Francja: Atak terrorystyczny w Romans-sur-Isère. 2 osoby nie żyją

Photo by Dmitriy Nushtaev on Unsplash

Francuskie władze oficjalnie przyznały, że uznają atak na klientów jednego ze sklepów za incydent terrorystyczny. Pochodzący z Sudanu sprawca zabił nożem 2 osoby, a 5 ranił.

 

Do zdarzenia doszło wczoraj (4 kwietnia) w miasteczku Romans-sur-Isère niedaleko Grenoble w regionie Owernia-Rodan-Alpy na południowym-wschodzie Francji. 33-letni mężczyzna urodzony w Sudanie zaatakował nożem parę właścicieli i klienta sklepiku z wyrobami tytoniowymi. Potem udał się do pobliskiego sklepu mięsnego, gdzie ugodził kolejne osoby.

Sprawca zabił w sumie 2 osoby, a 5 kolejnych ranił. Dwoje rannych jest w stanie krytycznym. Gdy na miejscu zjawiła się policja, napastnik klęczał na ulicy i modlił się po arabsku. Według świadków zdarzenia podczas ataku miał także wykrzykiwać religijne hasła. W jego domu znaleziono też – jak podała policja – „ręcznie zrobione notatki na tematy związane z religią”. Oprócz sprawcy aresztowano jeszcze drugą osobę, która była jego współlokatorem. Są podejrzenia, że mogła mieć jakiś związek z przygotowaniem ataku.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Napastnik nie był wcześniej znany policji

Choć motywy działań napastnika wciąż nie są do końca jasne, to jednak wiele wskazuje, że wiążą się one z radykalnym islamem. „To było działanie o charakterze terrorystycznym. Specjalna prokuratura antyterrorystyczna prowadzi już śledztwo, które ustali czy było to samodzielne działanie sprawcy czy też stoi za tym większa grupa osób” – stwierdził minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Dodał, że napastnik nie był dotąd znany policji i nie znajdował się na liście osób obserwowanych z powodu bardzo radykalnych poglądów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że „jego myśli są teraz z ofiarami ataku w Romans-sur-Isère, zarówno tymi, którzy ucierpieli bezpośrednio, jak i z ich bliskimi.” „Będziemy nagłaśniać informacje na temat tego wstrętnego ataku, którego ofiary opłakujemy i który nastąpił w naszym i tak już ciężko doświadczonym kraju” – stwierdził Macron. We Francji od listopada 2015 r. obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego po tym jak w serii skoordynowany ataków w Paryżu (m.in. na teatr muzyczny Bataclan) zginęło 130 osób.

W kraju obowiązuje także stan epidemii, a obywatele mogą opuszczać swoje domy tylko, aby zrobić podstawowe zakupy. Dotąd stwierdzono we Francji prawie 90 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i 7560 zgonów z tego powodu.

Koronawirus: Państwo Islamskie wzywa bojowników, aby "unikali Europy"

Islamistyczna organizacja terrorystyczna przestraszyła się pandemii koronawirusa, a w szczególności sytuacji w Europie. Nakazała swoim bojownikom, aby trzymali się z dala od Starego Kontynentu.

 

Państwo Islamskie (ISIS) stoi za większością najpoważniejszych ataków terrorystycznych w Europie w ostatnich latach, w tym zamachów …