Rosja: Gazprom zwiększył kontrolę nad największą platformą mediów społecznościowych / Europa i świat w skrócie

gazprom-aborcja-sejm-bialorus-omikron-ue-irak-polska-ziobro-konwencja-stambulska-morawiecki-turcja-gender-ordo-iuris-erdogan-usa-niemcy-rosja-putin-unia-europejska

Na zdęciu szef Gazpromu Aleksiej Miller. / Foto via [Gazprom mat. prasowe]

Gazprom zwiększył kontrolę nad największą siecią mediów społecznościowych w kraju, VKontakte, po wykupie udziałów miliardera Aliszera Usmanowa.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 576 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 502 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono USA – 147,4 tys., w Niemczech – 70,6 tys., w Wielkiej Brytanii – 50,5 tys., we Francji – 49,8 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 265 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 239 mln.

 • Tunezja: Tunezyjski Powszechny Związek Zawodowy, największa tego typu organizacja w kraju i wpływowy na arenie politycznej podmiot, nawołuje do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Przywódca związku, Noureddine Taboubi, stwierdził w wywiadzie że postępy kraju w dziedzinie demokratyzacji są zagrożone przez rządy prezydenta Kaisa Saieda, który od czterech miesięcy ma pełną kontrolę nad polityką kraju. (JK)
 • Gambia: W kraju odbywają się pierwsze prawdziwie wolne wybory prezydenckie od obalenia rządzącego dwie dekady dyktatora Yahyi Jammeha. W odróżnieniu od większości krajów, w Gambii głosy na prezydenta oddawane są poprzez wrzucanie szklanych kulek do pudełek oznaczonych wizerunkiem kandydata i logo partii. Wprowadzona jako forma adaptacji do wysokiego analfabetyzmu w kraju metoda stosowana jest od lat 60-tych. (JK)
 • W sobotę (4 grudnia) wartość Bitcoina spadła o około 22 proc., z 52 198 do 41 967,5 dolarów za sztukę, a kapitalizacja rynkowa spadła w tym czasie o 15 proc. Spadki w cenach odnotowały też inne kryptowaluty, co wynika między innymi z niepewności co do stabilności rynku wśród inwestorów. (JK)
 • Rosja: Gazprom zwiększył kontrolę nad największą siecią mediów społecznościowych w kraju, VKontakte, po wykupie udziałów miliardera Aliszera Usmanowa. Udziały Usmanowa zostały wykupione przez Sogaz, spółkę założoną przez Gazprom, która wśród swoich głównych udziałowców ma kluczowych sojuszników prezydenta Rosji Władimira Putina. Daje to władzom rosyjskim możliwość na rozszerzenie swojego zaangażowania w kluczową część rosyjskiej przestrzeni internetowej.  VKontakte oprócz mediów społecznościowego o tej samej nazwie kontroluje także szereg innych firm internetowych. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. (EZ)
 • Francja: W piątek (3 grudnia) rzeczniczka MSZ poinformowała o przeprowadzeniu misji ewakuacyjnej w Afganistanie. Operacja została zorganizowana z pomocą Kataru. Ewakuowanych zostało 258 Afgańczyków, a także 11 Francuzów, około 60 Holendrów oraz nieznana liczba osób innych narodowości. Ewakuowani Afgańczycy to m.in. dziennikarze, a także osoby powiązane z Francją, w tym pracownicy cywilni zatrudnieni przez francuską armię.
  Ponadto Francja i Katar wspólnie przeprowadziły misję humanitarną, dostarczając katarskim samolotem wojskowym sprzęt medyczny, żywność i zapasy na zimę dla organizacji międzynarodowych działających w Afganistanie. (EZ)
 • Grupa 50 migrantów zostanie wkrótce relokowana z Cypru do Włoch. Zaproponował to papież Franciszek, a ostateczną decyzję w tej sprawie władze w Nikozji ogłosiły na zakończenie dwudniowej pielgrzymi Franciszka na wyspę. W jej trakcie papież spotkał się z mieszkającymi tam migrantami. (AW)
 • Szwecja: Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 r. polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia. Do symbolicznego przekazania przewodnictwa doszło na zorganizowanej w Sztokholmie Radzie Ministerialnej OBWE. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. (AW)
 • Austria: W poniedziałek (29 listopada) w Wiedniu wznowiono negocjacje w sprawie ożywienia porozumienia z 2015 roku, na mocy którego Iran ograniczył swój program nuklearny w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych USA, UE i ONZ. W czwartek (2 grudnia) zarówno przedstawiciele USA, jak i Iranu pesymistycznie ocenili szanse na pozytywny wynik rozmów. Według źródeł Reuters Iran i pozostałe strony porozumienia – Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy i Rosja – mogą odbyć oficjalne spotkanie w piątek, co może oznaczać zakończnenie negocjacji w tym tygodniu. (EZ)
 • Białoruś: Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że w reakcji na uchwalone przez UE nowe sankcje wobec Białorusi, Mińsk odpowie działaniami „ostrymi, asymetrycznymi, lecz adekwatnymi”. Resort dyplomacji nazwał sankcje „szkodliwymi i niemającymi perspektyw”, zarzucając UE dążenie do „ekonomicznego zaduszenia Białorusi i maksymalnego pogorszenia życia Białorusinów”. Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek (2 grudnia) kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. (MKo)
 • Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy Gitanas Nauseda, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wezwali w czwartek (2 grudnia) we wspólnym oświadczeniu społeczność międzynarodową do sankcji na Rosję w związku z agresją wobec Ukrainy. Potwierdzili poparcie dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Uznanie 30 lat temu przez Polskę – jako pierwszego kraju na świecie – i Litwę niepodległości Ukrainy stało się „istotnym kamieniem milowym na drodze do pełnowymiarowego zjednoczenia Europy”, napisali prezydenci we wspólnej deklaracji. (MKo)
 • „Polska jest polem bitwy między wolnością i autorytaryzmem i choć wciąż jest demokracją, to jest tak dzięki sile opozycji” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, występując wirtualnie przed podkomisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Trzaskowski wezwał  też USA do dalszego wspierania społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej. (AW)
 • USA nałożyły nowe sankcje na Białoruś. Biały Dom poinformował, że sa one odpowiedzią na łamanie przez reżim Aleksandra Łukaszenki zasad demokracji i praw człowieka oraz wywołanie kryzysu migracyjnego. (AW)
 • Polska: Sejm odrzucił w czwartek (2 grudnia) w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy zaostrzający przepisy dotyczące aborcji, za której dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Za jego odrzuceniem głosowało 361 posłów – w tym większość posłów PiS oraz całe kluby KO, Lewicy i PSL. Projekt został przygotowany przez Fundację „Pro-prawo do Życia” i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. Pod propozycją zebrano 130 tys. podpisów. (MK)
 • Argentyna: W środę (1 grudnia) wydano akt oskarżenia, przeciwko byłemu prezydentowi Mauricio Macri, któremu zarzuca się przestępstwo prowadzenia zabronionych działań wywiadowczych. Został również oskarżony o „stworzenie warunków do gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania danych osób”. Akt ten ma związek z nakazaniem przez prezydenta inwigilacji członków rodziny 44 marynarzy, którzy zginęli w zatonięciu okrętu podwodnego marynarki wojennej w 2017 roku. Macriemu grozi od 3 do 10 lat pozbawienia wolności. (SK)
 • Rosja: W czwartek (2 grudnia) podczas konferencji prasowej Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, wyraził zaniepokojenie ,,agresywną” retoryką Kijowa i prowokacyjnymi działaniami z jego strony. Stwierdził również, że Rosja postrzega zobowiązanie prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego do przywrócenia Ukrainie zaanektowanego Krymu jako bezpośrednią groźbę, a prawdopodobieństwo wybuchu nowego konfliktu na wschodzie Ukrainy pozostaje wysokie. Jest to odpowiedź na obawy władz ukraińskich, związane z gromadzeniem się rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. (EZ)
 • Wielka Brytania: 30 tys. osób w Szkocji i północnej Anglii wciąż nie ma dostępu do prądu na pięć dni po przejściu cyklonu Arwen. Arwen był jednym z najpotężniejszych cyklonów, które nawiedziły wyspy brytyjskie w ostatnich dekadach. Wiatr osiągał prędkość do 160 kilometrów na godzinę. (JK)
 • Polska: W sobotę (4 grudnia) w Warszawie odbędzie się zjazd liderów europejskich partii konserwatywnych. W spotkaniu zorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość uczestniczyć mają przewodniczący hiszpańskiej prawicowej populistycznej partii Vox Santiago Abascala, premier Węgier i przewodniczący Fideszu Viktor Orban, Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy partii dyskutować będą m.in. o przyszłości Unii Europejskiej. (JK)
 • Etiopia: Rzecznik rządu Legesse Tulu ogłosił, że Shewa Robit oraz inne miasta okupowane dotychczas przez Tigrajskie Siły Obronne zostały odbite. Od zeszłego tygodnia siły rządowe prowadzą kontrofensywę przeciwko separatystycznemu regionowi na północy kraju. (JK)
 • USA: Jako ambasador w Warszawie będę kontynuował promocję praworządności, praw podstawowych i praw człowieka, w tym osób LGBTQI+ – powiedział podczas wysłuchania w amerykańskim Senacie Mark Brzezinski, nominowany przez prezydenta Joe Bidena na nowego szefa przedstawicielstwa USA w Polsce. (AW)
 • Niemcy: W Monachium wybuchła bomba z czasów II wojny światowej raniąc tym samym 4 osoby. Wydarzenie miało miejsce na budowie kolei, niedaleko mostu Donnersberger. Straż pożarna za przyczynę uważa wiercenie, które uaktywniło bombę. (PG)
 • Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro wstąpił formalnie do Partii Liberalnej. Z jej ramienia chce ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w październiku przyszłego roku. Polityk z ramienia Partii Społeczno-Liberalnej kandydował i został prezydentem kraju w 2018 r. , jednak tuż po wyborach wystąpił z ugrupowania, ale nie stworzył formalnie własnej partii. (MK)
 • Francja: Symboliczna trumna Josephine Baker została złożona w paryskim Panteonie. Tym samym została ona pierwszą czarnoskórą kobietą i pierwszą artystką sceniczną, a zarazem żołnierką francuskiego podziemia z czasów II wojny światowej. Baker spoczęła obok najbardziej zasłużonych dla Francji ludzi. Ceremonia miała państwowy charakter, a wziął w niej udział także prezydent Emmanuel Macron wraz z małżonką. (AW)
 • Rosja: Prezydent Władimir Putin ostrzegł Stany Zjednoczone i NATO, że Rosja będzie w sposób adekwatny reagować na ewentualne rozmieszczenie przez USA na terytorium Ukrainy broni balistycznej, obejmującej zasięgiem Moskwę. Była to odpowiedź na słowa Antony’ego Blinkena i Jensa Stoltenberga, jakie padły spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze. Sekretarz stanu USA stwierdził, że „wszelkie działania Rosji, które mogą doprowadzić do eskalacji, (…) spotkają się z poważnymi konsekwencjami”. W podobnym tonie wypowiadał się szef NATO, zdaniem którego Rosja „zapłaci wysoką cenę za ponowne użycie siły wobec Ukrainy”. (AK)
 • Białoruś: Alaksandr Łukaszenka jasno zadeklarował, że uznaje Półwysep Krymski za terytorium rosyjskie. „Krym jest de facto rosyjski. Po referendum stał się rosyjski także de iure”, stwierdził, odnosząc się do głosowania z marca 2014 r., na mocy którego Rosja anektowała terytorium. Dotychczas aneksję Krymu uznawały (oprócz Rosji) Afganistan, Kuba, Nikaragua, Korea Północna, Syria i Wenezuela. (AK)
 • Salwador: Prezydent Nayib Bukele na spotkaniu z wyborcami obiecuje pakiet reform. Między innymi Bukele zapewnia, że kraj czeka 10 procentowy wzrost gospodarczy, planuje przeznaczyć 5.1 proc. PKB w inwestycje na edukacje, wyposażyć każde dziecko w komputer, zlikwidować przestępczość i obniżyć liczbę zabójstw oraz wprowadzić lepsze zarządzanie Salwadorem w trakcie pandemii i rozpowszechnić szczepionki dla wszystkich. (SK)
 • Ukraina: Naftogaz poinformował w poniedziałek (30 listopada) o tym, że tranzyt gazu, który przechodzi przez Ukrainę może po 2024 r. zostać wstrzymany ze względu na wygasający kontrakt z Rosją. „Nie ma żadnych znaków, oficjalnych, lub nieoficjalnych rozmów… Wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Niemcami zgodziliśmy się co do przedłużenia tranzytu, ale Rosja nie wykazuje takich chęci” – powiedział w rozmowie z Reuters Jurij Witrenko. (PG)
 • Uganda: Wojsko przeprowadziło ataki lotnicze i artyleryjskie przeciwko Sojuszowi Sił Demokratycznych, grupie ze wschodu Demokratycznej Republiki Konga. Na operację zgodziły się kongijskie siły zbrojne. „Tego poranka, wraz z naszymi kongijskimi sojusznikami, przeprowadziliśmy ataki lotnicze i artyleryjskie przeciwko obozom Sojuszu Sił Demokratycznych” – oznajmił we wtorek (30 listopada) na Twitterze rzecznik Ludowych Sił Obronnych Ugandy. (PG)
 • Australia: Jedna na trzy osoby pracujące w parlamencie to ofiary molestowania seksualnego. Potwierdza to opublikowany we wtorek (30 listopada) raport z dochodzenia, które miało na celu przyjrzeć się kulturze miejsca pracy. Inspekcję zarządził w lutym premier Scott Morrison, po tym jak w budynku doszło do gwałtu. Wyniki śledztwa określił jako „przerażające”. (PG)
 • Nowo wybrany urzędnik ds. praw podstawowych Frontexu Jonas Grimheden oświadczył w poniedziałek (29 listopada), że agencja nie zastosowała się do jego rad dotyczących możliwych uchybień. (PG)
 • Barbados: Wyspiarski kraj na Karaibach we wtorek (30 listopada) przestał być monarchią. Dotychczas wyspa była w unii personalnej z Wielką Brytanią i jego królową oficjalnie była Elżbieta II. Pierwszym prezydentem nowej republiki została Sandra Mason, dotychczasowa gubernator generalna wyspy. (JK)
 • Szwecja: Szefowa partii socjaldemokratycznej Magdalena Andersson została w poniedziałek (29 listopada) ponownie wybrana na premiera kraju. Andersson, która 24 listopada pełniła funkcję premiera przez około siedem godzin, jest pierwszą kobietą w kraju na tym stanowisku. (JK)
 • Łotwa: Minister obrony Artis Pabriks w poniedziałek (29 listopada) powiedział, że kraj „potrzebuje stałej obecności wojsk USA” w celu odstraszenia Rosji. Jednocześnie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, twierdzi że sojusz „nie jest bezpośrednio zagrożpny” ze strony Rosji. (JK)

FEJK MIESIĄCA: "Frontex to tylko urzędnicy i biurokraci"

Funkcjonariusze Frontexu mogą świadczyć konkretną pomoc państwom członkowskim. Ostatnio zrobili to w Grecji i na Litwie.

Demokracja deliberatywna: Bardziej produktywna metoda “depolaryzacji” kontrowersyjnych kwestii? [WYWIAD]

Wciąż możemy pokazać, że unijne instytucje słuchają obywateli, twierdzi Jonathan Moskovic, doradca przewodniczącej francuskojęzycznego parlamentu w Brukseli Magali Plovie.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.