Francja oskarża Turcję o łamanie embarga na dostawy broni do Libii. Paryż zawiesza udział w misji NATO

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Powodem jest spór Francji i Turcji o przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Ankarę o łamanie zakazu. 

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Powodem jest spór Francji i Turcji o przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Ankarę o łamanie zakazu.  / Foto via twitter @MarineNationale

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Powodem jest spór Francji i Turcji o przestrzeganie embarga ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Ankarę o łamanie zakazu.

 

 

Francja powiadomiła NATO o zawieszeniu swojego udziału w operacji Sea Guardian. Wiadomość przekazał urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji. W liście do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga Francja miała zażądać wyjaśnienia roli operacji Sea Guardian oraz współpracy z misją UE, która od marca br. w ramach operacji Irini kontroluje embargo ONZ na dostawy broni do Libii. Paryż oskarża Turcję o łamanie embarga.

Libia: Kto przestrzega embarga na dostawy broni?

W połowie czerwca szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał państwa członkowskie do zwiększenia liczby okrętów i samolotów w ramach operacji Irini. UE jest zaniepokojona tym, że konflikt mógłby pogłębić brak stabilności w regionie oraz zwiększyć napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki prawie dekadę po upadku Muammara Kadafiego.

Tymczasem według francuskiego resortu do spraw sił zbrojnych 10 czerwca francuska fregata rakietowa Courbet podczas swojej misji identyfikowania statku towarowego, podejrzanego o naruszenie embarga na broń dla Libii, trzykrotnie była celem namierzania radarem kierowania ognia przez turecką fregatę. Ankara zaprzeczyła tym doniesieniom. NATO wszczęło dochodzenie w sprawie incydentu. Paryż oskarża Ankarę o wysyłkę broni do Libii, wbrew embargu ONZ.

Jak informuje agencja AFP Francja zdecydowała się czasowo wycofać się z natowskiej operacji aż uzyska odpowiedź na postulaty, dotyczące nieporozumień z Turcją. Paryż domaga się w szczególności zapewnień od sojuszników – a więc także Turcji – potwierdzenia do przywiązania i przestrzegania embarga broni do Libii.

Turcja wspiera wojskowo uznawany przez ONZ rząd jedności narodowej (GNA) Fajeza al -Sarradża z siedzibą w Trypolisie, którego siły walczą z samozwańczą Libijską Armią Narodową (ANL) pod wodzą Chalify Haftara.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias, który podobnie jak Francja krytykuje rolę Turcji w basenie Morza Śródziemnego, odwiedził w środę (1 lipca) Libię i spotkał się z Aguilą Salehem, przewodniczącym parlamentu urzędującego we wschodniej części Libii, przeciwnikiem Fajeza al – Sarradża, wspieranego przez ONZ.