Francja: Przez koronawirusa nie będzie parady w Dzień Bastylii

Tegoroczna Parada w Dzień Bastylii nie odbędzie się. Zamiast tego nad Paryżem przeleci tylko eskadra lotnicza (Photo by Joe deSousa on Unsplash)

Tegoroczna Parada w Dzień Bastylii nie odbędzie się. Zamiast tego nad Paryżem przeleci tylko eskadra lotnicza (Photo by Joe deSousa on Unsplash)

W tegoroczne najważniejsze francuskie święto narodowe – w przypadający na 14 lipca Dzień Bastylii – nie będzie w Paryżu tradycyjnej wojskowej parady z udziałem prezydenta. Zamiast tego zostanie oddany państwowy hołd pracownikom służby zdrowia.

 

Dzień Bastylii (nazywany też po prostu Świętem Narodowym Francji) obchodzony jest na pamiątkę szturmu paryskiego ludu na wybudowany pod stolicą zamek, który stanowił ciężkie więzienie.

Uważano go za symbol monarchicznego ucisku i dlatego jego zdobycie (i późniejsze zburzenie) jest symboliczną chwilą w czasie Rewolucji Francuskiej z 1789 r.

Choć samo opanowanie twierdzy przez rewolucjonistów nie było szczególnym militarnym sukcesem (broniła go garstka żołnierzy, w tym wojennych inwalidów, a uwolniono zaledwie 7 osób: 4 oszustów, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców) to jednak urosło do rangi narodowego mitu.

Dlatego Dniu Bastylii towarzyszą zwykle pokazy fajerwerków i wojskowe pikniki oraz wielka parada na Polach Elizejskich w Paryżu podczas której prezentowane są różne rodzaje wojsk oraz formacje historyczne.

Święto obchodzone jest jako państwowe od 1880 r. Do tej pory parada wojskowa nie odbywała się w Paryżu tylko podczas niemieckiej okupacji z czasów II wojny światowej. W marionetkowym Państwie Vichy zorganizowano je tylko raz w 1942 r.

Organizowano je za to w koloniach, które kontrolowały dowodzone przez gen. Charlesa de Gaulle’a oddziały Wolnej Francji. W mniejszych miastach okupowanej Francji czasem organizowały je grupy niepodległościowe, ale spotykało się to z represjami ze strony Niemców.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Trump i Merkel na poprzednich paradach

W paradzie tradycyjnie bierze także udział prezydent Francji, który jedzie odkrytym samochodem. Na uroczystości nierzadko zaprasza się też ważnych zagranicznych gości. W 2017 r. gościem Emmanuela Macrona był prezydent USA Donald Trump.

Obaj prezydenci wysłuchali wtedy m.in. wiązanki przebojów dj-skiego francuskiego duetu Daft Punk w interpretacji wojskowej orkiestry. W ubiegłym roku zaś paradę uświetnił pokaz żołnierza na tzw. flyboardzie, czyli latającej desce.

Gośćmi honorowymi byli zaś m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Holandii Mark Rutte, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Parady co roku przyciągają też do Paryża tłumy Francuzów i zagranicznych turystów.

Francja: Protesty przeciwko brutalnym działaniom policji

Po Stanach Zjednoczonych także we Francji dochodzi do ulicznych protestów w związku ze śmiercią człowieka po policyjnej interwencji. W tym przypadku również chodzi o czarnoskórego mężczyznę.

Zamiast parady, przelot samolotów

W tym roku parady w Dzień Bastylii jedna nie będzie. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Na paryskim Place de la Concorde (Placu Zgody), gdzie zwykle kończyła się parada, a na specjalnej trybunie zasiadali francuscy prezydenci oraz ich goście, odbędzie się za to państwowa uroczystość honorująca pracowników służby zdrowia.

Podczas ceremonii mają zostać zachowane specjalne zasady sanitarne. Między każdym z uczestników zachowany ma być conajmniej dwumetrowy dystans, a na plac nie zostanie wpuszczona publiczność.

Możliwe jest jednak odwołanie tego zakazu, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju. Jednym z elementów uroczystości będzie natomiast przelot eskadry reprezentacyjnej Francuskich Sił Powietrznych.

Podobnie wyglądała w tym roku parada wojskowa podczas obchodzonego w Rosji 9 maja Dnia Zwycięstwa. Nad Moskwą przeleciało w specjalnym szyku 75 samolotów i helikopterów wojskowych, co symbolizować miało 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Więcej szczegółów planowanej uroczystości na razie nie podano. Ma się tak stać w najbliższych dniach. Do tej pory pandemia koronawirusa kosztowała we Francji życie ponad 29 tys. osób. Od jej początku stwierdzono też nad Sekwaną prawie 152 tys. zakażeń SARS-CoV-2.