Dania: Szef wojskowego wywiadu aresztowany. Chodzi o wyciek ściśle tajnych informacji

Zdjęcie ilustracyjne (Photo by Killian Cartignies on Unsplash)

Zdjęcie ilustracyjne (Photo by Killian Cartignies on Unsplash)

Szef duńskiej agencji wywiadu wojskowego (FE) Lars Findsen został aresztowany przez sąd. Wiadomo, że powodem jest odpowiedzialność za wyciek ściśle tajnych informacji. Media w Danii podejrzewają, że może chodzić o sprawę pomocy jaką Duńczycy okazali Amerykanom przy podsłuchiwaniu Europejczyków.

 

Do zatrzymania czterech obecnych i byłych wysokich rangą funkcjonariuszy duńskiego wywiadu wojskowego doszło w grudniu. Dziś (10 stycznia) sąd w Kopenhadze zadecydował, że z całej czwórki podejrzanych tylko jeden będzie musiał pozostać w areszcie. Jak się okazało, jest nim obecny szef agencji FE Lars Findsen.

Nie oznacza to, że pozostała trójka została uznana za niewinnych, ale sąd orzekł, że nie zachodzi w ich przypadku ryzyko mataczenia. W przypadku Findsena zaś oceniono, że takie ryzyko jest zbyt duże.

Szef agencji FE przekazał przez swoich adwokatów, że „jest całkowicie niewinny” zaś postawione mu zarzuty uważa za „szalone”.

Dania: CIA miała finansować przypominające tortury eksperymenty na dzieciach

Duńska telewizja wyemitowała film dokumentalny autorstwa jednej z ofiar prowadzonych w latach 60. niebezpiecznych badań, za które miała płacić CIA.

Tłem duńsko-amerykańskie podsłuchy?

Wiadomo jedynie, że zarzutem jest doprowadzenie do wycieku ściśle tajnych informacji, które miały w wyniku tego trafić w niepowołane ręce. Nie podano jednak oficjalnie o jakie informacje chodzi, ani jakiego okresu dotyczą te zarzuty.

Media w Danii podejrzewają jednak, że postawione zarzuty dotyczą ujawnienia w maju 2021 r. przez publiczną telewizję DR oraz media m.in. ze Szwecji i Norwegii tego, że duński wywiad przekazywał amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) dane z połączeń telekomunikacyjnych.

W praktyce oznaczało to, że amerykańska agencja kontrwywiadowcza (która zajmuje się m.in. cyberwywiadem) mogła mieć dostęp nie tylko do danych osobowych, ale nawet treści rozmów obywateli Danii.

Dania: CIA miała finansować przypominające tortury eksperymenty na dzieciach

Duńska telewizja wyemitowała film dokumentalny autorstwa jednej z ofiar prowadzonych w latach 60. niebezpiecznych badań, za które miała płacić CIA.

Podsłuchiwania m.in. Angela Merkel

Sprawa ma jednak szersze europejskie echa, bo za sprawą dostępu do duńskiej sieci NSA podsłuchiwała polityków w kilku europejskich krajach, w tym w Niemczech. Proceder ten miał trwać w latach 2012-2014, a obiektem inwigilacji byli m.in. ówczesna niemiecka kanclerz Angela Merkel, ówczesny minister spraw zagranicznych (a obecnie prezydent) Frank-Walter Steinmeier czy kandydat socjaldemokratów na kanclerza Peer Steinbrück.

Ponadto podsłuchiwani mieli być politycy m.in. z Francji, Norwegii i Szwecji. Z operacji o kryptonimie „Dunhammer” sporządzono w 2015 r. tajny raport i to jego fragmenty wyciekły w ubiegłym tygodniu do mediów.

Na razie nie wiadomo na jak długo Lars Findsen trafił do aresztu. Prowadząca śledztwo duńska prokuratura nie udzieliła w tej sprawie żadnych komentarzy.