Dworczyk: Od dziś zawieszenie lotów wewnątrzkrajowych

Polska, szczepienia, AstraZeneca, COVID19, Unia Europejska, Dworczyk

Szef KPRM Michał Dworczyk / Zdjęcie via Adam GUZ/KPRM

Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że premier podjął decyzję o zawieszeniu lotów krajowych. Jednocześnie z godziny na godzinę wzrasta liczba Polaków, którzy zadeklarowali chęć powrotu do kraju.

 

 

Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego czeka na potwierdzenie podczas poniedziałkowego spotkania zespołu zarządzania kryzysowego. Szef KPRM Michał Dworzczyk zapytany przez dziennikarza stacji Polsat News przyznał jednak w poniedziałkowy poranek, że decyzja o zawieszeniu lotów wewnątrzkrajowych już zapadła. Zespół zarządzania kryzysowego zbierze się o godz. 11:30.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Polacy wracają do domu

Rząd z powodu pandemii koronawirusa wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, który zakłada m.in. zawieszenie międzynarodowych lotów i połączeń kolejowych. PLL LOT wstrzymały wszystkie swoje regularne połączenia między 15 a 28 marca. Tymczasem rząd spodziewa się, że do kraju może chcieć wrócić 200-500 tys. osób – choć nie wszyscy w najbliższych dniach.

Tymczasem w poniedziałkowym poranku radia TOK FM Michał Dworczyk poinformował, że obecnie około 20 tys. osób zadeklarowało chęć powrotu do kraju w ramach programu „LotDoDomu”. Wedle informacji szefa KPRM na ten moment zaakceptowano 111 lotów powrotnych. Jednak z pewnością to nie koniec podobnych akcji, ponieważ wedle Michała Dworczyka „LOT będzie sukcesywnie uruchamiał nowe połączenia przywożąc Polaków do domu”.

Premier u youtubera o koronawirusie

Premier Mateusz Morawiecki przyznał wczoraj, że kwarantanna będzie się rozszerzać, ale zapewnił, że rząd nie zamierza zamykać miast ani sklepów spożywczych, ani też kierować wojska na ulicę. Nie wykluczył jednak dalszych prewencyjnych działań, w tym  przedłużenia przymusowej przerwy w szkołach. 

Bez nadużyć

A co w sytuacjach, w których Polacy z jakichś powodów utknęli na lotniskach za granicą? Dopytywany przez dziennikarza TOK FM Michał Dworczyk podkreślił, że w sytuacjach krytycznych Polacy, którzy zadeklarują chęć powrotu do kraju będą mogli liczyć na szybkie pożyczki w konsulatach. Konsulaty otrzymały „polecenie od ministra spraw zagranicznych żeby w sposób szczególny i bardziej elastyczny niż do tej pory traktować takie sytuacje, kiedy ktoś się zgłasza i mówi na przykład: „jestem pod koniec urlopu, nie mam już środków, a skasowano mi lot powrotny do Polski i pomóżcie mi wrócić do domu”.

Jednak szef KPRM przypomniał, że nie powinno się tej szczególnej sytuacji wykorzystywać do nadużyć. „W związku z tym jedną z form pomocy może być, podkreślam – może być, bo to nie jest żaden obowiązek, tu też trzeba uniknąć różnego rodzaju nadużyć, ale jedną z form pomocy może być taka pożyczka udzielana przez konsulat”.

37 mld na wsparcie unijnej gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa

Komisja Europejska zaproponowała działania, które mają złagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa. To między innymi specjalny fundusz pomocowy oraz złagodzenie rygorów budżetowych oraz zasad udzielania pomocy publicznej.

 

O planie wsparcia unijnej gospodarki poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Jestem przekonana, …

Jak wrócić do kraju?

Przypomnijmy jak wrócić do Polski samolotem. Wszystkim obywatelom RP, “którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym”, udostępniane są trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą. Pierwsza, to dotychczas zaplanowane loty czarterowe (np. organizowane przez biura podróży), druga zapowiedziane właśnie dodatkowe, specjalne czartery LOT-u, a trzecia – loty uruchamiane według zapotrzebowania.

Ta ostatnia propozycja adresowana jest do osób, które znalazły się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów. Otrzymają one możliwość zgłaszania zapotrzebowania lotu właśnie dla nich. “Będziemy analizować na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu” – zapewnia LOT. Informuje przy tym, że zapotrzebowanie można zgłosić na stronie lotDoDomu.com.

Utknąłeś zagranicą? Oto co musisz wiedzieć

Rządowy program „Lot do domu” umożliwi powrót do kraju Polakom, którzy z powodu zawieszenia międzynarodowego ruchu lotniczego mają z tym olbrzymie trudności – zapewnił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.