Koronawirus: Finlandia rozważa zaostrzenie restrykcji na Święta

Finlandia-rząd-pandemia-COVID-szczepienia-restrykcje-święta-Boże-Narodzenie

Zlikwidowane zapewne zostałyby przywileje, przewidziane dla zaszczepionych osób, korzystających z certyfikatu COVID, którzy w przeciwieństwie do niezaszczepionych mogli dotąd korzystać z różnego rodzaju infrastruktury publicznej i lokali. / Foto via unsplash [Alexandr Bormotin]

W związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19, krajowe organy zadecydują w najbliższych dniach, czy konieczne będzie zaostrzenie obowiązujących ograniczeń przeciwepidemicznych poprzez zastosowanie tzw. „hamulca awaryjnego”.

 

 

Jak ocenił urzędnik z ministerstwa zdrowia i opieki społecznej, sytuacja jest już na tyle trudna, że wprowadzenie rozwiązania, określonego jako „hamulec” byłoby uzasadnione. „Hamulec” wiązałby się w wdrożeniem nowych ograniczeń i zaostrzenie tych już obowiązujących.

Finlandia kupi 64 amerykańskie myśliwce F-35. Oferta zakupu szwedzkich Gripenów odrzucona

Sztokholm mocno lobbował w Finlandii na rzecz zakupu Gripenów, ale poniósł porażkę.

Finlandia: Jakie restrykcje planuje wprowadzić rząd na Boże Narodzenie?

Zlikwidowane zapewne zostałyby przywileje, przewidziane dla zaszczepionych osób, korzystających z certyfikatu COVID, którzy w przeciwieństwie do niezaszczepionych mogli dotąd korzystać z różnego rodzaju infrastruktury publicznej i lokali.

Niewykluczone są także powrót do nauczania zdalnego w szkołach i ścisłych kontroli granicznych, podczas których pasażerowie będą musieli przedstawić nie jeden, a dwa testy COVID-19 z negatywnym wynikiem.

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Laponii, gdzie okres przed Bożym Narodzeniem to szczyt sezonu turystycznego. Turystom zagranicznym zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Osoby z pozytywnym wynikiem testu muszą przejść dziesięciodniową kwarantannę, ale w pełni zarezerwowane hotele mogą nie być przygotowane na dłuższe pobyty.

Mimo że co do zasady to klienci są odpowiedzialni za znalezienie tymczasowego zakwaterowania, hotele i władze lokalne obiecały pomoc w ewentualnych trudnościach. Powrót do domu pozostaje już jednak w gestii turystów.

Do końca zeszłego tygodnia pozytywny wynik testu na COVID-19 uzyskało w Laponii około 35 obcokrajowców.

Namiastką powrotu do normalności było jednak ponowne uruchomienie w niedzielę po 18-miesięcznej przerwie kursu pociągu Allegro na trasie Helsinki – Petersburg.

Ze względu na sytuację epidemiczną w Rosji do Finlandii mogą jednak wjechać tylko Rosjanie, którzy przyjeżdżają z ważnych powodów lub zaszczepili się szczepionką na koronawirusa zatwierdzoną przez UE lub WHO. Wynika z tego, że zaszczepienie najpopularniejszym w Rosji Sputnikiem-V się nie liczy.