Francja: Prokuratura rozpocznie śledztwo w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa

Prokuratura we Francji rozpocznie śledztwo w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa.

Prokuratura we Francji rozpocznie śledztwo w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. / Na zdjęciu wieża Eiffla. Foto via flickr.com @barnyz, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Prokurator Paryża Remy Heitz poinformował we wtorek (9 czerwca) o rozpoczęciu śledztwa w sprawie postępowania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. Tymczasem eksperci z rządowej Rady Naukowej przekonują, że nie ma zagrożenia dla przeprowadzenia II tury wyborów lokalnych we Francji.

 

 

Dochodzenie jest odpowiedzią paryskiej prokuratury na skargi, które wpłynęły do niej podczas kwarantanny. Śledztwo „nie ma na celu zdefiniowania odpowiedzialności politycznej ani administracyjnej”, ale zbadanie możliwości popełnienia przestępstwa.

Francja: Prezydent i premier odpowiadają przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki

Do paryskiej prokuratury wpłynęło około 80 skarg, z których zdecydowana większość została złożona przez osoby fizyczne, krewnych ofiar epidemii oraz w ramach skarg złożonych w trybie petycji na stronie plaintecovid.fr.

Skargi są czasem skierowane do urzędników administracyjnych z nazwiska, w szczególności do dyrektora generalnego w resorcie zdrowia, Jérôme Salomona, który codziennie informował opinię publiczną o statystykach zakażeń i zgonów. 

Postępowanie nie dotyczy prezydenta ani członków rządu, którzy odpowiadają jedynie przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki.

Francja: Przez koronawirusa nie będzie parady w Dzień Bastylii

W tegoroczne najważniejsze francuskie święto narodowe – w przypadający na 14 lipca Dzień Bastylii – nie będzie w Paryżu tradycyjnej wojskowej parady z udziałem prezydenta.

Wybory lokalne we Francji: Nie ma żadnych przeciwwskazań

Eksperci z rządowej Rady Naukowej nie widzą przeciwwskazań, by 28 czerwca przeprowadzić głosowanie. W oświadczeniu wydanym we wtorek (8 czerwca) Rada podtrzymała swe wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W ocenie ekspertów przeprowadzenie głosowania nie wiąże się ze znaczącym ryzykiem epidemicznym. Zalecana jest jednak ostrożność.

We Francji na 28 czerwca zaplanowano II turę wyborów lokalnych. Pierwsza tura odbyła się 15 marca. Do kolejnej miało dojść dwa tygodnie później, ale z powodu pandemii głosowanie odłożono na późniejszy termin.

I tura wyborów lokalnych odbyła się we Francji przy rekordowo niskiej frekwencji – 45 proc. Przeprowadzenie wówczas głosowania u progu pandemii mocno krytykowały organizacje lekarskie, które zagroziły pozwaniem rządu i premiera za brak decyzji o odwołaniu wyborów.

Do obsadzenia w II turze pozostało jeszcze około 5 tys. stanowisk w samorządach, w tym stanowiska merów dużych miasta, jak Paryż, Lyon, Marsylia.

We wtorek (9 czerwca) we Francji poinformowano o kolejnych 87 zgonach w wyniku powikłań po chorobie COVID-19. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło także kolejne 403 zakażenia koronawirusem – najwięcej od 2 czerwca. Od początku pandemii we Francji zmarło ponad 29 tys. osób. Wciąż hospitalizowanych jest ponad 11 tys. osób, a stan 955 określany jest jako ciężki.