Francja zakaże działalności tureckich Szarych Wilków. Al-Kaida grozi Emmanuelowi Macronowi

Francja, Turcja, Mahomet, ISIS, Macron, Erdogan Szare Wilki

We Francji niemal siedem tysięcy żołnierzy chroniło w niedzielę (1 listopada) cmentarze i kościoły. Francuskie władze chcą tym sposobem uniknąć takich ataków, jak w czwartek (29 października) w Bazylice Notre-Dame w Nicei. / Foto via Twitter [@JeanCASTEX]

Francuski rząd ma ogłosić w środę zakaz działalności tureckiego ultranacjonalistycznego ruchu Szare Wilki, poinformował w poniedziałek na posiedzeniu Komisji Ustaw Zgromadzenia Narodowego minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

 

 

„Mówimy o szczególnie agresywnym ugrupowaniu”, oświadczył Gerald Darmanin. Obecnie między Francją a Turcją panują silne napięcia po ostatnich atakach terrorystycznych zradykalizowanych muzułmanów we Francji.

Tymczasem grupa dżihadystów Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwała w poniedziałek (2 listopada) do zabijania każdego, kto obraża proroka Mahometa, i zagroziła zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. 

Francja: Na czym polega spór o Szare Wilki

Przedstawiciele Szarych Wilków uczestniczyli w niedawnych starciach między społecznościami tureckimi i ormiańskimi na przedmieściach Lyonu, w Decines-Charpieu. W środę (28 października) wieczorem francuskie siły porządkowe interweniowały tam, aby uniemożliwić 250 członkom społeczności tureckiej starcie z Ormianami. Kilka godzin wcześniej w walce między nimi cztery osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko.

W nocy z soboty na niedzielę w Decines-Charpieu pomnik ludobójstwa Ormian został sprofanowany napisem „Szare Wilki”. Napięcia między społecznościami turecką i ormiańską pogłębia wojna w Górskim Karabachu między Armenią a Azerbejdżanem, wspieranym przez Turcję.

Szare Wilki to skrajnie prawicowa grupa terrorystyczna, której szczyt działalności przypadł na lata 70. Ma na swoim koncie dziesiątki zamachów, zabójstw i napadów, wymierzonych m.in. w przedstawicieli lewicy i mniejszości etnicznych.

Francja zamyka największy meczet w kraju

Wielki Meczet w Pantin w Paryżu jest największą muzułmańską świątynią we Francji.

Macron w niebezpieczeństwie?

„Zabicie tego, kto obraża proroka, jest prawem każdego muzułmanina zdolnego do jego zastosowania”, napisała z kolei grupa AQIM w odpowiedzi na oświadczenia prezydenta Macrona dotyczące kontynuowania publikowania karykatur Mahometa we Francji, które prezydent wygłosił w czasie ceremonii hołdu narodowego dla nauczyciela Samuela Paty’ego, zamordowanego w czasie ataku terrorystycznego 16 października.

Macron zapewnił, że Francja w imię wolności słowa nie wyrzeknie się karykatur, co wywołało falę krytyki w krajach muzułmańskich i antyfrancuskie demonstracje.