Koronawirus: Grecja łagodzi restrykcje

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis / Zdjęcie via twitter @kmitsotakis

Grecja jest kolejnym krajem, który złagodzi restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronowirusa. Rząd będzie jednak cały czas monitorował bieżącą sytuację epidemiologiczną.

 

 

Szczegółowy plan „drugiej fazy”, czyli wychodzenia kraju z „lockdownu” ogłosił we wtorek 28 kwietnia grecki premier Kyriakos Mitsotakis. Podkreślił przy tym wagę trzymania się dotychczasowych zasad sanitarnych i utrzymywania odpowiednich odległości. „Powrót do pracy może okazać się trudniejszy niż zostanie w domu” – ostrzegł premier, apelując do swoich rodaków o dalsze wykazywanie się odpowiedzialnością.

Motto poprzedniego etapu ’We Stay Home’ (zostajemy w domu) zastąpione zostanie teraz hasłem 'We Stay Safe’ (zostajemy bezpieczni).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Od kiedy do fryzjera i do restauracji

Podobnie jak w innych krajach greckie „otwarcie” nastąpi stopniowo.

Od 4 maja będzie można wychodzić z domu bez specjalnej elektronicznej przepustki (uzyskiwanej dotąd poprzez zgłoszenie takiej potrzeby SMS-em). Przemieszczanie będzie jednak dozwolone tylko w obrębie bliskiej okolicy (prefektury). Będzie można wrócić do ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu. Swoją działalność wznowią także wybrane małe firmy, m.in. księgarnie, sklepy z AGD, sportowe oraz salony fryzjerskie (konieczne będzie wcześniejsze umawianie się na wizytę lub zakupy).

Od 11 maja będą mogły pracować pozostałe sklepy, za wyjątkiem centrów handlowych, których otwarcie ma nastąpić 1 czerwca.

Od 17 maja wierni będą mogli znów uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach (oczywiście przy zachowywaniu odpowiednich odległości między sobą).

1 czerwca – wraz z centrami handlowymi – otwarte zostaną także restauracje i hotele. To ważna wiadomość, zważywszy iż Grecja stanowi jedną z najpopularniejszych w Europie wakacyjnych destynacji, a turystyka generuje w tym kraju aż 25 proc. PKB.

Od czerwca mają też „wrócić do normalności” pozostałe działy gospodarki (włączając w to sektor publiczny, w tym również rutynową pracę szpitali).

Koronawirus: W tym roku wakacji nie będzie?

Jaka przyszłość czeka branżę hotelarską i całą turystykę?

Do szkoły tak, na koncert nie

Powrót uczniów do szkół także odbędzie się „na raty”. 11 maja do budynków wrócą uczniowie ostatnich (maturalnych) klas, tydzień później pozostałe klasy gimnazjów i liceów. Uczniowie z problemami zdrowotnymi będą mogli kontynuować nauczanie w zdalnej formie. Szkoły podstawowe i przedszkola na razie pozostaną zamknięte. Jeśli sytuacja pozwoli, być może zostaną otwarte od czerwca.

Jakkolwiek rząd daje nadzieję na „greckie wakacje”, tego lata w Grecji nie ma mowy o żadnych imprezach masowych. Mitsotakis zapowiedział, że wszystkie letnie festiwale, koncerty czy imprezy sportowe najprawdopodobniej zostaną odwołane.

Jednocześnie premier zapewnił, że rząd będzie bacznie monitorował sytuację epidemiologiczną, sprawdzając codziennie, czy cofnięcie restrykcji nie wpływa na zwiększenie liczby zachorowań.

Koronawirus: Wizzair poleci od 1 maja

Co dalej z lotami międzynarodowymi?

Greckie statystyki

Na tle innych europejskich krajów Grecja radzi sobie z koronawirusem zaskakująco dobrze. Według oficjalnych danych (stan na poranek 29 kwietnia) potwierdzono tam dotąd 2566 przypadków koronawirusa, a zmarło 138 osób. To ok. 10 razy mniej chorych i 7 razy mniej zmarłych niż w mającej podobną liczbę ludności Portugalii. 

Zasługę za taki stan rzeczy przypisuje się głównie faktowi, że Grecy błyskawicznie zareagowali na pierwsze przypadki zakażenia i od razu wprowadzili duże ograniczenia społeczne. Grecki lockdown zarządzono zaledwie 4 dni po zdiagnozowaniu tam pierwszego chorego (dla porównania: w Polsce po 20). To spowolnienie tempa przyrostu zachorowań pozwoliło uniknąć przeciążenia nie najlepszego greckiego systemu opieki zdrowotnej.

Grecja: Dlaczego tak mało jest tam przypadków infekcji koronawirusem?

W Grecji sytuacja na froncie walki z koronawirusem należy do najlepszych w Europie. Dlaczego?