Francja: Dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła 10 tys.

We Francji rośnie mocno liczba nowych zakażeń koronawirusem (źródło: Pikist, CC0 Public Domain)

We Francji rośnie mocno liczba nowych zakażeń koronawirusem (źródło: Pikist, CC0 Public Domain)

Epidemia koronawirusa we Francji znów się nasila. Ostatniej doby – po raz pierwszy od wybuchu pandemii – odnotowano ponad 10 tys. infekcji. „Czerwona strefa” obejmuje już 42 departamenty.

 

Dzienna liczba nowych infekcji rośnie mocno we Francji już od sierpnia. Poprzedni rekord – z czwartku 10 września – wynosił 9843 nowe zakażenia. Dwa dni później, w sobotę 12 września nowych infekcji wykryto już 10 561.

Francja należy obecnie do krajów, gdzie notowanych jest najwięcej na świecie nowych zakażeń SARS-CoV-2. Wyższe statystyki notują obecnie tylko Indie, Stany Zjednoczone i Brazylia.

Aż 42 „czerwone strefy” we Francji

Wzrost liczby nowych zachorowań dotyczy obecnie wielu regionów Francji. Rząd ogłosił tzw. czerwone strefy” w aż 42 departamentach, w tym w największych miastach kraju – Paryżu i Lyonie – czy niemal wzdłuż całego Lazurowego Wybrzeża.

W „czerwonych strefach” obowiązują ściślejsze obostrzenia dotyczące przede wszystkim obowiązkowego noszenia masek w różnych miejscach czy sytuacjach oraz zakazu zgromadzeń publicznych. Na razie jednak, co potwierdził premier Jean Castex, władze centralne nie planują zaostrzania rygorów.

Ale szef rządu wezwał władze kilku regionów, gdzie jest obecnie najwięcej nowych zachorowań, aby te do poniedziałku (14 września) przedstawiły propozycje dodatkowych obostrzeń. Chodzi tu przede wszystkim o miasta Bordeuax i Marsylia oraz jeden z tzw. departamentów zamorskich, czyli wyspę Gwadelupa w Ameryce Środkowej.

W „czerwonych strefach” obowiązują także dodatkowe regulacje odnośnie trwającego właśnie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego świata, czyli Tour de France. Podczas startów i finiszów każdego etapu w uznanych przez rząd za ryzykowne epidemiczne departamentach nie wolno się gromadzić kibicom.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Choruje coraz więcej młodych Francuzów

Władze Francji informują również, że rośnie nie tylko liczba nowych infekcji, ale także pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem oraz przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii.

Choć wzrost zachorowań obserwowany jest od czerwca we wszystkich grupach wiekowych, w ostatnich tygodniach szczególnie mocno wzrosła liczba chorujących młodych ludzi, którzy najmniej chętnie przestrzegają przeciwepidemicznych obostrzeń.

Dlatego we francuskich mediach lekarze apelują, aby rezygnować z udziału nawet w rodzinnych imprezach i ograniczyć życie towarzyskie. A jeśli nie ma takiej możliwości – póki pozwala na to pogoda spotykać się na dworze.

„Im mniejsze jest pomieszczenie, w którym spotykają się ludzie i im gorzej jest ono wentylowane, tym większa jest szansa, że infekcja się rozniesie” – ostrzegało niedzielne (13 września) wydanie tygodnika „Le Journal du Dimanche”.

Od początku pandemii we Francji odnotowano już prawie 374 tys. zakażeń, a prawie 31 tys. osób zmarło z powodu infekcji SARS-CoV-2 i wywołanej przez ten wirus choroby COVID-19. To czyni Francję 13. najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem świata.

W Europie więcej infekcji niż we Francji stwierdzono tylko w Hiszpanii i w Rosji. Ale w obu tych krajach śmiertelność z powodu zakażenia koronawirusem jest mniejsza niż nad Sekwaną.