Francja: Będzie odpowiedź na przepisy o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla Francuzów w Wielkiej Brytanii

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune [Twitter, @CBeaune]

„Zawsze mówiliśmy, że mamy jak najdalej idące wątpliwości co do tego projektu”, powiedział francuski minister ds. europejskich Clément Beaune o Nord Stream 2. / Zdjęcie: Twitter, @CBeaune

Francuskie władze w najbliższych dniach podejmą decyzję o odpowiedzi na zaostrzenie przez Wielką Brytanię zasad dla przybywających z Francji na Wyspy Brytyjskie, poinformował wiceminister ds. europejskich Clément Beaune.

 

 

Od 15 sierpnia decyzją brytyjskiego rządu wszyscy obywatele francuscy przekraczający granicę brytyjską muszą poddawać się 14-dniowej kwarantannie. Obowiązek samoizolacji dotyczy także Brytyjczyków powracających z Francji.

Ponadto, jak poinformowały w piątek (21 sierpnia) władze, przybywający z Francji do Wielkiej Brytanii będą musieli podpisać oświadczenie, że nie mają objawów zakażenia koronawirusem ani nie przebywali w ostatnich dwóch tygodniach w miejscach wzmożonej transmisji SARS-CoV-2.

Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Rząd Francji szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.

Francja zapowiada „odwzajemnienie” podjętych kroków

Działania Londynu wobec podróżujących z Francji wywołały reakcję francuskich władz. Jak poinformował wiceminister ds. europejskich Clément Beaune, rząd podejmie wkrótce podobne kroki wobec obywateli brytyjskich.

„Wprowadzimy analogiczne przepisy (wobec Wielkiej Brytanii – red.). Nie może być tak, że nasi brytyjscy przyjaciele zamykają granice i działa to tylko w jedną stronę”, stwierdził Beaune w rozmowie z telewizją France 2. „Premier i rada ds. obrony ogłoszą w najbliższych dniach zaostrzenie zasad dotyczących obywateli powracających z Wielkiej Brytanii”, oświadczył.

Porozumienie Izraela i ZEA: Francja wzywa do wznowienia rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie

Jaki stosunek do porozumienia Izraela oraz ZEA ma Unia Europejska? W ślad ZEA pójdą kolejne kraje Zatoki Perskiej?

Koronawirus we Francji: rekordowe liczby zakażonych od zniesienia lockdownu

W niedzielę (23 sierpnia) we Francji odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem od czasu zniesienia lockdownu w maju – aż 4897 infekcji. „Znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji”, ostrzegł w rozmowie z gazetą „Journal Du Dimanche” minister zdrowia Oliver Véran.

Jak stwierdził, wzrost wskaźnika nowych przypadków nie jest spowodowany wyłącznie intensyfikacją testowania. Zapewnił jednak, że Francja nie jest jedynym krajem, który mierzy się z drugą falą pandemii. „To ogólnoeuropejska dynamika”, powiedział.

Véran uważa, że nie ma obecnie potrzeby przywracania lockdownu, jednak w niektórych miejscach ograniczenia mogą być zaostrzone. Jak przekazał minister, badania naukowe pokazują, że koronawirus we Francji rozprzestrzenia się czterokrotnie szybciej wśród osób poniżej 40. roku życia niż wśród osób w wieku 65 i więcej lat.