Finlandia: Rząd wprowadził hybrydową strategię walki z pandemią COVID-19

Sanna Marin, Finlandia, premier

Premier Finlandii Sanna Marin / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Fiński rząd wprowadził nową, hybrydową strategię walki z pandemią COVID-19. Władze planują znieść wszystkie przeciwepidemiczne restrykcje, gdy na koronawirusa w pełni zaszczepione będzie 80 proc. populacji.

 

 

Nowy plan to odpowiedź na rosnącą krytykę pod adresem rządu, a nawet protesty, zwłaszcza ze strony sektorów usług i kultury, które najbardziej straciły na ograniczeniach związanych z pandemią.

Coraz więcej przedsiębiorców zaczynało ignorować przepisy, co doprowadziło do wzrostu liczby wykroczeń. Wiele z osób z niecierpliwością wyczekuje wprowadzenia w Finlandii systemu certyfikatów covidowych, który jest obecnie w przygotowaniu i ma zostać wdrożony w październiku.

Wcześniej premier Sanna Marin deklarowała, że aby można było mówić o likwidacji wszystkich obostrzeń, w pełni zaszczepić musi się 80-90 proc. obywateli. Według szacunków taki odsetek uda się osiągnąć w przyszłym miesiącu. Ministerstwo Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej wciąż różnią się w swoich stanowiskach co do restrykcji.

Rząd zdecydował się jednak zmienić strategię działania. Zamiast testowania, śledzenia kontaktów i obowiązku kwarantanny, teraz celem będzie zniesienie ograniczeń, przyspieszenie szczepień i podejście bardziej lokalne, czyli koncentracja na pojedynczych ogniskach koronawirusa.

Jak dotąd dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało ok. 53 proc. Finów, a co najmniej jedną ok. 73 proc. Wciąż obowiązuje ograniczenie pracy lokali gastronomicznych, które w Helsinkach muszą być zamykane o godzinie 23:00. W mocy pozostają także limity uczestników niektórych wydarzeń sportowych. Wkrótce jednak i te restrykcje będą zniesione.