Nie tylko opozycja. Za pomocą Pegasusa miano inwigilować także ludzi związanych niegdyś z PiS / Europa i świat w skrócie

pegasus-giertych-wrzosek-brejza-macron-izrael-usa-polska-wegry-podsluch-cyberatak-pis-ziobro-cba-sluzby

Pegasus to sprzedawane przez izraelską firmę NSO Group oprogramowanie do szpiegowania zawartości smartfonów. / Foto via unsplash [Rodion Kutsaev]

Pierwszy kontrakt na Pegasusa obejmował 40 licencji do wykorzystania w ciągu trzech lat. Potem, jesienią 2020 r., został przedłużony

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 652 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 377 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA – 389,5 tys., w Indiach – 238,1 tys., w Hiszpanii – 110,4 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 331 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,5 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 269 mln.

 • Polska: Za pomocą systemu Pegasus szpiegowano też ludzi związanych z obozem władzy: byłego posła PiS Mariusza Antoniego K., byłego wpływowego rzecznika partii Adama Hofmana, byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza oraz Katarzynę Kaczmarek, żonę słynnego „agenta Tomka”, informuje „Gazeta Wyborcza”. Pierwszy kontrakt na Pegasusa obejmował 40 licencji do wykorzystania w ciągu trzech lat. Potem, jesienią 2020 r., został przedłużony. (MK)
 • Indonezja: Nusantara – tak ma się nazywać przyszła stolica Indonezji, której budowę rząd zaplanował na wyspie Borneo. O decyzji w sprawie brzmienia nazwy nowego miasta poinformował w poniedziałek szef resortu planowania rozwoju. (MK)
 • Norwegia: We wtorek (18 stycznia) rozpoczyna się przesłuchanie, w którym skrajnie prawicowy terrorysta Anders Breivik będzie starał się o warunkowe zwolnienie. Sprawca zamachów z 2011 r., w tym najbardziej krwawej strzelaniny na wyspie Utøya, dotychczas spędził w więzieniu 10 lat z wyroku 21 lat pozbawienia wolności, który stanowi najsurowszy wymiar kary przewidywany przez norweski system karny. (EZ)
 • W poniedziałek (17 stycznia), rok po aresztowaniu i uwięzieniu Alieksieja Nawalnego, szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell wezwał do natychmiastowego uwolnienia tego rosyjskiego polityka opozycyjnego. Unia Europejska ponawia swój „apel do władz rosyjskich o jego natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie bez dalszej zwłoki. Ubolewamy nad tym, że rosyjski system prawny jest nadal instrumentalnie wykorzystywany przeciwko panu Nawalnemu, ponieważ teraz postawiono mu nowe zarzuty karne” – powiedział Borrell w oświadczeniu, nazywał też ściganie Nawalnego „umotywowanym politycznie”. (EZ)
 • Turcja: Filantrop i działacz opozycji Osman Kavala pozostanie decyzją tureckiego sądu w więzieniu na czas jego procesu. Stanie się tak pomimo, że Rada Europy zagroziła w grudniu, że decyzja o dalszym przetrzymywaniu Kavali może doprowadzić do nałożenia sankcji na Turcję. Kavala jest oskarżony o szpiegostwo i zaangażowanie w próbę przeprowadzenia w 2016 r. puczu. (AW)
 • Macedonia Północna: Socjaldemokrata, Dimitar Kowaczewski, został mianowany nowym premierem. Poradzenie sobie z trwającym kryzysem energetycznym oraz utrzymanie standardu życia ludzi będzie priorytetem nowego gabinetu. Bułgaria blokuje proces akcesyjny swojego sąsiada do UE, zarzucając Macedonii Północnej sabotowanie przepisów traktatu o przyjaźni, dobrosąsiedzkich stosunkach i współpracy z 2017 r.  (KR)
 • Indie: Muzułmańskie aktywistki, polityczki i aktorki zostały „wystawione” na pseudoakcji jako służące w hejterskiej aplikacji. Nienawiść do muzułmanów nie jest czymś nowym. Szczególnie napędza ją nacjonalistyczny premier, Narendra Modi, na czele rządu od 2014 r. Biedniejszym i słabo wykształconym muzułmanom trudno zdobyć dokumenty do udowodnienia swojego obywatelstwa, w efekcie grozi im dyskryminacja. (KR)
 • Ukraina: Microsoft wykrył destrukcyjne złośliwe oprogramowanie w komputerach i systemach należących do wielu agencji rządowych, prywatnych firm oraz organizacji pozarządowych. W związku z tym ukraiński rząd może mieć trudności z funkcjonowaniem w czasie kryzysu. Według zespołu ds. analizy zagrożeń Microsoft złośliwe oprogramowanie maskuje się jako ransomware, ale zamiast szyfrować dane, usuwa je z komputerów. (EZ)
 • Peru: Dwie osoby utonęły na północy kraju, gdy na plażę, na której byli dotarła fala oceaniczna wywołana erupcją pacyficznego wulkanu z okolic archipelagu wysp Tonga. (AW)
 • Serbia: Premier Ana Brnabić określiła jako „skandaliczną” decyzję o anulowaniu australijskiej wizy serbskiemu tenisiście Novakowi Djokoviciowi i uniemożliwieniu mu występu w turnieju Australian Open (więcej informacji poniżej). „Jestem zawiedziona. (…) Myślę, że jak funkcjonują lub raczej nie funkcjonują w niektórych państwach rządy prawa. Tak czy inaczej czekam na Novaka Djokovicia w ojczyźnie”, oświadczyła. Podobnie decyzję australijskiego sądu ocenia rodzina gwiazdy tenisa ziemnego. „Mimo skandalicznych kroków podjętych wobec Novaka, do końca wierzyliśmy, że sport zwycięży”, stwierdzili bliscy Djokovicia. (AK)
 • Kanada: Rząd odradza Kanadyjczykom podróże na Ukrainę z powodu „rosyjskiej agresji”. Przy rosyjsko-ukraińskiej granicy stacjonuje ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. „Poziom ryzyka związany z podróżami na Ukrainę został zmieniony ze względu na trwającą rosyjską agresję i gromadzenie (przez Rosję – red.) wojsk wokół granic kraju”, napisano w wydanym w sobotę (15 grudnia) wieczorem oświadczeniu. Kanada to kraj o sporej populacji Ukraińców. Około 4 proc. mieszkańców Kanady pochodzi z Ukrainy. Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly w najbliższych dniach ma odwiedzić Ukrainę i spotkać się z tamtejszym premierem Denysem Szmyhalem. (AK)
 • Tonga: Wciąż nie ma kontaktu z mieszkańcami kraju, po tym jak w jego brzegi uderzyło wywołane wybuchem wulkanu tsunami, a w powietrzu zawisła chmura pyłu. Zerwane zostały w pełni łącza telefoniczne i internetowe. Nie ma obecnie też żadnych oficjalnych raportów, które potwierdzałyby liczbę ofiar katastrofy. (JK)
 • Ukraina: Według władz za cyberatakiem na rządowe strony stoi grupa hakerów powiązana z Białorusią. Serhij Demediuk, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdził, że wstępne analizy sugerują, że odpowiedzialna za atak jest grupa znana jako UNC1151, związana z białoruskimi służbami specjalnymi. (JK)
 • Od poniedziałku ponownie otwarte będzie handlowe połączenie kolejowe między Chinami a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, donosi Reuters cytując anonimowych chińskich biznesmenów prowadzących interesy z koreańskimi przedsiębiorstwami. Wymiana handlowa między dwoma krajami została drastycznie ograniczona od początku 2020 roku ze względu na rozprzestrzenienie się wirusa SARS-CoV-2 w Chinach i reszcie świata. Według oficjalnych raportów władz KRLD w kraju nie wykryto ani jednego przypadku zachorowania na COVID-19. (JK)
 • Australia: Sąd federalny podtrzymał decyzję o anulowanie wizy serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Decyzję podjęło jednomyślnie trzech członków panelu orzekającego w niedzielnej (16 styczia) rozprawie. 34-latek nie weźmie więc udziału w tegorocznym Australian Open oraz będzie musiał wrócić do ojczyzny. Sprawa lidera światowego rankingu tenisistów trafiła do sądu federalnego po tym, jak dwukrotnie decyzję o anulowaniu wizy niezaszczepionego przeciw COVID-19 Novaka Djokovicia podjęły organy rządowe (minister ds. imigrantów Alex Hawke), a prawnicy Serba się od nich odwołali. (MK)
 • Kazachstan: Żołnierze sił pokojowych państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) zostaną wycofani z Kazachstanu do 19 stycznia, oświadczył w sobotę (15 stycznia) sekretarz generalny ODKB Stanisłau Zaś w białoruskiej telewizji. (MK)
 • Ukraina: W Gorłówce, na terenie kontrolowanym przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie, w sobotę (15 stycznia) wyciekł amoniak. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej, poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Administracja w samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy straciła kontrolę nad dostarczanymi tam substancjami chemicznymi, twierdzą służby specjalne. Ukraina obawia się rosyjskiej prowokacji. (MK)
 • W Bośni i Hercegowinie rośnie napięcie ze względu na Serbów grożących secesją. W ubiegłą niedzielę Serbowie obchodzili w Bośni i Hercegowinie rocznicę niepodległości Republiki Serbskiej, której proklamowanie w 1992 r. dało początek krwawej wojnie. Obchodzenie tego święta było zakazane, jednak nacjonalistyczne konflikty podsyca Milorad Dodik, przywódca bośniackich Serbów. Węgierski rząd silnie opowiada się po stronie Dodika. W ostatnim czasie Węgrzy przyznali Republice Serbskiej m.in. linię kredytową w wysokości 100 mln euro. (KR)
 • Polska: Rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej o wstrzymanie wykonania kar nałożonych przez TSUE za niewykonanie postanowienia ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej tłumacząc, że pracuje nad jej likwidacją. W liście z 10 stycznia, do którego dotarła agencja Reutersa, polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś napisał, że Pierwsza Prezes SN podjęła już decyzję o zaprzestaniu przekazywania niektórych spraw Izbie, a rząd „obecnie konsultuje projekty ustaw mających na celu kontynuację reformy sądownictwa”. „W tych okolicznościach proszę, aby Komisja wstrzymała się z wysyłaniem wezwań do zapłaty do czasu przeprowadzenia planowanych reform”, wskazał. (PB)
 • Polska: 74 proc. Polaków obawia się konsekwencji zmian klimatycznych, informuje Rzeczpospolita. Prawie 68 proc. ankietowanych twierdzi, że działania wobec zmian klimatu nie są wystarczające, lub że rząd nie robi nic w tym kierunku. Tylko 25 proc. wskazuje, że rząd prowadzi optymalną politykę w tej sprawie. 60 proc. respondentów uważa, że Polska powinna podejmować działania, nie oglądając się na innych. W badaniu można dostrzec też obawy idące za transformacją energetyczną. 33 proc. Polaków twierdzi, że zielona energetyka może przynieść mniej miejsc pracy, a 42 proc. uważa, że transformacja powinna przebiegać powoli. (PB)
 • Wielka Brytania: Dziennik „Daily Mirror” ujawnił w piątek (14 stycznia), że huczne imprezy w biurze brytyjskiego premiera Borisa Johnsona odbywały się regularnie w każdy piątek i nie zaprzestano ich po wprowadzeniu restrykcji covidowych. Według gazety premier wiedział o tzw. „winnych piątkach”, w kilku z nich uczestniczył, a także zachęcał personel do „wyładowania emocji” w ten sposób. Wydarzenie miało być nawet wpisane w kalendarzach elektronicznych ok. 50 pracowników Downing Street jako wydarzenie cykliczne między godz. 16 a 19 w piątki. Wcześniej media ujawniły, że jedna z takich imprez odbyła się w przeddzień pogrzebu księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. (PB)
 • USA zarzuca Rosji rozmieszczenie sabotażystów na Ukrainie. Według wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego rządu Rosja umieściła na wschodniej Ukrainie grupę prowokatorów przeszkolonych w prowadzeniu walk w warunkach miejskich i materiałach wybuchowych. Mieliby oni zaatakować prorosyjskich separatystów, za co Kreml obwiniłby Ukraińców. To stworzyłoby pretekst do rozpoczęcia przez Rosję nowej inwazji. Według rzecznika prasowego Pentagonu, Johna Kirby’ego, atak może rozpocząć się jeszcze w styczniu lub w lutym. (EZ/MK)
 • Polska: W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau odwiedzi Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję. W Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie. Pierwszego stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego. (MK)
 • Była demokratyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi usłyszała pięć nowych zarzutów korupcyjnych, dotyczących m.in. wydawania pozwoleń na wypożyczenie i zakup helikoptera. Suu Kyi znajduje się w więzieniu od czasu wojskowego przewrotu z 1 lutego 2021 r. Kilka dni temu skazano ją na 4 lata więzienia z powodu wcześniej postawionych jej zarzutów, m.in. posiadania krótkofalówek bez zezwolenia. (AW)
 • Włochy: W rzymskiej Bazylice Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie odbyły się w piątek (14 stycznia) państwowe uroczystości pogrzebowe przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego. W mszy wzięli udział m.in. przedstawiciele włoskich władz, na czele z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Mario Draghim, szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej Charles Michel i Ursula von der Leyen oraz p.o. szefa PE Roberta Metsola, a także koleżanki i koledzy Sassoliego z włoskiej Partii Demokratycznej i frakcji socjalistów i demokratów w PE. David Sassoli zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11 stycznia) na oddziale onkologii szpitala w Aviano z powodu „poważnej komplikacji układu odpornościowego”. Miał 65 lat. (AK)
 • Serbia organizuje w niedzielę referendum w sprawie pakietu reform sądownictwa, który między innymi zniesie rolę parlamentu w wyborze sędziów i prokuratorów, ale eksperci twierdzą, że samo to nie pozbawi sądów wpływów politycznych. Zgodnie z proponowanymi zmianami, jeśli parlament nie zdobędzie większości dwóch trzecich głosów, by wybrać skład rad sądowych, których zadaniem jest wybór sędziów i prokuratorów, wybór zostanie dokonany przez przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego, prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Naczelnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. (KR)

Włoski demokrata, mąż stanu, wielki Europejczyk. Kim był szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli?

Europa zapamiętała go jako europosła, a następnie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Włosi głównie jako dziennikarza. A jakim człowiekiem był zmarły przed kilkoma dniami David Sassoli?

Unijna polityka klimatyczna zachęca do inwestowania w technologie niskoemisyjne. Więcej płacą ci, którzy spalają węgiel

Wyjaśniamy jak działa unijny system handlu emisjami i jaki jest jego związek z ceną energii elektrycznej.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.