Prezydent Finlandii: Będziemy przyglądać się rozwojowi NATO, mając na uwadze ewentualne członkostwo

Finalndia, NATO, Unia Europejska, Sauli Niinistö,

Na zdj. prezydent Finlandii Sauli Niinistö. / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [UN Women]

Podczas gdy zarówno Unia Europejska, jak i NATO dokonują redefinicji swojego podejścia do bezpieczeństwa i obrony, Finlandia musi zachowywać czujność i pozostać elastyczna, wskazuje prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

 

 

W swoim wystąpieniu na seminarium Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sauli Niinistö zapowiedział, że Finlandia jako członek Unii Europejskiej będzie aktywnie działała na rzecz zwiększenia roli Wspólnoty na globalnej politycznej arenie. Jeśli zaś chodzi o NATO, jako państwo partnerskie Finlandia będzie bacznie przyglądać się dalszemu rozwojowi Sojuszu, mając na uwadze ewentualne członkostwo.

Prezydent zwrócił uwagę na „gęstą sieć” partnerstw i układów, jakie łączą Finlandię w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa z innymi krajami nordyckimi i Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił także rolę pogłębionej współpracy z Francją i Wielką Brytanią.

Zastrzegł jednak, że Finlandia nie zamierza uczestniczyć we wszystkich inicjatywach w sferze obronności, jakie tylko się pojawiają. Dążąc do „aktywnej polityki na rzecz stabilizacji” kraj pragnie poprawić swoją „interoperacyjność z wybranymi partnerami”.

Relacje między Rosją a UE Niinistö określił jako „obumierające”. Mimo „niemałych” różnic, jakie dzielą Unię i Moskwę, prezydent wezwał do dialogu z Rosją i współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ostrzegł, że brak takiego dialogu może nieść za sobą ryzyko jeszcze większego konfliktu między Zachodem a Kremlem.

„(Dialog – red.) nie wyklucza stanowczości. Opierając się na fińskim doświadczeniu mogę zapewnić, że oba te elementy łączą się ze sobą. Nasze stosunki z Rosją muszą polegać na aktywnym, bezpośrednim dialogu”, podsumował Sauli Niinistö.