Dania jest karana przez inne kraje za zbyt skuteczne wykrywanie wariantu Omikron?

dania-niemcy-usa-izrael-unia-europejska-omikron-pandemia-covid-19

Dwóch duńskich ekspertów w rozmowie z gazetą „Berlingske” stwierdziło, że kraj karany jest za skuteczne wykrywanie wariantu Omikron. / Foto via unsplash [Prasesh Shiwakoti]

Trudna sytuacja epidemiczna w Danii skłoniła rządy kilku państw do umieszczenia tego kraju na listach obszarów wysokiego ryzyka dla podróżujących. Jednak według części krajowych ekspertów Dania jest w ten sposób karana za skuteczne testowanie obywateli.

 

 

Od wczoraj w Niemczech obowiązuje nakaz 10-dniowej samoizolacji dla przybywających z Danii niezaszczepionych osób. Amerykańska administracja odradza obywatelom USA podróży do Danii. Jeszcze bardziej surowe zasady wprowadziły władze Izraela, które zezwalają mieszkańcom kraju na wyjazd do Danii tylko w uzasadnionych przypadkach.

Dania: Była minister skazana na więzienie za rozdzielanie azylantów

Trybunał Stanu skazał ją za to na 60 dni bezwzględnego więzienia.

Dania bada wszystkie próbki pod kątem wariantu Omikron

Dwóch duńskich ekspertów w rozmowie z gazetą „Berlingske” stwierdziło, że kraj karany jest za skuteczne wykrywanie wariantu Omikron. Inaczej niż w większości innych państw, w Danii sprawdza się wszystkie testy, które dały wynik pozytywny, aby sprawdzić, czy dana osoba zakażona jest mutacją Omikron. W konsekwencji w Danii wykrywanych jest więcej w porównaniu do innych krajów przypadków infekcji tą odmianą koronawirusa.

„Trudno sobie wyobrazić, by przyczyną (ograniczeń nakładanych na duńskich obywateli lub osoby podróżujące do Danii – red.) było coś innego niż niższe standardy testowania w większości europejskich krajów”, ocenił Flemming Konradsen z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Podobnego zdania jest Mads Albertsen, profesor nauk chemicznych i biologicznych Uniwersytetu w Aalborgu. Według niego Dania za efektywne testowanie zasługuje na uznanie. Nie ma sensu, by kraje ograniczały swoim obywatelom możliwość podróżowania do i z Danii, ponieważ wariant Omikron występuje już w wielu miejscach, a to, co dzieje się w Danii, nieuchronnie wpłynie na inne kraje, stwierdził Albertsen.

W ostatni piątek duńskie władze, aby ograniczyć rekordowo wysoki wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem, sięgający już ponad 11 tys. przypadków dziennie, zdecydowały się na wprowadzenie nowych restrykcji.