Oficjalnie: Finlandia chce przystąpić do NATO

finlandia-nato-sojusz-rosja-ukraina-wojna-usa-szwecja-putin-marin-ninisto

Premier Finlandii Sanna Marin / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Finlandia powinna złożyć wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – głosi wspólne oświadczenie prezydenta i premier tego kraju.

 

 

„Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO”, oświadczyli prezydent Sauli Niinistö i premier Sanna Marin.

Jak zapowiedzieli, odpowiednie kroki ze strony ich kraju potrzebne do tej decyzji zostaną podjęte „szybko w ciągu najbliższych kilku dni”.

We wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin napisali m.in., że „wiosną tego roku odbyła się ważna dyskusja na temat ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO. Potrzebny był czas, aby Parlament i całe społeczeństwo ustosunkowało się do tej sprawy. Potrzebny był czas na bliskie kontakty międzynarodowe z NATO i jego krajami członkowskimi, a także ze Szwecją. Chcieliśmy nadać dyskusji wymaganą przestrzeń”.

Przywódcy dodali, że „teraz, gdy zbliża się moment podjęcia decyzji, wyrażamy równorzędne poglądy, także w celach informacyjnych dla ugrupowań i partii parlamentarnych”.

„Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki potrzebne do podjęcia tej decyzji zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni”, zakończono.

Finlandia: Komisja obrony rekomenduje wstąpienie do NATO

12 maja stanowisko ws. przystąpienia do Sojuszu ma ogłosić prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin.

Wojna w Ukrainie: Game changer

We wtorek (10 maja) komisja obrony fińskiego parlamentu zarekomendowała wstąpienie do NATO. „Członkostwo w NATO jest dla Finlandii i Finów „najlepszym rozwiązaniem by zapewnić bezpieczeństwo kraju” w przypadku ewentualnej agresji ze strony Rosji – ogłosili członkowie parlamentarnej komisji obrony narodowej.

Członkowie fińskiej komisji obrony we wtorek (10 maja) wydali oświadczenie, w którym napisali, że przystąpienie kraju do NATO „znacząco zwiększyłoby możliwości odstraszania Rosji, gdyby ta obrała Finlandię za swój cel”.

Jak dotąd Finowie byli zachowawczy w sprawie członkostwa w NATO. Jednak poglądy większości zmieniła rosyjska inwazja w Ukrainie.

Według szefa fińskiego MSZ Pekki Haavisto wniosek Finlandii o przyjęcie do NATO mógłby zostać formalnie zatwierdzony przez członków Sojuszu w ciągu około czterech miesięcy. „Moglibyśmy stać się członkiem NATO w październiku”, ocenił we wtorek Haavisto w rozmowie z dziennikiem „Iltasanomat”.

Fińskie władze zabiegają, aby formalnie wniosek o członkostwo został złożony wspólnie ze Szwecją, co byłoby najlepszym rozwiązaniem ze względu na czynniki geopolityczne. Według lokalnej prasy ma to nastąpić w maju.

Jak informowaliśmy na EURACTIV.pl, w ubiegłym tygodniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA są gotowe „rozwiać wszelkie obawy, jakie państwa mogą mieć w związku z okresem między złożeniem wniosku o członkostwo w NATO a formalnym przystąpieniem do sojuszu”.

To ważna deklaracja, ponieważ Rosja ostrzegała Szwecję oraz Finlandię, że po wejściu do NATO znajdą się na pierwszej linii konfrontacji między Rosją a Sojuszem. Szwecja, jak i Finlandia mają w najbliższym czasie zdecydować o ewentualnym członkostwie w NATO.

Wielka Brytania formalizuje zapewnienia w sprawie ochrony Szwecji i Finlandii

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią.

Zapewnienia Wielkiej Brytanii

Natomiast wczoraj Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią. Premier Boris Johnson odwiedził stolice obu państw.

Brytyjski premier i jego szwedzka odpowiedniczka Magdalena Andersson podpisali tzw. „polityczną deklarację solidarności”.

Tego samego dnia Johnson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisali w Helsinkach deklarację o wzmocnieniu wspólnego bezpieczeństwa oraz potencjału obronnego Europy Północnej.

Jak stwierdził Niinistö, Finlandia dąży do maksymalnego wzmocnienia swojego bezpieczeństwa, które „nie jest grą o sumie zerowej”. Jeśli Finlandia wstąpi do NATO, nie będzie to krok wymierzony w którekolwiek inne państwo, dodał.

Zapytany o to, jaka może być reakcja Moskwy na natowską akcesję Finlandii, poradził Rosji spojrzeć w lustro. Według niego to rosyjskie działania sprawiły, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja zostały zmuszone do porzucenia swojej wieloletniej polityki nieangażowania się w sojusze wojskowe.

Brytyjskie wsparcie w praktyce oznacza rozmieszczenie Wspólnych Sił Ekspedycyjnych NATO (JEF), koalicji powołanej przez Wielką Brytanię, Danię, Norwegię, Estonię, Islandię, Łotwę, Litwę i Holandię w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Finlandia i Szwecja dołączyły do JEF w 2017 r. W ramach tej koalicji działa około 10 tys. brytyjskich żołnierzy.

Przypomnijmy, że w Szwecji w niedzielę swoje stanowisko mają określić rządzący socjaldemokraci. Ich poparcie dla natowskiej akcesji państwa sprawi, że w Riksdagu, jednoizbowym szwedzkim parlamencie, będzie stabilna większość zwolenników przystąpienia do NATO.

 

Więcej informacji: 

Wspólne oświadczenie Prezydenta Republiki i Premiera Finlandii w sprawie członkostwa Finlandii w NATO