Szef Pentagonu Mark Esper: USA rozważają przeniesienie części żołnierzy z Niemiec do Polski

Sekretarz obrony USA Mark Esper

Sekretarz obrony USA Mark Esper, fot. Marvin Lynchard, Departament Obrony USA, 20 października 2020 r. [Flickr, U.S. Secretary of Defense, CC BY 2.0]

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper przekazał w środę (21 października), że istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia do Polski całości bądź części stacjonującego w Niemczech 2. pułku kawalerii. „Naszym zdaniem ma to sens”, powiedział.

 

„Obecnie istnieje realna szansa, by przyjrzeć się przeniesieniu 2. pułku kawalerii, a przynajmniej jego części, dalej na wschód, do Polski. Tego właśnie oczekują Polacy”, stwierdził Esper podczas wystąpienia dla think tanku Atlantic Council. „Naszym zdaniem ma to sens. Myślę, że wiele państw NATO również uważa tę propozycję za sensowną”, powiedział szef Pentagonu.

Wybory w USA: Stany Zjednoczone na własne życzenie chcą oddać pozycję lidera Chinom [WYWIAD]

„Trump rozpoczął proces wycofywania się Ameryki ze świata, czego Biden już nie powstrzyma”, uważa redaktor „DGP”.

Kolejne zwiększenie amerykańskich sił nad Wisłą?

Relokacja stacjonującego obecnie w bazie Vilseck w Bawarii pułku byłoby kolejnym wzmocnieniem sił USA w Polsce ponad ustalone wcześniej wysłanie dodatkowego tysiąca amerykańskich żołnierzy do tego kraju.

Mark Esper podkreślił także rolę podpisanego w sierpniu Porozumienia o Wzmocnionej Współpracy Wojskowej między Waszyngtonem a Warszawą. Jak zaznaczył, wypracowanie nowej umowy tego typu było konieczne, bo „poprzednie porozumienie było przestarzałe i niewystarczające i nie odnosiło się do spraw budżetowych”.

USA redukują siły w Afganistanie o połowę. NATO opuści kraj razem z Amerykanami

Do stycznia przyszłego roku w Afganistanie ma pozostać tylko 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Esper: To nie osłabianie NATO, a przeniesienie sił na wschód

Amerykański sekretarz obrony przekonywał także, że wbrew temu, co wcześniej było planowane, wycofanie ponad 12 tys. żołnierzy USA z terytorium Niemiec nie jest równoznaczne ze zmniejszeniem liczebności sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ale przesunięciem ich na wschód.

„To zdrowy rozsądek”, stwierdził. „Nie trzeba być Napoleonem czy MacArthurem, by spojrzeć na mapę i zdać sobie sprawę, że im dalej na wschód jesteś, tym skuteczniej możesz bronić sojuszników i partnerów na linii frontu – czy to na północnym wschodzie, gdzie znajdują się państwa bałtyckie, czy na wschód od Niemiec, czyli w Polsce, czy na południowym wschodzie nad Morzem Czarnym, czyli w Bułgarii i Rumunii”, wyjaśnił.

Esper zapowiedział ponadto usprawnienie procesu sprzedaży uzbrojenia sojusznikom, w tym przyspieszenie eksportu technologii. Celem USA jest zapobiec w ten sposób ekspansji na nowe rynki uzbrojenia produkcji rosyjskiej i chińskiej. Zdaniem szefa Departamentu Obrony Pekin i Moskwa „podważają wysiłki USA w kultywowaniu stosunków z sojusznikami i komplikują przyszłe środowisko operacyjne”.

W czwartek i piątek (22/23 października) Esper weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony NATO.

Co Niemcy myślą o wycofaniu części wojsk USA z kraju?

Za pozostaniem dotychczasowej liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech jest 28 proc. badanych.

Richard Grenell: Polska głównym sojusznikiem USA ws. Rosji

Tymczasem z okazji pierwszej rocznicy przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA jeden z najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa ds. polityki zagranicznej Richard Grenell napisał dla portalu „The Hill” felieton na temat obecnych relacji Stanów Zjednoczonych z Polską.

„Włączenie Polski do programu Visa Waiver odzwierciedla jej rosnącą siłę geopolityczną w Europie. Podczas gdy Niemcy nawigują pomiędzy NATO i Rosją, a Francja szuka pełnoprawnego porozumienia z Moskwą, Polska stała się najsilniejszym sojusznikiem Ameryki w UE i NATO w kwestii rosyjskiego zagrożenia”, oświadczył były ambasador USA w Berlinie.

Zdaniem Grenella „Polska w pełni odwdzięcza się administracji Trumpa za to zaufanie”. Doradca prezydenta przypomniał, że Polska jest m.in. gospodarzem Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO, w 2020 r. służy jako państwo ramowe w ramach Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) na rok 2020 i będzie gospodarzem wysuniętego stanowiska dowodzenia kwatery głównej V Korpusu sił lądowych USA.

Zwrócił także uwagę na udział Polaków w operacjach w Afganistanie, Iraku i Kosowie oraz przeciwko ISIS.