Francja: Rząd nie chce przywrócenia lockdownu. Wirusa pokonają maski w zakładach pracy?

Premier Francji Jean Castex (na zdj. z prawej) jest przeciwnikiem przywracania ścisłego lockdownu.

Premier Francji Jean Castex (na zdj. z prawej) jest przeciwnikiem przywracania ścisłego lockdownu. / Foto via twitter @JeanCASTEX

Według służb medycznych we Francji nawet do 25 proc. zakażeń koronawirusem dochodzi w firmach. Minister pracy Elisabeth Borne zaproponowała przedsiębiorcom wprowadzenie obowiązku noszenia masek ochronnych w zakładach pracy. Rząd szuka sposobów na opanowanie pandemii koronawirusa.

 

 

 

Francuska Agencja Zdrowia Publicznego informuje, że do prawie jednej czwartej nowych zakażeń SARS-CoV-2 dochodzi w miejscach pracy. Aby uniknąć ponownego wprowadzenia izolacji społecznej i zamknięcia firm – ścisłego lockdownu zniesionego we Francji w maju po blisko trzech miesiącach – minister pracy zaproponowała w niedzielę (16 sierpnia) noszenie masek ochronnych przez pracowników firm.

Francja: Koronawirus nie odpuszcza

W poniedziałek (17 sierpnia) Borne rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie noszenia masek w zakładach pracy oraz innych środków ochrony, które miałyby być wprowadzane przez pracodawców do końca sierpnia.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrytych we Francji w ciągu ostatniej doby (dane z poniedziałku 17 sierpnia) spadła w stosunku do dwóch poprzednich dni i wyniosła 493. Trzeci dzień z rzędu rośnie jednak liczba hospitalizacji, podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Do szpitali trafiło w ciągu ostatnich 24 godzin 65 chorych na COVID-19, a na oddziałach intensywnej terapii znalazło się osiem osób. W sumie hospitalizowanych jest 4925 pacjentów. Wzrost zachorowań w ostatnich dniach skłonił władze największych francuskich miast – Paryża i Marsyliido rozszerzenia stref, w których obowiązuje noszenie maski również na świeżym powietrzu.

Rząd zamierza wprowadzić nakaz zasłaniania ust i nosa również w miejscach pracy, w których przebywa wielu ludzi.

Porozumienie Izraela i ZEA: Francja wzywa do wznowienia rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie

Jaki stosunek do porozumienia Izraela oraz ZEA ma Unia Europejska? W ślad ZEA pójdą kolejne kraje Zatoki Perskiej?

Jean Castex: Potrzeba więcej restrykcji

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Obrony przy prezydencie premier Jean Castex zapowiedział wiele posunięć usztywniających kurs w kwestii restrykcji epidemicznych. Szef rządu polecił prefektom poszczególnych departamentów, by nakłonili lokalne władze samorządowe do maksymalnego rozszerzenia obowiązku noszenia masek ochronnych we wszystkich przestrzeniach publicznych. Dotyczy to w szczególności dużych miast.

Premier ogłosił także, iż przewidywane na 1 września odwołanie zakazu organizowania zgromadzeń liczących ponad 5 tys. osób zostanie przesunięte o dwa miesiące – na 30 października. Prefekci będą mogli uchylać ten zakaz w uzasadnionych przypadkach, ale pod warunkiem istnienia zweryfikowanych gwarancji ścisłego przestrzegania rygorów sanitarnych.

Kolejna zapowiedź szefa rządu dotyczy znacznego nasilenia działań kontrolnych w celu sprawdzenia skuteczności przedsięwzięć służących walce z epidemią, a w razie stwierdzenia uchybień – karania mandatami.

Zapowiedzi premiera znalazły potwierdzenie w niedzielę (16 sierpnia), gdy pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF – upoważnieni do wystawiania pasażerom mandatów za brak przestrzegania nakazu noszenia masek ochronnych – zmusili jednego z pasażerów do opuszczenia pociągu.

Do sytuacji doszło w pociągu TGV relacji Paryż-Nicea. W niedzielę pociąg dużej prędkości zatrzymał się poza regulaminową stacją, aby wysadzić pasażera odmawiającego założenia maski. Pasażera ukarano również mandatem w wysokości 135 euro, poinformowały w poniedziałek SNCF.

Francja wzmacnia obecność wojskową na Morzu Śródziemnym

Prezydent Emmanuel Macron poinformował, że Francja wzmocni swoją obecność wojskową we wschodniej części Morza Śródziemnego. Decyzja ta spowodowana jest nasilającym się konfliktem między Grecją a Turcją o dostęp do kluczowych surowców.

 

Prezydent Emmanuel Macron podjął decyzję o zwiększeniu obecności francuskiej marynarki …

Francja: Szansa na nowy lockdown?

Najwięcej ognisk koronawirusa poza zakładami pracy, 25 proc., powstało w ramach różnych zgromadzeń publicznych lub prywatnych (21 proc.), oraz w placówkach medycznych (17 proc.).

Z najnowszych danych wynika, że wirus SARS-CoV-2 jest obecny zwłaszcza w 21 departamentach. Przeważają wśród nich obszary cieszące się dużym zainteresowaniem turystów i wczasowiczów, zarówno nad morzem, jak i w górach. Wirus jest obecny także w Paryżu wraz ze wszystkimi okalającymi go departamentami.

W ubiegłotygodniowym wywiadzie dla dziennika „Nice Matin”, szef rządu zapowiedział, że chce koniecznie uniknąć przywrócenia ścisłego lockdownu. Jego zdaniem byłby on „katastrofalny” w płaszczyźnie gospodarczej i społecznej. Dlatego rząd bierze pod uwagę jedynie możliwość wprowadzania restrykcji o „ściśle określonym zasięgu lokalnym”, a więc o skali ograniczonej do konkretnych miast, wydzielonych obszarów lub nawet do wybranych placówek.

Wprowadzenie obowiązkowych masek ochronnych w miejscach pracy byłoby krokiem w tym kierunku.