Koronawirus: W Finlandii spada poparcie dla UE

Premier Finlandii Sanna Marin foto. via @ Sanna Marin Twitter, opracowanie: EURACTIV.pl

Premier Finlandii Sanna Marin foto. via @ Sanna Marin Twitter, opracowanie: EURACTIV.pl

W Finlandii z powodu pandemii koronawirusa około 22 tys. osób straciło pracę. Pogłębiający się koronakryzys to jeden z wymienianych powodów spadku poparcia dla UE.

 

 

W wyniku pandemii koronawirusa spadło poparcie dla UE. Popularność Wspólnoty w tym kraju była tradycyjnie wyższa niż w wielu innych państwach członkowskich. Jednak z badania przeprowadzonego przez think tank EVA, opublikowanego w ubiegłym tygodniu wynika, że od ostatniej jesieni pozytywne nastawienie do Unii spadło o 7 pp.

Jednocześnie o tyle samo wzrosły opinie negatywne. Łącznie 20 proc. ankietowanych postrzega Unię w ten sposób. Mimo to większość, 53 proc., popiera stałe członkostwo Finlandii w UE. Jak zaznaczają autorzy badania: „nie ma mowy o żadnym załamaniu poparcia. Obecne dane to powrót do statystyk z 2018 r.”.

Słowacja: Najważniejsi politycy podpisali proeuropejską deklarację

Słowacja powoli staje się wyjątkiem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej

Finowie za UE

Badanie przeprowadzono między 26 marca a 3 kwietnia. Ilkka Haavisto, kierownik ds. badań w EVA, w rozmowie z fińską telewizją publiczną (YLE) powiedział, że spadek ocen wynika najprawdopodobniej ze sposobu, w jaki UE zarządzała koronakryzysem w pierwszych tygodniach marca. „Współpraca i solidarność między krajami UE okazały się bardziej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością”, tłumaczył Haavisto powody spadku popularności Unii.

„Koronakryzys zahamował trwający od kilku lat trend, w którym rosło poparcie dla UE wśród Finów”, napisali autorzy analizy. Szczytowym punktem tej tendencji był wyniki poparcia dla Wspólnoty z 2019 r.. gdy sięgało ono 60 proc. Finlandia jest członkiem Wspólnoty od 1 stycznia 1995 r. W 1996 r. poparcie dla integracji sięgało tam 38 proc., a najniższy wynik pozytywnych opinii o UE odnotowano w 2005 r. – 33 proc.

Paradoksalnie kryzysy finansowy w strefie euro sprzed dekady wpłynął na zwiększenie poparcia dla UE – inaczej niż w niektórych krajach południowej Europy. Od 2009 r. – z wyjątkiem 2011 r. – poparcie dla UE utrzymuje się powyżej 40 proc., a od 2018 r. powyżej 50 proc.

W sobotę (9 maja) Jutta Urpilainen, unijna komisarz do spraw partnerstwa międzynarodowego, powiedziała w rozmowie z YLE, że „Unia została zaskoczona szybkością i skalą koronawirusa”. Według Urpilainen Unia Europejska musi wyciągnąć wnioski i stworzyć jasne modele operacyjne na wypadek przyszłych kryzysów.

Finlandia publikuje ostateczne wyniki eksperymentu z dochodem podstawowym

Czy pozytywy przeważają nad negatywnymi skutkami?

Więcej testują niż w Szwecji

W Finlandii zachorowało ponad 5,9 tys. osób, z czego ponad 67 proc. powróciło już do zdrowia. 267 osób zmarło. Od drugiego tygodnia kwietnia dzienna liczba nowych przypadków nie przekroczyła ani razu 200 osób. Tylko wczoraj przybyły 82 nowe przypadki i 2 zgony.

W Finlandii do tej pory wykonano 121 500 testów, czyli 21 929 testów na mln osób. Dla porównania w Szwecji wykonano 14 704 testów na mln osób, a w Norwegii – 36 140.

Fiński rząd zapowiada znoszenie restrykcji. Od czwartku (14 maja) wrócą uczniowie do szkół i dzieci do przedszkoli, a od czerwca zostaną otwarte państwowe i gminne placówki kultury oraz możliwe będzie prowadzenie punktów gastronomicznych. Ponadto z 10 do 50 zwiększy się dozwolona liczba osób uczestniczących w zgromadzeniach. Imprezy z udziałem ponad 500 osób będą zakazane do końca lipca.

Finlandia: Ewentualna akcesja do NATO popsuje relacje z Rosją

Czy Finlandia w ogóle chce się zdecydować na taki krok?