USA: Departament Sprawiedliwości tworzy jednostkę, która zajmować się będzie walką z terroryzmem wewnętrznym

Kapitol

Kapitol Stanów Zjednoczonych / Fot. Caleb Perez, Unsplash [@caleblaz]

Departament Sprawiedliwości USA stworzy nową jednostkę, która będzie zajmować się terroryzmem wewnętrznym. „Inspiracją” dla takiej decyzji stał się atak na Kapitol, do którego doszło rok temu.

 

 

Administracja Joego Bidena stworzy przy Departamencie Sprawiedliwości nową jednostkę, która zajmować się będzie walką z terroryzmem wewnętrznym.

Biden w rocznicę szturmu na Kapitol: Donald Trump stworzył sieć kłamstw

Prezydent USA zarzucił poprzednikowi w rocznicę ataku na Kapitol podważanie demokracji i szerzenie kłamstw o wyborach prezydenckich z 2020 r.

„Mierzymy się w kraju z rosnącym ekstremizmem”

Decyzja o powołaniu nowego oddziału to konsekwencja ataku na Kapitol, przeprowadzonego w styczniu ubiegłego roku przez zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, przekonanych, że odbywające się dwa miesiące wcześniej wybory prezydenckie, przegrane przez ich faworyta, były sfałszowane.

„Mierzymy się ze wzmożonym zagrożeniem ze strony agresywnych ekstremistów wewnętrznych – a więc osób zamieszkujących terytorium USA, które dokonują przestępstw dla osiągnięcia wewnątrzkrajowych celów społecznych lub politycznych”, wyjaśnił asystent prokuratora generalnego Matthew Olsen przed senacką komisją ds. sprawiedliwości.

„Tacy ekstremiści kierują się po części ideologią, a po części osobistymi uprzedzeniami. Obserwujemy rosnące zagrożenie ze strony osób kierujących się pobudkami rasistowskimi, jak i tych, którzy identyfikują się z ekstremistycznymi ideologiami antyrządowymi”, podkreślił Olsen.

Prokurator generalny Merrick Garland już w maju zeszłego roku ostrzegał przed zagrożeniem, jakie niosą dla Stanów Zjednoczonych wewnątrzkrajowe ekstremistyczne grupy, głównie biali supremacjoniści.

Jak zapowiedział Olsen, nowa jednostka należeć będzie do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA), a jej celem będzie „właściwe zarządzanie i skuteczna koordynacja” spraw dotyczących przestępstw na tle ekstremistycznym w całym kraju.

Szturm na Kapitol: Syn, republikańscy kongresmeni, a nawet dziennikarze Fox News wzywali Trumpa, by zareagował

Wydarzenia z 6 stycznia były dramatyczne. W Waszyngtonie pojawiły się wówczas tysiące zwolenników Donalda Trumpa.

FBI prowadzi 2,7 tys. postępowań dotyczących krajowego ekstremizmu

Tylko w związku z ubiegłorocznym napadem na Kapitol Departament Sprawiedliwości wysunął zarzuty karne przeciwko ponad 700 osobom. Niektórym z nich udowodniono przynależność do skrajnie prawicowych grup lub bojówek lub związki z takimi grupami. Chodzi m.in. o ruchy Proud Boys, Oath Keepers czy Three Percenters.

W listopadzie zeszłego roku Timothy Langan z FBI poinformował Kongres, że biuro prowadzi obecnie 2,7 tys. postępowań związanych z „agresywnym” wewnątrzkrajowym ekstremizmem. Stwierdził wówczas, że taki ekstremizm stanowi dla USA zagrożenie wcale nie mniejsze niż to pochodzące ze strony Państwa Islamskiego.