Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

źródło: pixabay/geralt

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 tys. zachorowań (i 463 zgonów), we Francji ponad 1,2 tys. (i 21 zgonów), a w Niemczech ponad 1,15 tys. (i 2 zgony). Liczba chorych przekroczyła także 1 tys. w Hiszpanii, a zmarło w tym kraju 28 osób.

Rośnie także liczba chorych w Szwajcarii (374 zakażenia i 2 zgony), Wielkiej Brytanii (321 zakażenia i 4 zgony), Holandii (również 321 zakażeń, ale 3 zgony), Szwecji (248 zakażeń), Belgii (239 zakażeń), Norwegii (202 zakażenia) oraz Austrii (131 zakażeń). 84 osoby chorują zaś w Grecji, 60 na Islandii, a 59 w Danii. Pogarsza się także sytuacja w będącym enklawą Włoch San Marino, gdzie stwierdzono 51 przypadków koronawirusa i 2 zgony z tego powodu.

Wzrost liczby zakażeń we Francji i Belgii doprowadził do zmian w harmonogramie prac Parlamentu Europejskiego. Sesję plenarną najpierw przeniesiono ze Strasburga do Brukseli, a potem zadecydowano o jej skróceniu. Zamiast do czwartku 12 marca, potrwa tylko do jutra (10 marca). Decyzję w tej sprawie podjęła na spotkaniu Konferencji Przewodniczących PE, w skład której wchodzą liderzy grup politycznych i szef europarlamentu David Sassoli.

Z programu obrad europosłów pozostało tylko dzisiejsze popołudniowo-wieczorne otwarcie sesji oraz jutrzejsze debaty na temat sytuacji epidemiologicznej w Europie w związku z infekcjami koronawirusem, sytuacji migracyjnej na granicy grecko-tureckiej oraz nowych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2021-2027. Wcześniej o całkowite odwołanie sesji PE wnioskowała liberalna frakcja Odnowić Europę.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Koronawirus w instytucjach europejskich

Tymczasem stwierdzono kolejny już przypadek zakażenia koronawirusem wśród pracownika którejś z instytucji europejskich. Tym razem to pierwszy przypadek w Komisji Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzono zaś infekcje u pracownika Europejskiej Agencji Obrony (EDA), który niedawno przebywał w północnych Włoszech oraz u dwojga pracowników Rady Europejskiej.

W siedzibach wszystkich trzech instytucji europejskich, których pracownicy zachorowali przeprowadzono dezynfekcję, a osoby, które miały styczność z chorymi poddano kwarantannie lub samoizolacji, jeśli prawdopodobieństwo ich zakażenia było mniejsze. Wiadomo juz też oficjalnie, że jedną z osób, u których stwierdzono infekcję koronawirusem w Warszawie jest pracownica Frontexu, czyli Unijnej Agencji Ochrony Granic, która swoją główną siedzibę ma właśnie w polskiej stolicy. Informację tę potwierdziła Izabella Cooper z biura prasowego Frontexu.

Dlatego, jak udało się ustalić EURACTIV, pomieszczenia, w których pracowała chora kobieta zostały zdezynfekowane, a pracownicy, których obecność nie była konieczna, otrzymali polecenie, aby pracować zdalnie z domów. W Polsce potwierdzono już 17 przypadków infekcji koronawirusem, w tym 2 w Warszawie. Najwięcej przypadków – 5 – jest w Raciborzu.

Ceny ropy naftowej runęły – winne koronawirus i spory w OPEC

Ceny ropy naftowej spadły najmocniej od 1991 r. To skutek braku porozumienia na szczycie OPEC+. Rosja nie chce ograniczenia wydobycia, a Arabia Saudyjska ogłosiła w odwecie rozpoczęcie wojny celnej. Swoje dokłada także spadek popytu wywołany epidemią koronawirusa.

 

Cena za jedną baryłkę …

Telekonferencja przywódców

Natomiast przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zarządził telekonferencję przywódców państw członkowskich ws. epidemii koronawirusa. „Po konsultacjach zorganizuję wkrótce konferencję członków Rady Europejskiej na temat Covid-19 w celu skoordynowania wysiłków UE. Musimy współpracować w celu ochrony zdrowia naszych obywateli” – napisał na Twitterze Michel.

Nie ma oficjalnego terminu owej telekonferencji, ale źródła w Radzie Europejskiej informują, że może się ona odbyć już jutro (10 marca). O jej zorganizowanie miały wnioskować Włochy i Francja, a w szczególności prezydent Francji Emmanuel Macron. Możliwe, że telekonferencja będzie dotyczyć nie tylko kwestii logistycznych czy sanitarnych, ale także gospodarczych. O przygotowanie przez UE „zakrojonego na wielką skalę planu bodźców gospodarczych, aby poradzić sobie ze skutkami epidemii koronawirusa” zaapelował dziś francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Przypadek koronawirusa stwierdzono w Brukseli nie tylko w instytucjach unijnych. Chory jest także pracownik Kwatery Głównej NATO, położonej jednak w pewnym oddaleniu od tzw. dzielnicy europejskiej, gdzie stoją budynki Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego czy Komitetu Regionów. Kwatera Główna NATO po wykryciu pierwszego przypadku infekcji u członka jej personelu zawiesiła jednak wszystkie odwiedziny w budynku.

Koronawirus już w całej UE

Dziś koronawirusa zdiagnozowano też u 2 mężczyzn na Cyprze. To 25-latek, który wrócił z Mediolanu w lutym oraz 64-latek, który niedawno wrócił do kraju z wizyty w Wielkiej Brytanii. Tym samym potwierdzono obecność koronawirusa w ostatnim już, 27. państwie członkowskim UE.

Na całym świecie odnotowano dotąd prawie 113,8 tys. przypadków zakażenia tym patogenem. Śmierć z tego powodu poniosło 3990 osób. Wyleczono zaś ponad 62,8 tys osób. Najwięcej osób zachorowało w Chinach – ponad 80,7 tys. Także pod względem liczby zgonów prowadzi Państwo Środka – 3120 osób zmarło tam z powodu infekcji koronawirusem. Na drugim miejscu tej niechlubnej statystyki zachorowań i zgonów plasują się Włochy, na trzecim Korea Południowa, na czwartym Iran, a na piątym Francja.

Polska specustawa przeciw koronawirusowi już weszła w życie

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa – którą Senat poparł w piątek bez poprawek, choć z zastrzeżeniami – weszła w życie w niedzielę (8 marca). Opozycja już zapowiedziała nowelizację.