Novak Djoković przegrał apelację. Zostanie deportowany z Australii / Europa i świat w skrócie

djokovic-australia-ukraina-lgbt-ziobro-putin-tvn-rosja-energia-brejza-wegry-ukraina-gazprom-aborcja-sejm-bialorus-omikron-ue-irak-polska-morawiecki-turcja-gender

Sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Na zdjęciu Serb celebruje zwycięstwo w półfinale Wimbledonu w 2011 r. / Foto via wikipedia CC BY-SA 2.0 [Wikipedia]

Sąd federalny Australii uznał jednogłośnie, że zawieszenie wizy Novakowi Djokoviciowi było słuszne.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 667 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 404,1 tys., we Francji – 324,5 tys., w Indiach – 271,2 tys., we Włoszech – 180,4 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 327 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 266 mln.

 

 • Serbia: Premier Ana Brnabić określiła jako „skandaliczną” decyzję o anulowaniu australijskiej wizy serbskiemu tenisiście Novakowi Djokoviciowi i uniemożliwieniu mu występu w turnieju Australian Open (więcej informacji poniżej). „Jestem zawiedziona. (…) Myślę, że jak funkcjonują lub raczej nie funkcjonują w niektórych państwach rządy prawa. Tak czy inaczej czekam na Novaka Djokovicia w ojczyźnie”, oświadczyła. Podobnie decyzję australijskiego sądu ocenia rodzina gwiazdy tenisa ziemnego. „Mimo skandalicznych kroków podjętych wobec Novaka, do końca wierzyliśmy, że sport zwycięży”, stwierdzili bliscy Djokovicia. (AK)
 • Kanada: Rząd odradza Kanadyjczykom podróże na Ukrainę z powodu „rosyjskiej agresji”. Przy rosyjsko-ukraińskiej granicy stacjonuje ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. „Poziom ryzyka związany z podróżami na Ukrainę został zmieniony ze względu na trwającą rosyjską agresję i gromadzenie (przez Rosję – red.) wojsk wokół granic kraju”, napisano w wydanym w sobotę (15 grudnia) wieczorem oświadczeniu. Kanada to kraj o sporej populacji Ukraińców. Około 4 proc. mieszkańców Kanady pochodzi z Ukrainy. Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly w najbliższych dniach ma odwiedzić Ukrainę i spotkać się z tamtejszym premierem Denysem Szmyhalem. (AK)
 • Tonga: Wciąż nie ma kontaktu z mieszkańcami kraju, po tym jak w jego brzegi uderzyło wywołane wybuchem wulkanu tsunami, a w powietrzu zawisła chmura pyłu. Zerwane zostały w pełni łącza telefoniczne i internetowe. Nie ma obecnie też żadnych oficjalnych raportów, które potwierdzałyby liczbę ofiar katastrofy. (JK)
 • Ukraina: Według władz za cyberatakiem na rządowe strony stoi grupa hakerów powiązana z Białorusią. Serhij Demediuk, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdził, że wstępne analizy sugerują, że odpowiedzialna za atak jest grupa znana jako UNC1151, związana z białoruskimi służbami specjalnymi. (JK)
 • Od poniedziałku ponownie otwarte będzie handlowe połączenie kolejowe między Chinami a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, donosi Reuters cytując anonimowych chińskich biznesmenów prowadzących interesy z koreańskimi przedsiębiorstwami. Wymiana handlowa między dwoma krajami została drastycznie ograniczona od początku 2020 roku ze względu na rozprzestrzenienie się wirusa SARS-CoV-2 w Chinach i reszcie świata. Według oficjalnych raportów władz KRLD w kraju nie wykryto ani jednego przypadku zachorowania na COVID-19. (JK)
 • Australia: Sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej (16 styczia) rozprawie. 34-latek nie weźmie więc udziału w tegorocznym Australian Open oraz będzie musiał wrócić do ojczyzny. Sprawa lidera światowego rankingu tenisistów trafiła do sądu federalnego po tym, jak dwukrotnie decyzję o anulowaniu wizy niezaszczepionego przeciw COVID-19 Novaka Djokovicia podjęły organy rządowe (minister ds. imigrantów Alex Hawke), a prawnicy Serba się od nich odwołali. (MK)
 • Kazachstan: Żołnierze sił pokojowych państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) zostaną wycofani z Kazachstanu do 19 stycznia, oświadczył w sobotę (15 stycznia) sekretarz generalny ODKB Stanisłau Zaś w białoruskiej telewizji. (MK)
 • Ukraina: W Gorłówce, na terenie kontrolowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie, w sobotę (15 stycznia) wyciekł amoniak. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej, poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Administracja w samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy straciła kontrolę nad dostarczanymi tam substancjami chemicznymi, twierdzą służby specjalne. Ukraina obawia się rosyjskiej prowokacji. (MK)
 • W Bośni i Hercegowinie rośnie napięcie ze względu na Serbów grożących secesją. W ubiegłą niedzielę Serbowie obchodzili w Bośni i Hercegowinie rocznicę niepodległości Republiki Serbskiej, której proklamowanie w 1992 r. dało początek krwawej wojnie. Obchodzenie tego święta było zakazane, jednak nacjonalistyczne konflikty podsyca Milorad Dodik, przywódca bośniackich Serbów. Węgierski rząd silnie opowiada się po stronie Dodika. W ostatnim czasie Węgrzy przyznali Republice Serbskiej m.in. linię kredytową w wysokości 100 mln euro. (KR)
 • Polska: Rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej o wstrzymanie wykonania kar nałożonych przez TSUE za niewykonanie postanowienia ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej tłumacząc, że pracuje nad jej likwidacją. W liście z 10 stycznia, do którego dotarła agencja Reutersa, polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś napisał, że Pierwsza Prezes SN podjęła już decyzję o zaprzestaniu przekazywania niektórych spraw Izbie, a rząd „obecnie konsultuje projekty ustaw mających na celu kontynuację reformy sądownictwa”. „W tych okolicznościach proszę, aby Komisja wstrzymała się z wysyłaniem wezwań do zapłaty do czasu przeprowadzenia planowanych reform”, wskazał. (PB)
 • Polska: 74 proc. Polaków obawia się konsekwencji zmian klimatycznych, informuje Rzeczpospolita. Prawie 68 proc. ankietowanych twierdzi, że działania wobec zmian klimatu nie są wystarczające, lub że rząd nie robi nic w tym kierunku. Tylko 25 proc. wskazuje, że rząd prowadzi optymalną politykę w tej sprawie. 60 proc. respondentów uważa, że Polska powinna podejmować działania, nie oglądając się na innych. W badaniu można dostrzec też obawy idące za transformacją energetyczną. 33 proc. Polaków twierdzi, że zielona energetyka może przynieść mniej miejsc pracy, a 42 proc. uważa, że transformacja powinna przebiegać powoli. (PB)
 • Wielka Brytania: Dziennik „Daily Mirror” ujawnił w piątek (14 stycznia), że huczne imprezy w biurze brytyjskiego premiera Borisa Johnsona odbywały się regularnie w każdy piątek i nie zaprzestano ich po wprowadzeniu restrykcji covidowych. Według gazety premier wiedział o tzw. „winnych piątkach”, w kilku z nich uczestniczył, a także zachęcał personel do „wyładowania emocji” w ten sposób. Wydarzenie miało być nawet wpisane w kalendarzach elektronicznych ok. 50 pracowników Downing Street jako wydarzenie cykliczne między godz. 16 a 19 w piątki. Wcześniej media ujawniły, że jedna z takich imprez odbyła się w przeddzień pogrzebu księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. (PB)
 • USA zarzuca Rosji rozmieszczenie sabotażystów na Ukrainie. Według wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego rządu Rosja umieściła na wschodniej Ukrainie grupę prowokatorów przeszkolonych w prowadzeniu walk w warunkach miejskich i materiałach wybuchowych. Mieliby oni zaatakować prorosyjskich separatystów, za co Kreml obwiniłby Ukraińców. To stworzyłoby pretekst do rozpoczęcia przez Rosję nowej inwazji. Według rzecznika prasowego Pentagonu, Johna Kirby’ego, atak może rozpocząć się jeszcze w styczniu lub w lutym. (EZ/MK)
 • Polska: W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau odwiedzi Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję. W Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie. Pierwszego stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego. (MK)
 • Była demokratyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi usłyszała pięć nowych zarzutów korupcyjnych, dotyczących m.in. wydawania pozwoleń na wypożyczenie i zakup helikoptera. Suu Kyi znajduje się w więzieniu od czasu wojskowego przewrotu z 1 lutego 2021 r. Kilka dni temu skazano ją na 4 lata więzienia z powodu wcześniej postawionych jej zarzutów, m.in. posiadania krótkofalówek bez zezwolenia. (AW)
 • Włochy: W rzymskiej Bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie odbyły się w piątek (14 stycznia) państwowe uroczystości pogrzebowe przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego. W mszy wzięli udział m.in. przedstawiciele włoskich władz, na czele z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Mario Draghim, szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Charles Michel i Ursula von der Leyen oraz p.o. szefa PE Roberta Metsola, a także koleżanki i koledzy Sassoliego z włoskiej Partii Demokratycznej i frakcji socjalistów i demokratów w PE. David Sassoli zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11 stycznia) na oddziale onkologii szpitala w Aviano z powodu „poważnej komplikacji układu odpornościowego”. Miał 65 lat. (AK)
 • Serbia organizuje w niedzielę referendum w sprawie pakietu reform sądownictwa, który między innymi zniesie rolę parlamentu w wyborze sędziów i prokuratorów, ale eksperci twierdzą, że samo to nie pozbawi sądów wpływów politycznych. Zgodnie z proponowanymi zmianami, jeśli parlament nie zdobędzie większości dwóch trzecich głosów, by wybrać skład rad sądowych, których zadaniem jest wybór sędziów i prokuratorów, wybór zostanie dokonany przez przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego, prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Naczelnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. (KR)
 • W Tunezji kilkaset osób sprzeciwiło się zakazowi demonstracji podjętemu w ramach środków ochrony zdrowia w piątek 14 stycznia, aby zaznaczyć ich sprzeciw wobec prezydenta Kaïsa Saïeda. Demonstranci zostali rozproszeni pałkami i gazem łzawiącym. (KR)
 • „Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i musimy rozmawiać z Rosją, m.in. dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia”, oświadczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Odniósł się w ten sposób do środowego (12 stycznia) spotkania NATO-Rosja dotyczącego rosnącej koncentracji wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem. (MKo)
 • Australia: Ministerstwo imigracji anulowało wizę Novaka Đokovica, serbskiego tenisisty który przyjechał do kraju by wziąć udział w turnieju Australian Open. Minister imigracji Alex Hawke podjął decyzję o anulowaniu wizy sportowca ze względu dobra publicznego, na podstawie zagrożenia zdrowia i porządku które według ministerstwa sprawiał niezaszczepiony Djokovic. Tenisista miał również skłamać w swojej deklaracji wizowej. (JK)
 • Wielka Brytania: Kolejne zarzuty wobec premiera Borisa Johnsona i jego rządu. Według doniesień huczne imprezy na Downing Street odbywały się również wtedy, gdy królowa Elżbieta II była w żałobie po śmierci swojego męża, księcia Filipa, na dzień przed jego pogrzebem. W tym czasie również obowiązywały obostrzenia ze względu na pandemię COVID-19. (JK)
 • Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Rjabkow powiedział w czwartek 13 stycznia, że nie może „ani potwierdzić, ani wykluczyć” możliwości stacjonowania rosyjskich wojsk na Kubie i w Wenezueli. „Wszystko zależy od tego, jakie działania podejmie USA”, dodał wiceminister w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej RTVI. (JK)
 • Turcja i Armenia rozmawiają na temat normalizacji stosunków dyplomatycznych po raz pierwszy od 2009 r., kiedy to obie strony podpisały traktat o stopniowym przywróceniu powiązań dyplomatycznych między sobą. Kraje dzieli przede wszystkim rzeź półtora miliona Ormian, której dopuściło się w 1915 roku rządzone przez turków Imperium Osmańskie. (JK)
 • Korea Północna prawdopodobnie wystrzeliła kolejny, trzeci w ciągu dwóch tygodni pocisk balistyczny – poinformowała w piątek (14 stycznia) japońska straż przybrzeżna. Natomiast według wojska Korei Południowej niezidentyfikowany pocisk został wystrzelony do morza u wschodnich wybrzeży tego kraju. Reżim Kim Dzong-una skrytykował wcześniej USA za nałożenie nowych sankcji w związku z ostatnimi próbami rakietowymi i ostrzegł przed bardziej zdecydowanymi i wyraźnymi działaniami, jeśli Waszyngton utrzyma swoje „konfrontacyjne stanowisko”. (EZ)
 • Ukraina: Masowy cyberatak uderzył w rządowe strony internetowe w czwartek wieczorem (13 stycznia). Niektóre z nich pozostały niedostępne również w piątek rano. Między innymi na stronach ministerstwa spraw zagranicznych, gabinetu ministrów oraz Rady Bezpieczeństwa i Obrony widniał komunikat zamieszczony po ukraińsku, rosyjsku i polsku: „Ukrainiec! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o Tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To dla Ciebie za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne”. Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji Reuters, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, kto stoi za atakiem, ale zasugerował, że Rosja była odpowiedzialna za podobne ataki w przeszłości. (EZ)
 • Turcja: Podczas rozmowy z akredytowanymi w Ankarze ambasadorami państw Unii Europejskiej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że „pomimo niesprawiedliwości, jakich jego kraj doznaje ze strony UE, wstąpienie do Wspólnoty pozostaje priorytetem rządzonej przez niego Turcji.” (AW)
 • Salwador: Według raportu Citizen Lab, telefony komórkowe dziesiątek dziennikarzy i aktywistów w Salwadorze zostały zhakowane co najmniej kilka razy od początku 2020 roku i wszczepiono im izraelskie oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Większa część szpiegowanych osób prowadziła śledztwo w sprawie korupcji w państwie. Chociaż nie da się jednoznacznie określić, że włamania pochodziły od rządu Salwadoru, w raporcie stwierdzono jednak, że „silne skupienie działań w sugeruje, że jest to bardzo prawdopodobne”. Rząd prezydenta Nayiba Bukele zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z technologią Pegasus. (SK)
 • Kazachstan: Rozpoczęto wycofywanie sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) pod dowództwem Rosji. Zaczęły one przekazywać siłom kazachskim ochraniane obiekty, poinformowało w czwartek (13 stycznia) rosyjskie ministerstwo obrony. Na prośbę prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa 6 stycznia do kraju przybył ponad 2-tysięczny kontyngent wojsk z Rosji, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Białorusi. (MK)
 • Rosja: Dotychczasowe dwie rundy rozmów Rosji z USA nie były udane, oświadczył rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. Kreml uważa, że NATO „nie może dyktować Rosji, gdzie na swoim terytorium ma umieszczać wojska”. (MK)
 • Unia Europejska: Stany Zjednoczone zapewniły UE, że żadna decyzja w sprawie Rosji nie zostanie podjęta bez jej zaangażowania, poinformował w czwartek 13 stycznia wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. „Ściśle koordynowaliśmy nasze działania ze Stanami Zjednoczonymi w przeciągu ostatnich dni”, dodał Borrell. (JK)

Włoski demokrata, mąż stanu, wielki Europejczyk. Kim był szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli?

Europa zapamiętała go jako europosła, a następnie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Włosi głównie jako dziennikarza. A jakim człowiekiem był zmarły przed kilkoma dniami David Sassoli?

Unijna polityka klimatyczna zachęca do inwestowania w technologie niskoemisyjne. Więcej płacą ci, którzy spalają węgiel

Wyjaśniamy jak działa unijny system handlu emisjami i jaki jest jego związek z ceną energii elektrycznej.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.