Dania przestanie szczepić preparatem Johnson & Johnson

Dania, AstraZeneca, Johnson&Johnson, szczepienia, pandemia, COVID19

Będzie to już drugi wykluczony przez Kopenhagę środek, po szczepionce AstraZeneca. / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Marco Verch Professional Photographer]

Władze Danii podjęły decyzję o wykluczeniu preparatu Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów związane ze szczepionką.

 

 

Wykluczenie preparatu Johnson & Johnson ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami występowania zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u niektórych szczepionych, zwłaszcza kobiet przed menopauzą, informuje agencja AFP, cytując decyzję duńskiego urzędu ds. zdrowia. Wcześniej z podobnych powodów Dania zrezygnowała ze szczepienia preparatem AstraZeneca.

Dania rezygnuje z preparatu AstraZeneca.

W połowie kwietnia Dania zrezygnowała ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw COVID-19. Jak podkreślono, podjęcie takiej decyzji jest możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju oraz dostępności innych preparatów.

„Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków (EMA). Uważamy, że szczepionka AstraZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki” – oświadczyła wówczas na konferencji prasowej Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków.

Dania była pierwszym krajem, który początkowo zawiesił wszelkie stosowanie szczepionki AstraZeneca w marcu ze względów bezpieczeństwa.

Jakie będą konsekwencje dla programu szczepień?

Europejska Agencja Leków w przypadku szczepionek firm Johnson&Johnson i AstraZeneca utrzymuje swoją rekomendacje. W ocenie EMA korzyści przyjęcie preparatu przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie stwierdzono, że pacjenci powinni być informowani o możliwym wystąpieniu efektów ubocznych.

Decyzja władz w Kopenhadze najprawdopodobniej wpłynie na przesunięcie  planowanego zakończenia duńskiego programu szczepień. Początkowo rząd szacował, że wszyscy chętnie zostaną zaszczepieni do 25 lipca.

Jednocześnie Narodowa Rada Zdrowia stwierdziła wczoraj, że ci którzy chcieliby zaszczepić się tymi preparatami będą mogli to zrobić poza ramami centralnego programu.