym konfliktem z Turcją.

 

Grecja: Po Morzu Jońskim czas na Morze Egejskie?

U podstaw rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Jońskim znajduje się art. 3 Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, zgodnie z którym każde państwo ma prawo do ustalania szerokości swojego morza terytorialnego do granicy nieprzekraczającej 12 mil morskich.

Tę samą konwencję Ateny chcą zastosować na Morzu Egejskim, gdzie sprzeciwia się temu Ankara, która nie jest jej sygnatariuszem. Turcja kilkakrotnie oświadczała, że jakiekolwiek próby rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Egejskim zakończą się konfliktem zbrojnym.

W październiku 2020 r. Grecja i Turcja zgodziły się na przyjęcie środków budowy wzajemnego zaufania oraz prowadzenie rozmów o roszczeniach terytorialnych na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jak dotąd nie przyniosły one żadnych rezultatów.

Grecja i Turcja wznowią rozmowy na temat granic na Morzu Śródziemnym

W ubiegłym roku stosunki między Atenami a Ankarą zaostrzyły się na skutek rozpoczęcia przez Turcję poszukiwania surowców na spornych wodach.

Próby znalezienia porozumienia z Turcją

Tymczasem jeszcze w styczniu Ateny i Ankara mają ponownie zasiąść do stołu negocjacyjnego, by podjąć próbę rozwiązania konfliktu o przynależność obszarów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kością niezgody były w ubiegłym roku poszukiwania przez Turcję surowców energetycznych na spornych terenach.

W piątek (15 stycznia) szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył w Lizbonie na konferencji prasowej ze swoim portugalskim odpowiednikiem Augusto Santosem Silvą, że wkrótce planuje spotkanie z greckim ministrem spraw zagranicznych Dendiasem.

„W chwili obecnej istnieje możliwość poprawy stosunków między Turcją a Grecją”, stwierdził Cavusoglu.