Wakacje 2020: Francja odradza podróży do Hiszpanii i wprowadza obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 na lotniskach

Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii skutkuje odradzaniem przez rząd Francji podróży do sąsiedniej Hiszpanii.

Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii skutkuje odradzaniem przez rząd Francji podróży do sąsiedniej Hiszpanii. Na zdjęciu premier Francji Jean Castex na lotnisku Paris Charles de Gaulle./ Foto via twitter @JeanCASTEX

Pogorszenie sytuacji epidemicznej w Hiszpanii skutkuje odradzaniem przez rząd Francji podróży do tego kraju. Podobne rekomendacje wprowadziła Belgia, a Norwegia zdecydowała się na bardziej restrykcyjne podejście w stosunku do osób przylatujących z Hiszpanii. Europa żyła fikcją utrzymania w miarę normalnych i bezpiecznych wakacji w dobie pandemii?

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek (24 lipca) o kolejnym rekordowym dziennym wzroście liczby zakażeń koronawirusem na świecie. W ciągu ostatniej doby wykryto 284 196 nowych przypadków.

Zgodnie z codziennym raportem WHO największe wzrosty odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i RPA. Poprzedni najwyższy dobowy wzrost zanotowano 18 lipca – 259 848 zakażeń.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Lato 2020: Iluzja Europy o normalnych wakacjach?

Norwegia wprowadziła od piątku (24 lipca) obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających z Hiszpanii. Każdy podróżujący z tego kraju od piątku o północy ma obowiązek poddania się w Norwegii 10-dniowej kwarantannie.

Wcześniej tego dnia podróże do hiszpańskiej Katalonii stanowczo odradzał swym rodakom premier Francji Jean Castex w związku z pogorszeniem się tam sytuacji epidemicznej. Szef francuskiego rządu w piątek mówił o pogarszających się danych sanitarnych w Katalonii. „Stanowczo rekomendujemy obywatelom francuskim unikania podróży do tego regionu do czasu, aż poprawi się tam sytuacja”, dodał.

Mimo to rząd francuski zdecydował się nie zamykać granicy z Hiszpanią, co było rozważane wcześniej. Również Belgia zmieniła rekomendacje dotyczące podróżowania do Hiszpanii. MSZ tego kraju poinformowało w piątek o zakazie podróży do miasta Huesca w Aragonii oraz Lleidy w Katalonii.

Jednocześnie MSZ Belgii rekomenduje unikania podróży do 6 wspólnot autonomicznych: Aragonii, Katalonii, Kraju Basków, Nawarry, La Riojy oraz Extremadury. Tylko w Katalonii odnotowano w piątek 1343 nowe zakażenia koronawirusem i 13 zgonów. W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii przybyło 2255 infekcji SARS-CoV-2. Ogólna liczba zakażeń w kraju wynosi obecnie 272 421. W ostatnich tygodniach średnia wieku zakażonych SARS-CoV-2 w Hiszpanii spadła o 12 lat. 

Hiszpania: Ponad 200 ognisk SARS-CoV-2. Spada wiek zakażonych

W ostatnich dniach rośnie liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2. W kraju wykrywane są nowe ogniska koronawirusa, a jednym z największych poszkodowanych jest krajowa gospodarka, w tym branża turystyczna.

Francja: Obowiązkowe testy dla obywateli 16 państw

Jednocześnie Francja zamierza wzmocnić kontrole na krajowych lotniskach ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie. Rząd wprowadzi obowiązkowe testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u osób przylatujących z państw, gdzie epidemia wciąż się rozprzestrzenia. Informację na ten temat przekazał w piątek Jean Castex.

Dotychczas takie badania były dobrowolne. Premier Castex powiedział, że francuskie władze doskonale wiedzą, iż w wielu państwach nie ma jasno sprecyzowanej strategii walki z epidemią, a do testów dostęp jest bardzo utrudniony. Polityk stwierdził, że ostatecznie podjęto decyzję, co do powszechnego przeprowadzania testów osób przylatujących z krajów, w których szaleje epidemia.

Jean Castex zapowiedział, że te ustalenia wejdą w życie w najbliższych dniach, najpóźniej 1 sierpnia. Na tzw. czerwonej liście 16. krajów najbardziej dotkniętych epidemią są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone, Bahrajn, Panama, RPA, Kuwejt, Katar, Izrael, Brazylia, Peru, Serbia, Algieria, Turcja, Madagaskar, Indie i Oman.

Premier podkreślił, że granice Francji dla tych krajów są zamknięte. Do kraju mogą przylatywać więc tylko obywatele Francji oraz obywatele tych krajów mający swoje główne miejsce zamieszkania we Francji. Od podróżnych wymagane będzie okazanie negatywnego testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego mniej niż 72 godziny przed podróżą. W przeciwnym wypadku zostaną oni poddani testowi już po przybyciu do Francji.

Lista będzie aktualizowana.