Finlandia: Komisja obrony rekomenduje wstąpienie do NATO

12 maja stanowisko ws. przystąpienia do Sojuszu ma ogłosić prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin. / Foto via pixabay [WiR_Pixs]

Członkostwo w NATO jest dla Finlandii i Finów „najlepszym rozwiązaniem by zapewnić bezpieczeństwo kraju” w przypadku ewentualnej agresji ze strony Rosji – ogłosili członkowie parlamentarnej komisji obrony narodowej.

 

 

Członkowie fińskiej komisji obrony we wtorek (10 maja) wydali oświadczenie, w którym napisali, że przystąpienie kraju do NATO „znacząco zwiększyłoby możliwości odstraszania Rosji, gdyby ta obrała Finlandię za swój cel”.

Finlandia: Odmowa dostarczania energii dla „rosyjskiego Google’a”

Fińskie firmy energetyczne nie chcą podpisywać kontraktów z właścicielem rosyjskiej wyszukiwarki internetowej Yandex.

Finlandia krok bliżej od NATO

Przypomnijmy, że opinia komisji jest jednym z formalnych kroków wymaganych do tego, by kraj przystąpił do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Chociaż zdolności sił zbrojnych Finlandii są dobre, a obronność była świadomie rozwijana od dziesięcioleci, Finlandia jako mały kraj nie może stworzyć takiego środka odstraszającego, który zagwarantowałby zachowanie pokoju”, przekazano w oświadczeniu komisji.

Podkreślono również, że z punktu widzenia planowania obronnego, „nie jest jasne, jakiego rodzaju pomoc Finlandia mogłaby otrzymać od swoich partnerów w kryzysowej sytuacji” 9cytat via PAP).

Jak dotąd Finowie byli zachowawczy w sprawie członkostwa w NATO. Jednak poglądy większości zmieniła rosyjska inwazja w Ukrainie.

Jutro (12 maja) stanowisko ws. przystąpienia do Sojuszu ma ogłosić prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin. Kongres partii socjaldemokratycznej, której Marin jest liderką, został zaplanowany na sobotę.

W przypadku ich pozytywnej rekomendacji, parlament mógłby przegłosować wniosek w ciągu najbliższych tygodni. W czerwcu ma odbyć się szczyt NATO w Madrycie, gdzie Finlandia mogłaby oficjalnie starać się o członkostwo.

Finlandia chce wzmocnić ogrodzenie na granicy z Rosją

Na liczącej ponad 1,3 tys. kilometrów granicy znajdują się obecnie gdzieniegdzie tylko druciane siatki.

USA gotowe „rozwiać wszelkie obawy”

Według szefa fińskiego MSZ Pekki Haavisto wniosek Finlandii o przyjęcie do NATO mógłby zostać formalnie zatwierdzony przez członków Sojuszu w ciągu około czterech miesięcy. „Moglibyśmy stać się członkiem NATO w październiku”, ocenił we wtorek Haavisto w rozmowie z dziennikiem „Iltasanomat”.

Fińskie władze zabiegają, aby formalnie wniosek o członkostwo został złożony wspólnie ze Szwecją, co byłoby najlepszym rozwiązaniem ze względu na czynniki geopolityczne. Według lokalnej prasy ma to nastąpić w maju.

Tymczasem jak informowaliśmy na EURACTIV.pl, w ubiegłym tygodniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA są gotowe „rozwiać wszelkie obawy, jakie państwa mogą mieć w związku z okresem między złożeniem wniosku o członkostwo w NATO a formalnym przystąpieniem do sojuszu”.

Wypowiedź Psaki jest potwierdzeniem słów minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, która powiedziała w środę (4 maja), że jest przekonana, że Szwecja otrzyma gwarancje bezpieczeństwa od USA, jeżeli zdecyduje się złożyć aplikację o członkostwo w NATO.

To ważna deklaracja, ponieważ Rosja ostrzegała Szwecję oraz Finlandię, że po wejściu do NATO znajdą się na pierwszej linii konfrontacji między Rosją a Sojuszem. Szwecja, jak i Finlandia mają w najbliższym czasie zdecydować o ewentualnym członkostwie w NATO.

Media: Finlandia i Szwecja w połowie miesiąca podejmą decyzję ws. NATO

W dniach 17-18 maja prezydent Finlandii Sauli Niinistö ma złożyć wizytę w Sztokholmie. Szwedzkie i fińskie media twierdzą, że do tego czasu decyzja w sprawie wstąpienia do NATO już zapadnie.

Wiele państw deklaruje poparcie dla ambicji Helsinek i Sztokholmu