Granice Polski zamknięte co najmniej do 13 kwietnia

Mariusz-Kamiński_-fot.-MSWiA-_Twitter_

Mariusz-Kamiński_-fot.-MSWiA-_Twitter_

Jest decyzja o przedłużeniu zamknięcia granic zewnętrznych państwa co najmniej do 13 kwietnia.

 

W Polsce zamknięto granice zewnętrzne z 14 na 15 marca, początkowo na 10 dni. W związku z rozwojem epidemii postanowiono dzisiaj (25 marca) o przedłużenie zamknięcia ich jeszcze o 20 dni, czyli minimum do 13 kwietnia.

„Zaostrzyliśmy ograniczenia dla Polaków pracujących po drugiej stronie granicy. Mają dwa dni, by ustabilizować swoją sytuację zawodową. Po tym okresie, jeśli przekroczą granicę z powrotem do Polski, zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie. Tylko do piątku mogą tę granicę swobodnie przekraczać”, powiedział podczas konferencji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA. Kolejny rekord zakażeń w Polsce

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Egzekwowanie zasad

W walkę z pandemią zaangażowani są m.in. żołnierze, pracownicy wojska, Straż Graniczna oraz policja. Służby te pomagają osobom starszym i tym, które zostały objętym kwarantanną. W gotowości są szpitale wojskowe, zaś armia przygotowała zespoły medyczne i pojazdy. Straż Graniczna odpowiada natomiast za odprawianie podróżnych na granicy.

„Nasze samochody służbowe i te specjalnie przystosowane są do przekazywania komunikatów głosowych. Ale też te zwykłe radiowozy posiadające urządzenia nagłaśniające mają za zadanie przejeżdżać przez ulice naszych miast, wsi przez nasze osiedla i przekazywać specjalnie przygotowane komunikaty informujące o wprowadzonych obostrzeniach w zakresie poruszania się po przestrzeni publiczne”, mówił podczas konferencji Komendant Główny Policji Jakub Szymczyk.

„Przez ostatnią dobę policjanci odwiedzili ponad 100 tys. osób odbywających kwarantannę. Tylko 380 osób wyłamało się z tych rygorów. Te osoby poniosą konsekwencje”, mówił Kamiński.

Powstała nawet specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest przeznaczona wyłącznie dla osób objętych kwarantanną. „Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Najlepiej zainstalować ją od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny”, wyjaśniał minister cyfryzacji Marek Zagórski. Aplikacja stworzona została by zagwarantować bezpieczeństwo i ułatwić pracę policjantom, którzy monitorują, czy kwarantanna jest przestrzegana.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Powrót do kraju

W Polsce wjazd do kraju będzie możliwy tylko w 31 miejscach. Po powrocie do ojczyzny z zagranicy wszystkie osoby będą musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie trwającej 14 dni. Kara za jej złamanie wynosi 30 tys. złotych. Ograniczenia w transporcie nie dotkną osób zajmujących się przewozem towarów.

Do Polski można wrócić także dzięki specjalnemu programowi „LotDoDomu”, dzięki któremu tysiące Polaków już powróciło do ojczyzny drogą powietrzną. Pomoc zaoferowało także PKP Intercity i Polonus, oferujący transport z lotniska do różnych części Polski.

Koronawirus: Europejska solidarność w praktyce

Pomimo zamkniętych granic europejskie kraje nadal potrafią współpracować dla dobra zdrowia i życia swoich obywateli. W związku z przepełnieniem szpitali na wschodzie Francji, pomoc zaoferowały Niemcy i Szwajcaria.

 

 

Dziś (25 marca) do położonej na wschodzie Francji Miluzy, przyjedzie prezydent Emmanuel Macron. …

Obostrzenia w walce z pandemią

20 marca został ogłoszony w Polsce stan epidemii. W związku z dużym zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 rząd postanowił przedsięwziąć środki bezpieczeństwa. W Polsce zamknięte są szkoły, przedszkola oraz miejsca gromadzące dużą liczbę ludzi jak np. baseny, kina czy siłownie.

We wtorek rząd poszedł o krok dalej, nakładając ograniczenia na przemieszczanie się ludzi. W związku z tą decyzją istnieje możliwość opuszczania domów tylko w celu wyjścia do pracy, sklepu, apteki czy też na spacer z psem. W miejscach publicznych zakazane są zgromadzenia obejmujące powyżej 2 osób (z wyłączeniem rodzin).