Mohsen Fakhrizadeh miał być szefem naukowców odpowiedzialnych za irański program broni jądrowej. Został zamordowany w pobliżu Teheranu.
Jak podały państwowe irańskie media, czołowy naukowiec z dziedziny atomistyki został zastrzelony w piątek (27 listopada) podczas podróży samochodem w północnym Iranie. Świadkowie mieli usłyszeć odgłosy eksplozji, a następnie ostrzał z karabinu maszynowego i atak na samochód, w którym był Mohsen Fakhrizadeh, Media podają, że do zdarzenia doszło w mieście Absard, 70 km na wschód od Teheranu.
„Terroryści zamordowali dziś wybitnego irańskiego naukowca. To tchórzostwo – z poważnymi powiązaniami z Izraelem – pokazuje desperackie podżeganie do wojny przez sprawców”, napisał na Twitterze szef irańskiego MSZ
Iran oskarża Izrael
Fakhrizadeh był kluczowym irańskim naukowcem zajmującym się energią nuklearną i oficerem elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Zachodnie wywiady od dawna wskazywały go jako lidera zespołu naukowców, którzy pracują nad bronią jądrową w ramach programu nuklearnego „Amad” (Nadzieja). Program miał zostać zamknięty na początku tego wieku.
Fakhrizadeh przewodził Irańskiemu Centrum Badań Fizyki od 1988 r., a w maju 2018 r. Izrael ogłosił, że jest w posiadaniu tajnych dokumentów, które dowodzą wiodącej w nim roli Fakhrizadeha.
„Terroryści zamordowali dziś wybitnego irańskiego naukowca. To tchórzostwo – z poważnymi powiązaniami z Izraelem – pokazuje desperackie podżeganie do wojny przez sprawców. Iran wzywa społeczność międzynarodową – a zwłaszcza UE – do zaprzestania stosowania haniebnych podwójnych standardów i potępienia tego aktu terroru państwowego”, napisał na Twitterze Javad Zarif, irański minister spraw zagranicznych.
Netanjahu odmawia komentarza
Izraelski premier Benjamin Netanjahu odmówił jakiegokolwiek komentarza w sprawie zamachu,
Izrael i Zachód zgodnie twierdziły, że program „Amad” był operacją wojskową, mająca na celu zbadanie możliwości zbudowania broni jądrowej w Iranie. Irańska Agencja Energii Atomowej konsekwentnie jednak utrzymuje, że wszystkie prace nad energią nuklearną w Iranie prowadzone są w celach pokojowych, natomiast program „Amad” został zakończony na początku tego wieku.
Śmierć Fakhrizadeha nie jest pierwszym takim morderstwem. W latach 2010-12 zamordowanych zostało czterech irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową. O współudział w zabójstwach Iran otwarcie oskarżył wówczas Izrael.