Dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa

Andrzej Duda/źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem pierwszego od niemal czterech lat spotkania przedstawicieli rządu i opozycji jest rosnąca w Polsce liczba zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2.

 

Prezydent Andrzej Duda uprzedził wczoraj (9 marca), że konieczne są “zdecydowane działania, które zabezpieczą obywateli”, a premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział kontrole sanitarne na polskiej granicy.

Szumowski: Wzrost zachorowań w Polsce jest nieunikniony i będzie dynamiczny

W całym kraju potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa. Wczoraj po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 467 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski uprzedzał w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, że “wzrost zachorowań w Polsce jest nieunikniony i będzie bardzo dynamiczny, bo to wynika ze specyfiki wirusa”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Kędryna: Pierwsza od niemal czterech lat RBN dziś o godz. 11

Prezydent zwołał na wtorek (10 marca) na godz. 11.00 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – przekazał wczoraj dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marcin Kędryna. Ostatnie posiedzenie Rady miało miejsce w czerwcu 2016 r. i było poświęcone szczytowi NATO w Warszawie.

Apele o zwołanie RBN, które opozycja w tym czasie wielokrotnie zgłaszała, pozostawały bez echa. Jeszcze pod koniec zeszłego miesiąca Andrzej Duda odmówił zwołania tego gremium ws. koronawirusa argumentując, że właściwsze jest posiedzenie Sejmu w tej sprawie. “Zdecydowałem, że rzetelna informacja w tej sprawie należy się nie tylko Politykom w RBN ale wszystkim Polkom i Polakom w ramach jawnej informacji Rządu przekazanej na posiedzeniu Sejmu” – wyjaśnił na twitterze.

Grupa Wyszehradzka i UE będą współpracować wobec zagrożenia koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wczoraj po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, że wobec rozszerzającej się epidemii koronawirusa wymiana doświadczeń i informacji zarówno w Grupie Wyszehradzkiej, jak i w ramach Unii Europejskiej jest bezcenna. 

Skład RBN

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych mających swoją reprezentację w parlamencie lub przewodniczący klubów parlamentarnych, szef kancelarii prezydenta oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

W posiedzeniach Rady mogą ponadto uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

Soloch: RBN “w związku z dość dynamicznym rozwojem sytuacji”

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch poinformował później, że Rada została zwołana “w związku z dość dynamicznym rozwojem sytuacji, jeśli chodzi koronawirusa, zarówno w otoczeniu naszego kraju, jak i w Polsce”. Natomiast na twitterze BBN podało, że dzisiejsze posiedzenie będzie poświęcone “sytuacji bezpieczeństwa związanej z występowaniem w Polsce koronawirusa SARS-Cov-2 oraz omówieniu działań podejmowanych w tym zakresie przez instytucje państwa”.

Duda: Musimy podjąć zdecydowane działania, które zabezpieczą obywateli

Wtorkową Radę poprzedziło spotkanie prezydenta z premierem, ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem. “W Polsce sytuacja związana z koronawirsuem jest względnie opanowana. Jak to tej pory uchwyciliśmy wszystkie źródła wirusa, włącznie z tzw. pacjentem zero” – oświadczył Andrzej Duda po wieczornym spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Przyznał jednak, że konieczne są “zdecydowane działania, które zabezpieczą obywateli”.

Spotkanie premiera z opozycją ws. koronawirusa

Tematem wczorajszego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych były kwestie wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że podobne spotkania będą organizowane regularnie, a kluby będą ponadto otrzymywały codzienny biuletyn informacyjny.

Opozycja: Szkoda, że tak późno

“Dobrze, że takie spotkanie się odbędzie, szkoda, że tak późno” – powiedział w TVN24 szef PO Borys Budka. Przypomniał, że jego ugrupowanie apelowało o to już kilka tygodni temu, podobnie jak o specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie. “Zwlekano z tym, przedłożyliśmy projekt ustawy, wtedy też nie było na to czasu” – wyliczał lider Platformy.

Również w ocenie szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego dobrze się stało, że prezydent zdecydował się zwołać RBN, tylko szkoda, że tak późno. Zapewnił przy tym, że „jeżeli zostanie zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego, to na pewno będzie na niej przedstawiciel klubu Lewicy”. “Ważnym jest, aby rozsądnie współpracować w ramach walki z epidemią koronawirusa” – podkreślił.

„W końcu! Prezydent Andrzej Duda wysłuchał naszych apeli i zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Niedobrze, że musieliśmy czekać na tę decyzję tyle czasu. Wreszcie możemy zacząć współpracować na rzecz walki z epidemią. Społeczeństwo liczy na konstruktywny dialog i działania” – zareagował natomiast na twitterze europoseł Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta, który wcześniej apelował o zwołanie RBN.

Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) wyraził tymczasem żal, że prezydent Duda “odważył się na rozmowę z liderami parlamentarnych środowisk politycznych” dopiero wobec “naprawdę realnego poczucia zagrożenia”. „Można było zrobić to wcześniej i szukać wspólnie wyjścia z sytuacji” – ocenił. Paszyk uznał jednak, że “lepiej późno niż wcale” i zapewnił, że przedstawiciel ludowców będzie obecny na tym posiedzeniu.

Polska specustawa przeciw koronawirusowi już weszła w życie

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa – którą Senat poparł w piątek bez poprawek, choć z zastrzeżeniami – weszła w życie w niedzielę (8 marca). Opozycja już zapowiedziała nowelizację.

Morawiecki: Kontrole na granicy z Niemcami i Czechami

Premier zapowiedział natomiast w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, że w najbliższym czasie zostaną wdrożone kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Morawiecki sprecyzował, że tą procedurą zostaną objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno przejście na granicy z Czechami.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapewnił na tej samej konferencji, że całość granic Polski zostanie zabezpieczona w ciągu kilkudziesięciu godzin. “Od dziś wdrażamy kompleksowy system ochrony granic. Jest to pierwsze tego typu działanie w Europie” – podkreślił.

Poinformował także, że jeszcze tego popołudnia zostanie uruchomionych pięć pierwszych punktów kontrolnych. “Kontrole mają odbywać się w głównych punktach granicy z Niemcami i Czechami, a także w pociągach – szczególnie w ruchu przygranicznym oraz w portach” – dodał szef MSWiA.

Apel premiera ws. imprez masowych i kwarantanny

Premier zaapelował  ponadto do organizatorów imprez masowych o powstrzymanie się od ich organizowania i odwoływanie tych już zapowiedzianych. “Właśnie imprezy masowe według naszych analiz były przyczyną szybszego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i Włoszech” – przypomniał wczoraj Morawiecki. “Apeluję do osób, które podlegają kwarantannie, aby trzymać się rygoru, nie wychodzić z domu, nie kontaktować się z innymi” – dodał.

Koronawirus już w całej UE

Szef rządu poinformował także, że tego dnia rano rozmawiał m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi politykami, w tym z premierami państw UE. Przekazał, że dominuje wśród nich podejście “by raczej zapobiegać, starać się ograniczać rozprzestrzenianie wirusa, niż reagować po fakcie, gdy krzywa przyrostu jest bardzo stroma”.

Wirus SARS-CoV-2 jest już obecny we wszystkich państwach członkowskich UE. Najwięcej potwierdzonych przypadków odnotowano we Włoszech i we Francji.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …

WHO: Ryzyko pandemii – realne

“Ryzyko pandemii stało się bardzo realne” – przyznał wczoraj szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Oceniając rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie, wyraził jednak przekonanie, że „dzięki zdecydowanym i wczesnym działaniom możemy spowolnić rozprzestrzenienie się wirusa”.

Według danych WHO liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła w poniedziałek 110 tysięcy, a COVID-19 stwierdzono w ponad 110 krajach.

Ceny ropy naftowej runęły – winne koronawirus i spory w OPEC

Ceny ropy naftowej spadły najmocniej od 1991 r. To skutek braku porozumienia na szczycie OPEC+. Rosja nie chce ograniczenia wydobycia, a Arabia Saudyjska ogłosiła w odwecie rozpoczęcie wojny celnej. Swoje dokłada także spadek popytu wywołany epidemią koronawirusa.

 

Cena za jedną baryłkę …