Francja: Szczepionki z Rosji i Chin zagrażają solidarności w Unii Europejskiej

Francja, Koronawirus, pandemia, COVID, Unia Europejska, paszporty szczepień

„Jeśli rządy będą decydować się na szczepionki z Chin lub Rosji, to będzie to problem nie tylko z punktu widzenia unijnej solidarności, ale również ryzyka dla zdrowia”, stwierdził francuski minister ds. europejskich Clément Beaune. / Foto via twitter [@CBeaune]

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune skrytykował państwa, które wyrażają zainteresowanie lub wręcz podejmują decyzje o zakupie szczepionek Sinopharm i Sputnik V. Jego zdaniem to nie tylko wyraz braku solidarności w UE, ale także duże ryzyko z punktu widzenia zdrowia.

 

 

Clément Beaune zaapelował do innych państw Unii Europejskiej, by wstrzymały się z zamawianiem szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od Chin i Rosji do czasu, aż zostaną one zaaprobowane przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Coraz więcej państw, a nawet poszczególnych regionów, decyduje się na taki krok z powodu niedoboru preparatów w ramach strategii zakupu i dostaw UE.

Beaune: Zakup chińskiej lub rosyjskiej szczepionki to ryzyko

Zapytany na antenie Radia RTL, czy można mówić o samowoli niektórych członków UE, Beaune zwrócił uwagę, że decyzja o zakupie szczepionek Sinopharm i Sputnik V może nieść za sobą poważne konsekwencje. Oprócz kwestii związanych ze sprzeniewierzeniem się UE w temacie szczepionek, wskazał też na możliwe konsekwencje zdrowotne.

„Jeśli rządy będą decydować się na szczepionki z Chin lub Rosji, to będzie to problem nie tylko z punktu widzenia unijnej solidarności, ale również ryzyka dla zdrowia”, podkreślił, cytowany przez agencję Reutera. Przypomniał, że Sputnik V nie uzyskał jeszcze autoryzacji EMA, a co za tym idzie, oficjalnie nie wiadomo, czy jest to preparat bezpieczny.

Wątpliwości co do rosyjskiej szczepionki pojawiły się już przy jej wprowadzeniu na rynek. Przy badaniach klinicznych pośpiech związany z prestiżem bycia pierwszym krajem, który zaprezentował szczepionkę na SARS-CoV-2 był bowiem tak duży, pominięto jedną fazę testów. Wśród zagranicznych ekspertów wywołało do poważne obiekcje.

Koronawirus: EMA zaczęła ocenę rosyjskiej szczepionki. KE włączy Sputnika V do systemu wspólnych zakupów?

EMA informuje, że Sputnik V wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, które mogą pomóc w ochronie przed COVID-19.

Rosnące zainteresowanie szczepionkami Sinopharm i Sputnik V

Mimo braku akceptacji EMA i Komisji Europejskiej Węgry, Słowacja i Czechy dopuściły do użytku preparat Sputnik V bądź są w trakcie tego procesu. Na Węgrzech rozpoczęły się szczepienia z użyciem preparatów Sputnik V i Sinopharm. Szczepionkę tej drugiej firmy otrzymał między innymi premier Viktor Orbán.

Węgry jako pierwszy kraj w UE zatwierdziły u siebie szczepionkę Sputnik V. W ostatnim czasie dostawy tego specyfiku zamówiła Słowacja. Jak przekazał premier Andrej Babiš, również Czechy rozważają podobny krok. Władze Lacjum oświadczyły, że jeśli Europejska Agencja Leków zatwierdzi rosyjską szczepionkę, to włoski region gotowy jest zamówić milion dawek. San Marino podało natomiast, że rozpoczęło już szczepienia za pomocą rosyjskiego preparatu.

Także kanclerz Austrii Sebastian Kurz nie wykluczył zakupu rosyjskich szczepionek. „Jeśli Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi rosyjską szczepionkę Sputnik V, jest to oczywiście opcja dla wielu krajów europejskich, w tym Austrii”, przyznał.

Polska rozważa natomiast zamówienie transzy szczepionek Sinopharm. Prezydent Andrzej Duda miał rozmawiać na ten temat z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Polska jak Węgry? Kupi szczepionkę z Chin? Donald Tusk ostrzega przed preparatami bez autoryzacji UE

Polska pójdzie śladem partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i kupi szczepionki z Chin i Rosji?

KE podpisze kontrakt na zakup Sputnika V?

EMA poinformowała z czwartek (4 marca), że rozpoczęła rozpatrywanie wniosku Rosjan o zatwierdzenie w UE szczepionki Sputnik V. Nie wiadomo jednak, czy KE zdecyduje się na podpisanie kontraktu z rosyjskim producentem.

Dotychczas Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionki na koronawirusa amerykańsko-niemieckiego konsorcjum Pfizer/BioNTech, amerykańskiej Moderny oraz brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca. Obecnie rozpatrywane są także wnioski producentów szczepionek koncernów CureVac i Novavax. 11 marca ma zostać ogłoszona decyzja agencji w sprawie preparatu Johnson & Johnson.

Według Reutera niektórzy widzą w Sputniku V szansę na poprawę silnie nadwyrężonych w ostatnich miesiącach relacji między Unią Europejską a Rosją. Komisja Europejska utrzymuje jednak, że nie prowadzi rozmów w sprawie zamówienia rosyjskiej szczepionki.