Dziś w Wilnie spotkanie Biegun-Cichanouska

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i wiceszef amerykańskiej dyplomacji Stephen Biegun, źródło ambasada USA w Korei

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i wiceszef amerykańskiej dyplomacji Stephen Biegun, źródło ambasada USA w Korei

Zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun spotka się w poniedziałek na Litwie ze Swiatłaną Cichanouską. Wiceszef amerykańskiej dyplomacji rozpoczyna dziś (24 sierpnia) podróż po Europie, która potrwa do czwartku (27 sierpnia) i obejmie Litwę, Rosję, Ukrainę oraz Austrię.

 

Według agencji Reutersa Waszyngton stara się znaleźć pokojowe rozwiązanie powyborczego kryzysu politycznego, które zapobiegłoby rosyjskiej interwencji.

Analityk OSW: Rosja raczej nie podejmie działań zbrojnych na Białorusi, ale słaby Łukaszenka jest w interesie Kremla [WYWIAD]

Trwa próba sił między opozycją a władzą. Łukaszenka chce utrzymać władzę za wszelką cenę, mówi Kamlil Kłysiński z OSW.

Amerykański Departament Stanu poinformował wczoraj, że w Wilnie, Moskwie i Kijowie Stephen Biegun będzie rozmawiał z „przedstawicielami wysokiego szczebla w celu omówienia szeregu problemów regionalnych i międzynarodowych”.

Natomiast litewski MSZ, zapowiadając wizytę zastępcy szefa amerykańskiej dyplomacji, sprecyzował, że w Wilnie spotka się on z ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevičiusem i ministrem obrony Raimundasem Karoblisem. Tematem rozmów ma być „sytuacja na Białorusi, stosunki bilateralne oraz kwestie dotyczące NATO i obronności”.

Deklaracja Cichanouskiej: Jestem gotowa być “narodowym liderem Białorusi”

“Jestem gotowa wziąć na siebie obowiązki narodowego lidera Białorusi po to, by przygotować ramy prawne dla nowych, uczciwych wyborów” – zadeklarowała Cichanouska dodając, że chciałaby doprowadzić kraj do normalności. 

USA gotowe do mediacji z Rosją ws. rozwiązania białoruskiego kryzysu?

Tymczasem AFP przytoczyła wypowiedź byłego ambasadora UE w Rosji Vygaudasa Uszackasa, który powiedział francuskiej agencji prasowej, że Litwa – gdzie od zeszłego tygodnia przebywa Swiatłana Cichanouska – postrzega wizytę Bieguna jako „znak, że Stany Zjednoczone są gotowe do odegrania roli w rozwiązaniu białoruskiego kryzysu, w tym wobec Moskwy”. Jednak w komunikacie departamentu stanu USA nie wspomniano nawet o Białorusi.

USA uznały wybory na Białorusi za przeprowadzone nieprawidłowo, a szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wezwał w czwartek Łukaszenkę do przyjęcia międzynarodowej pomocy w nawiązywaniu rozmów z opozycją. Natomiast białoruski przywódca zaapelował wcześniej do prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w rozwiązaniu sytuacji.

Rozmowa Łukaszenka-Putin: Rosja pomoże w zagwarantowaniu bezpieczeństwa, jeśli Białoruś poprosi

Prezydenci Białorusi i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Jak informowały potem obie kancelarie, dotyczyła ona głównie regionalnego bezpieczeństwa. Putin miał Łukaszence obiecać pomoc w tej kwestii.

Dwa dni Bieguna w Moskwie

Tymczasem agencja Interfax powołując się na rosyjskie źródło dyplomatyczne poinformowała, że z Wilna Biegun uda się do Moskwy, gdzie ma pozostawać przez dwa dni (we wtorek i środę – 25 i 26 sierpnia). Ostatniego dnia wizyty spotka się w Wiedniu ze swoimi odpowiednikami z OBWE.