Dziś spotkanie prezydenta Polski z niemieckim odpowiednikiem, a potem z prezydentami grupy B3 

Prezydenci Niemiec i Polski Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda, źródło Grzegorz Jakubowski KPRP

Prezydenci Niemiec i Polski Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda, źródło Grzegorz Jakubowski KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Warszawie z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem, a przedmiotem ich konsultacji ma być sytuacja na Ukrainie. Natomiast wieczorem  będzie uczestniczył w spotkaniu prezydentów grupy B3: Litwy Gitanasa Nausėdy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa w Rzeszowie.

 

Wojna w Ukrainie trwa już 48. dzień. Rosjanie wciąż dopuszczają się tam zbrodni wojennych i zbrodni ludobójstwa. Tymczasem Rosja przygotowuje zmasowany atak na południowo-wschodnią część kraju, gdzie – jak się przewiduje – może dojść do decydujących walk. Od wybuchu tej wojny do Polski wjechało już 2,657 mln uciekinierów z ogarniętych wojną terenów, głównie kobiet i dzieci. Większość z nich pozostaje wciąż w naszym kraju.

Wojna w Ukrainie [AKTUALIZACJA] / We wsi Buzowa pod Kijowem znaleziono masowy grób

Ukraina wciąż stawia zacięty opór siłom agresora.

Kumoch: Prezydenci ws. sytuacji w Ukrainie i ukraińskich uchodźców w Polsce

“Jutrzejsze spotkanie prezydentów Polski i Niemiec to przede wszystkim okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie oraz sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce”, przekazał w poniedziałek (11 kwietnia) szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W jego ocenie wizyta prezydenta Niemiec (pierwsza od czasu jego reelekcji w lutym tego roku) „to ładny gest wobec Polski, sąsiada i największego partnera handlowego Niemiec oraz wobec prezydenta (Andrzeja) Dudy, z którym łączą go osobiste, przyjacielskie stosunki”.

Dzisiejszą (12 kwietnia) wizytą niemiecka para prezydencka “nadrabia” zaplanowaną na 29 marca wizytę w Polsce, “którą trzeba było przełożyć z powodu infekcji koronawirusem”, przekazała  – kancelaria niemieckiego prezydenta. Podczas wizyty, która nie doszła do skutku z powodu choroby, Steinmeier zamierzał uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym Krzysztofa Pendereckiego, a także odwiedzić ośrodek Caritas dla uchodźców z Ukrainy, który opiekuje się tysiącami uchodźców, i do którego chciał przywieźć w darze leki. Tym razem niemiecka para prezydencka ma do tego  ośrodka dotrzeć.

Zapowiadając dzisiejsze rozmowy szef BPM Kumoch przekazał, że wizyta niemieckiego prezydenta rozpocznie się w południe w Belwederze spotkaniem Franka-Waltera Steinmeiera i pierwszej damy Elke Buedenbender z Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Bezpośrednio potem zaplanowano rozmowę „w cztery oczy” prezydentów Polski i Niemiec oraz rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem.

Niemcy: Druga kadencja Steinmaiera. Prezydent zaapelował do Putina

Przez kolejne pięć lat prezydentem Niemiec będzie 66-letni Frank Walter-Steinmeier.

Niełatwa wizyta Steinmeiera

Obserwatorzy przewidują, że nie będzie to wizyta najłatwiejsza. DW zwraca uwagę, że obecny prezydent Niemiec jest jednym z głównych architektów prorosyjskiej polityki Berlina. Był bowiem szefem Urzędu Kanclerskiego za czasów Gerharda Schroedera, a pod rządami Angeli Merkel – szefem niemieckiej dyplomacji. To właśnie on na początku wieku, jako prawa ręka Schroedera, negocjował projekt Nord Stream, a potem, już za czasów Merkel, zatwierdził budowę Nord Stream 2.

Jednak na początku miesiąca Steinmeier przyznał w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie, że popełnił błędy w kontaktach z Władimirem Putinem i w polityce wobec Rosji, m. in. popierając budowę gazociągu Nord Stream 2. “Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy”, powiedział.

Teraz, jak podaje Kancelaria Prezydenta RFN, Steinmeier chce spojrzeć w przyszłość i przywieźć ze sobą przesłanie, że jego kraj stoi „razem z Polską po stronie Ukrainy”.  W inwazji Rosji na Ukrainę niemiecki prezydent widzi szansę na zbliżenie w stosunkach dwustronnych z Polską. “W czasie kryzysu ludzie zbliżają się do siebie”, cytuje DW źródła w jego otoczeniu.

Minister finansów Niemiec: Ukraina potrzebuje planu Marshalla

Minister finansów Niemiec Christian Lindner zasugerował we wtorek w Bundestagu, aby stworzyć międzynarodowy plan powojennej odbudowy dla Ukrainy.

Nadzwyczajny szczyt B3+Polska w Rzeszowie

Jakub Kumoch poinformował wczoraj również, że prezydenci Polski Andrzej Duda, Estonii Alar Karis, Łotwy Egils Levits i Litwy Gitanas Nausėda spotkają się we wtorek w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie B3+Polska.

“Spotkania tej grupy są bardzo częste, ponieważ kraje te stanowią zwartą grupę przyjaciół Ukrainy w ramach Unii Europejskiej i NATO”, zauważył szef BPM. Przypomniał, że ostatnio prezydenci widzieli się w Brukseli i przyznał, że “niewykluczone są kolejne spotkania”. Prezydencki minister przekazał, że celem dzisiejszych rozmów prezydentów jest “koordynacja polityki wszystkich czterech krajów w obliczu narastającego kryzysu i zmiany rosyjskiej taktyki w wojnie na Ukrainie”.

“W sprawie Ukrainy cała Europa ma obowiązek mówić jednym głosem”, podkreślił Kumoch kilka dni temu na twitterze. Zapowiadając planowane w Rzeszowie spotkanie przekazał, że podkreślił, że prezydencki państw bałtyckich i Polski okażą solidarność z Ukrainą. W jego ocenie jest to „piękny gest solidarności naszych bałtyckich sojuszników”.