Francja: Oficer NATO aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Źródło: U.S. Army Europe, Flickr [Public Domain]

Źródło: U.S. Army Europe, Flickr [Public Domain]

Francuski żołnierz z bazy NATO w Neapolu został zatrzymany za „szpiegowanie dla obcego państwa i działania przeciwko interesowi narodowemu”. Grozi mu 15 lat więzienia.

 

Jak informuje francuskie radio Europe 1, oficer ma stopień pułkownika i pracował dotychczas w natowskiej bazie w Neapolu. Do aresztowania doszło w ostatnich dniach, gdy po wakacjach we Francji żołnierz powracał do pracy we Włoszech.

Zatrzymany oficer miał być specjalistą od spraw rosyjskich. Podczas pracy w bazie NATO spotykał się z Rosjaninem, który według informacji służb jest oficerem lub agentem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Wielkie manewry sił powietrznych NATO. Amerykańskie bombowce przeleciały nad Europą

Sześć amerykańskich bombowców B-52 Stratofortress przeleciało w piątek nad terytorium wszystkich krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, trenując z siłami powietrznymi innych państw.

Dochodzenie wszczęto jeszcze w lipcu

Jak informuje Associated Press, dochodzenie w sprawie domniemanej działalności szpiegowskiej francuskiego oficera zostało wszczęte pod koniec lipca. Decyzja została podjęta po tym, jak francuskie ministerstwo obrony zwróciło się w tej sprawie do prokuratury.

Oficer został aresztowany 21 sierpnia. Postawiono mu wstępne zarzuty dotyczące „wyjawiania tajemnic związanych z obroną narodową oraz dzielenia się informacjami wywiadowczymi z organami obcego państwa, co stanowiło zagrożenie dla fundamentalnych interesów stanu”.

Kwatera główna NATO odmówiła komentarza w sprawie zatrzymania oficera, stwierdzając jedynie, że śledztwo jest w toku i odsyłając do francuskich władz.

Stoltenberg: Białoruskie władze nie powinny wykorzystywać NATO jako pretekstu do tłumienia protestów

Przed spotkaniem ministrów obrony UE w Berlinie szef NATO zaapelował o powtórne wybory na Białorusi, a także o wszczęcie śledztwa w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego.

Zdrada stanu?

Minister obrony Florence Parly przekazała mediom, że oficer jest podejrzany o zdradę stanu. „Mogę potwierdzić, że toczy się postępowanie przeciwko starszemu oficerowi o działania szkodliwe dla bezpieczeństwa”, powiedziała minister w rozmowie z Europe 1.

„Podjęliśmy wszelkie konieczne środki ochronne, a teraz wymiar sprawiedliwości musi wykonać swoją pracę”, stwierdziła Parly, nie informując o szczegółach sprawy.

W przypadku udowodnienia działalności szpiegowskiej oficerowi grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Ambasada Rosji w Paryżu dotychczas nie odniosła się do sprawy.