Francja się zamyka. Premier zaszczepi się preparatem firmy AstraZeneca i namawia do tego rodaków

Francja, lockdown, pandemia, koronawirus, COVID-19, szczepienia, AstraZeneca

Jak poinformował w czwartek (18 marca) premier Jean Castex (na zdj.), w 16 departamentach, w tym w Paryżu i regionie paryskim Ile–de-France, od dziś od północy lockdown będzie obowiązywał przez cztery tygodnie. / Foto via Twitter [@JeanCASTEX]

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie lockdownu w 16 ze 101 departamentów kraju. Epidemia przyspiesza – oznajmił. Szef rządu zapowiedział, że w kraju wznowione zostaną szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.

 

 

Jak poinformował w czwartek (18 marca) premier Jean Castex, w 16 departamentach, w tym w Paryżu i regionie paryskim Ile–de-France, od dziś od północy lockdown będzie obowiązywał przez cztery tygodnie.

Objętych lockdownem zostanie 21 mln Francuzów. ogłaszając wprowadzenie nowych restrykcji premier podkreślił, że epidemia „przyspiesza”.

Jakie zmiany czekają Francuzów?

Lockdown obejmie dwa regiony i trzy departamenty Francji metropolitalnej, w których stwierdza się najwięcej zakażeń. Zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Mieszkańcy zamkniętych departamentów będą mogli wychodzić z domu na odległość 10 km i nie będą mogli przemieszczać się między departamentami z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji i w celach zawodowych.

W takiej sytuacji znalazł się m.in. Paryż i region paryski (Ile-de-France), gdzie mieszka łącznie około 12 mln osób. Zgodnie z nowymi przepisami wyjście z domu w celu spaceru lub uprawiania sportu nie będzie ograniczone czasowo, ale będzie wymagana atestacja, którą można pobrać ze stron rządowych. Otwarte pozostaną jednak szkoły, a licea będą funkcjonować w systemie hybrydowym.

Szef rządu zalecił pracę zdalną przynajmniej cztery dni w tygodniu wszystkim tym pracownikom i zakładom pracy, które mogą w tym trybie funkcjonować.

Oprócz aglomeracji paryskiej, nowe restrykcje dotyczą regionu Hauts-de-France na północy kraju, a także położonych na północ od Paryża departamentów Eure i Seine-et-Marne. Wreszcie, został nimi objęty także południowy departament Alpes-Maritimes, którego stolicą jest Nicea.

Wraz z wprowadzeniem lockdownu, mieszkańcom objętych nim terenów nie będzie wolno podróżować do innych regionów Francji. Na obszarze całego kraju zostaje utrzymana godzina policyjna. Nie będzie ona jednak się zaczynać o 18 tylko o 19.00.

Francja wznawia szczepienia preparatem firmy AstraZeneca

Jean Castex podkreślił podczas czwartkowego wystąpienia, że jedynym sposobem na opanowanie sytuacji epidemicznej są szczepienia. Jak pisze „Le Monde”, polityk oznajmił, że nie tylko sam zaszczepi się w piątek, i zrobi to przy użyciu preparatu firmy AstraZeneca. Przypomniał opinię Europejskiej Agencji Leków, że nie ma dowodów na stwarzanie przez nią zagrożeń.

Kampania szczepień preparatem AstraZeneca może zostać wznowiona w piątek po południu – poinformował również Castex. Szczepionki AstraZeneki są we Francji podawane osobom w wieku od 50 do 74 lat z czynnikami ryzyka i w wieku powyżej 75 lat.

W najbliższych dniach do szczepień będą mogły przystąpić kolejne grupy wiekowe. Premier potwierdził, że władze liczą na osiągnięcie liczby 10 mln zaszczepionych do połowy kwietnia, 20 mln do połowy maja, a 30 mln do lata. Obywatele mogą się zgłaszać na szczepienia do lekarzy rodzinnych, aptekarzy i specjalnie w tym celu tworzonych ośrodków.

Z informacji rządu wynika, że już nawet 75 proc. potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 spowodowanych jest brytyjską odmiana patogenu. We Francji liczba zakażeń rośnie gwałtownie i w liczbach bezwzględnych jest zdecydowanie najwyższa w Europie.

W środę odnotowano ok. 30 tys. nowych przypadków, a w czwartek ok. 35 tys.