Jemen: Co najmniej 70 zabitych w nalocie na więzienie w mieście Sada / Europa i świat w skrócie

Aż 488 dziennikarzy siedzi na świecie w więzieniach (Photo by Ye Jinghan on Unsplash)

Co najmniej 70 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w piątek w nalocie na więzienie w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Sada na północy Jemenu. (Photo by Ye Jinghan on Unsplash)

Co najmniej 70 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w piątek w nalocie na więzienie w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Sada na północy Jemenu.

Dziś – w sobotę – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 40 876 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 193 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 779,1 tys., we Francji – 400 tys., w Indiach – 337,7 tys. i we Włoszech – 179 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 347,1 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,6 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 276 mln.

 

 • Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida podczas wirtualnego szczytu w piątek (21 stycznia) zgodzili się wzmocnić współpracę wobec rosnącej siły Chin, programu rakietowego Korei Północnej i kryzysu wokół Ukrainy. Biały Dom oznajmił, że oba państwa „są zjednoczone w celu, by podtrzymać i zwiększyć swoje zaangażowanie” w regionie Indo-Pacyfiku. Przywódcy mieli zobowiązać się m.in. do bliskiej współpracy, by zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz zapowiedzieć dalszą koordynację działań wobec reżimu północnokoreańskiego.  (PB)
 • Jemen: Co najmniej 70 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w piątek (21 stycznia) w nalocie na więzienie w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Sada na północy Jemenu, poinformowała organizacja Lekarze bez Granic (MsF). Atak przypisywany jest koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską. Nie jest wykluczone, że liczba ofiar może wzrosnąć, bo pod gruzami zawalonego budynku mogą być ludzie. Nie podano, kim byli więźniowie i ilu ich tam było. (MK)
 • ONZ: Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję przeciwko negowaniu Holokaustu i rozpowszechnianiu fałszywych informacji o zagładzie Żydów. Inicjatorami rezolucji były Niemcy i Izrael. Jej treść poparło 114 spośród 193 krajów ONZ. Jedynie Iran przedstawił zastrzeżenia. Rezolucja została przyjęta bez głosowania. Wzywa ona wszystkie kraje ONZ do przyjęcia programów edukowania przyszłych pokoleń o Holokauście, zaś przedsiębiorstwa sektora mediów społecznościowych do podjęcia aktywnych działań służących skuteczniejszej walce z antysemityzmem, negowaniem i zakłamywaniem Holokaustu. Rezolucję uchwalono w związku z 80. rocznicą konferencji w Wannsee z 20 stycznia 1942 r., na której członkowie nazistowskich władz Niemiec zaplanowali „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, czyli systematyczne mordowanie Żydów w czasie II wojny światowej. (MK)
 • Ghana: Na zachodzie Ghany w czwartek (20 stycznia) wieczorem doszło do potężnej eksplozji w wyniku zderzenia ciężarówki, przewożącej materiały wybuchowe do kopalni złota, i motocykla; ok. 500 budynków zostało zniszczonych, zginęło co najmniej 17 osób, a 59 jest rannych. Do wypadku doszło w miejscowości Apiate, pomiędzy miastami Bogoso i Bawdie. Ciężarówka zmierzała do kopalni złota Chirano, należącej do kanadyjskiego przedsiębiorstwa Kinross Gold Corporation. Rzecznik firmy potwierdził, że do tragicznego zdarzenia doszło w odległości 140 km od kopalni. (MK)
 • Francja: Były szef kancelarii prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego Claude Guéant został skazany przez paryski sąd na rok więzienia. Proces dotyczył tzw. afery sondażowej, czyli nielegalnego finansowania badań opinii publicznej zamawianych przez Pałac Elizejski w latach 2007-2009. (AW)
 • Niemcy: Rząd ogłosił cel przyciągnięcia do kraju 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy każdego roku. Celem działania jest walks z kryzysem demograficznym oraz brakami w sile roboczej. Według Christiana Duerr, członka Wolnej Partii Demokratycznej, braki na niemieckim rynku pracy stały się na tyle dotkliwe, że zaczęły „drastycznie” spowalniać wzrost gospodarczy. (JK)
 • Chile: Prezydent-elekt Gabriel Boric ogłosił skład określanego mianem „umiarkowanego” rządu. Jako ministra finansów Boric naznaczył Mario Marcela Cullell, obecnego prezesa banku narodowego, współpracującego wcześniej z centrolewicową koalicją Concertación. Profesor Miguel Angel Lopez z Universidad de Chile ocenił nowy rząd jako „miks sojuszników koalicyjnych” Borica oraz „technokratów”, oraz że wybór nowego ministra finansów został odebrany jako znak stabilności ekonomicznej. (JK)
 • „Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna zareagować i chronić mniejszości w Indiach„, mówił w wywiadzie dla Aljazeera były specjalny sprawozdawca ONZ ds. zapobiegania ludobójstwom Juan E. Méndez. Sytuacja w Indiach jest według Mendeza „niebezpieczna” i „głęboko niepokojąca” – odnotowano przypadki nawoływania do ludobójstwa na muzułmanach, między innymi ze strony reprezentantów skrajnie prawicowych ugrupowań hinduskich. (JK)
 • Watykan:  Były papież Benedykt XVI oskarżony o niepodjęcie działań przeciwko duchownym w czterech przypadkach domniemanych nadużyć seksualnych w swojej archidiecezji, gdy był arcybiskupem Monachium. Raport, ujawniający przestępstwa seksualne, mówi, że było co najmniej 497 ofiar, głównie młodych mężczyzn. Stolica Apostolska zapowiedziała, że oceni pełny raport i przeanalizuje jego szczegóły. (KR)
 • Syria: Państwo Islamskie zaatakowało więzienie, w których znajdowało się 3500 dżihadystów, w tym kluczowi przywódcy. Kilka godzin później, w połączeniu z atakiem z zewnątrz, siły kurdyjskie nadal nie odzyskały kontroli nad aresztem. (KR)
 • Polska: Inwigilującego systemu Pegasus CBA po raz pierwszy użyło wobec Bartłomieja Misiewicza i byłego posła PiS Mariusza Antoniego K., oskarżonych dziś o działanie na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej i powoływanie się na wpływy – wynika z ustaleń „Gazety Wyborczej”. Zebrane na nich materiały są w kancelariach tajnych dwóch prokuratur. (MK)
 • Polska: Na temat inwigilacji Pegasusem wypowiedział się w czwartek (20 stycznia) poseł PiS Marek Suski. „Mówienie o jakiejś masowej inwigilacji to jest w ogóle jakiś wymysł z Księżyca. Bo to były niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku”, powiedział. Pytany, czy to oznacza, że kilkaset osób było inwigilowanych, Suski odpowiedział: „W różnych latach bardzo różnie, nie mogę podać ilości”. (MK)
 • Białoruś: Referendum konstytucyjne ma się odbyć 27 lutego. Aleksander Łukaszenka podpisał dekret w tej sprawie. Projekt konstytucji zmniejsza uprawnienia prezydenta oraz wprowadza na tym stanowisku kadencyjność. Zwiększa natomiast rolę przewodniczącego Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego, czyli nieformalnego dorocznego zebrania przedstawicieli różnych grup społecznych. Obserwatorzy podejrzewają, że w ten sposób Łukaszenka może sobie szykować polityczną emeryturę po upływie kolejnych kadencji prezydenckich. (AW)
 • Parlament Europejski podpisał w czwartek propozycję nowych przepisów skierowanych do amerykańskich gigantów technologicznych, która zmusi ich do dalszych działań w celu zwalczania nielegalnych treści. Inaczej będą płacić kary w wysokości 6 proc. ich światowego obrotu. (KR)
 • Brazylia i Polska: Brazylijski dziennik Folha podaje, że prezydent Jair Bolsonaro, który w przyszłym miesiącu przylatuje do Europy na spotkania z politykami może odwiedzić Polskę. W wywiadzie Bolsonaro zaznaczył, że „być może zrealizuję też wizytę w Polsce”. Sprawa ta jednak jeszcze nie została potwierdzona. Prezydent Brazylii natomiast potwierdził, że spotka się w Rosji z Władimirem Putinem oraz na Węgrzech z Viktorem Orbanem. (SK)
 • Tonga: Na lotnisko na wyspie Tonga docierają pierwsze samoloty przewożące ładunki w ramach pomocy humanitarnej. W internecie pojawiły się również pierwsze zdjęcia z powierzchni wyspy, przykrytej pyłem wulkanicznym i gruzem zostawionym przez tsunami, które uderzyło w archipelag w poprzedni weekend. (JK)
 • Belgia: Lider gangu przemytników odpowiedzialny za śmierć 39 osób migrujących z Wietnamu do Europy został skazany na 18 lat więzienia. Ofiary były zamknięte w kontenerze wiezionym przez przemytnika za pomocą ciężarówki i zmarły z powodu przegrzania oraz niedotlenienia. (JK)
 • Niemcy: Berlińska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie naruszenia zaufania w związku z wypłatą premii covidowych dla czołowych członków Partii Zielonych. W 2020 r. kierownictwo partii zatwierdziło wypłaty w wysokości do 1 500 euro zarówno dla członków komitetu wykonawczego partii, m.in. współprzewodniczących Annaleny Baerbock i Roberta Habecka, jak i pracowników w siedzibie Partii Zielonych w Berlinie. Premie miały zrekompensować pracę w domu podczas pandemii. Rzecznik prasowy Partii Zielonych potwierdził wszczęcie dochodzenia. „Zainteresowani członkowie zarządu i główne biuro w pełni współpracują z prokuraturą, aby szybko i kompleksowo wyjaśnić fakty”, powiedział rzecznik, dodając, że osoby, które otrzymały premie już je zwróciły. (EZ)
 • Izrael: Ministerstwa spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii wezwały w środę (19 stycznia) władze Izraela do wstrzymania budowy nowych mieszkań we Wschodniej Jerozolimie – te na początku stycznia zatwierdziły plany budowy około 3,5 tys. domów w obszarze, którego z punktu widzenia prawa międzynarodowego nie powinny w ten sposób wykorzystywać. Apelujący uważają, że powstanie nowych budynków „stanowiłyby dodatkową przeszkodę dla rozwiązania dwupaństwowego”, odnosząc się do międzynarodowych wysiłków pokojowych mających na celu stworzenie państwa dla Palestyńczyków. (EZ)
 • Finlandia: Premier Sanna Marin zapowiedziała w środę (18 stycznia), że Finlandia nie planuje wstąpienia do NATO w najbliższej przyszłości. „Nikt nie może na nas wpłynąć, ani Stany Zjednoczone, ani Rosja, ani nikt inny” – dodała.  Zdaniem premier inne państwa doceniają fakt, że Finlandia od dawna utrzymuje „funkcjonalne” relacje z Rosją, jednak Finlandia jest gotowa nałożyć surowe sankcje na Rosję, jeśli ta zaatakuje Ukrainę. (EZ)
 • Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell zaprosił amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena do Brukseli na poniedziałkową (24 stycznia) naradę ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Jednym z tematów ministerialnego spotkania będzie groźba ponownej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. (AW)
 • Ukraina: Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził Kijów. Po spotkaniu z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą zapewnił, że USA wesprą stronę ukraińską w obliczu groźby rosyjskiej inwazji nie tylko działaniami dyplomatycznymi, ale także dostawą defensywnego uzbrojenia. (AW)
 • Niemcy: Była niemiecka kanclerz Angela Merkel otrzymała propozycję zasiadania w gremium doradczym ONZ ds. globalnych dóbr publicznych, informuje agencja DPA. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres już w zeszłym roku miał złożyć Merkel propozycję wejścia do złożonego z wysokiej rangi osobistości zespołu doradców, zajmujących się problematyką globalnych dóbr publicznych, czyli takich, które przynoszą korzyści całej społeczności międzynarodowej. Jak przekazało biuro byłej kanclerz Niemiec, w zeszłym tygodniu rozmawiała ona telefonicznie z Guterresem. Merkel podziękowała mu za ofertę pracy, ale poinformowała, że jej nie przyjmie. (MK)
 • Iran: Prezydent Ebrahim Raisi spotka się w środę z Władimirem Putinem. Przed wyjazdem  irański prezydent określił Iran i Rosję jako silne, niezależne i wpływowe narody, które mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez utrzymywanie bliskiego dialogu. Raisi dodał, że obecny poziom więzi nie jest satysfakcjonujący ani dla Iranu, ani dla Rosji, więc obaj chcą wykorzystać tę wizytę do poprawy. (KR)
 • Włochy: Zgodnie z rozporządzeniem rządowym od 10 stycznia w środkach transportu publicznego trzeba mieć przepustkę dla zaszczepionych lub ozdrowieńców. Dekret szczególnie utrudnia życie antyszczepionkowcom z Sycylii, który nie mogą wydostać się z wyspy. Zakazowi sprzeciwił się m.in. prezydent Sycylii, Nello Musumeci, ogłaszając we wtorek rozporządzenie znoszące dekret rządowy. Protestują również niektórzy mieszkańcy i politycy Sardynii. (KR)
 • Nowi premierzy Bułgarii i Macedonii Północnej chcą poprawy stosunków między państwami. Po rozmowach w Skopje szef rządu Bułgarii Kirił Petkow i jego macedoński odpowiednik Dimitar Kowaczewski stwierdzili, że ich „wspólnym celem jest stworzenie lepszej przyszłości” dla obu krajów. Wizyta Petkowa w Skopje miała miejsce zaledwie dwa dni po tym, jak macedoński parlament zatwierdził nowy gabinet, kierowany przez lidera socjaldemokratów Kowaczewskiego. Stosunki między państwami uległy pogorszeniu w 2020 roku, kiedy Bułgaria zablokowała starania Macedonii Północnej o wejście do Unii Europejskiej. (EZ)
 • Chiny: Human Rights Watch ostrzega sportowców Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które rozpoczynają się 4 lutego, że będą musieli stawić czoła „orwellowskiemu państwu nadzoru”. Mogą narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli będą udzielać wypowiedzi na rzecz Ujgurów. Jeśli zawodnicy staną w obronie praw człowieka lub będą krytyczni wobec chińskich władz, Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie będzie w stanie będzie ich ochronić. „Chińskie prawo jest bardzo niejasne w kwestii przestępstw, które mogą być użyte do ścigania ludzi za korzystanie z wolności słowa. Ludzie mogą być oskarżeni o wywoływanie kłótni lub prowokowanie kłopotów. Istnieją wszelkie rodzaje przestępstw, które mogą być wymierzone w pokojowe, krytyczne komentarze. A w Chinach wskaźnik skazań wynosi 99 proc.” powiedziała Yaqiu Wang, analityczka Human Rights Watch. (EZ)
 • Treść rozmów polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i jej czeskiej odpowiedniczki pozostanie poufna do pełnego rozwiązania sporu wokół kopalni Turów. Taki komunikat wydano po pierwszej od czasu wyborów w Czechach rundzie negocjacji w tej sprawie. (AW)
 • Włochy: Mandat prezydenta Sergio Mattarelli wygasa 3 lutego 2022 r., a partie polityczne w wyborach mają wybrać jego następcę. Włochy są jednak pod presją: trzeba zapanować nad pandemią i przeprowadzić oczekiwane przez Brukselę reformy. Źle wybrany prezydent może doprowadzić do upadku rządu i przedterminowych wyborów. Jedynym zadeklarowanym kandydatem jest 85-letni Silvio Berlusconi, który po odsiedzeniu wyroku za niepłacenie podatków chce powrócić do władzy. (KR)

Radosław Sikorski: Rosja chce rozbitej Europy [WYWIAD]

Rozmawiajmy o tym, jak państwa mogą skuteczniej współpracować na rzecz wspólnych interesów i wspólnego dobra, mówi polityk w rozmowie z EURACTIV.pl

Ukraina w NATO? Póki co nie ma takiej opcji [WYWIAD]

„Członkostwo Gruzji i Ukrainy w NATO w najbliższej przyszłości nie jest możliwe, a alternatywa – dozbrajanie Ukrainy – to skomplikowana kwestia”

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.