Czeskie rewolwery na Dzikim Zachodzie? Česká Zbrojovka kupiła Colta

Colt Defense LLC to jeden z największych producentów broni palnej w USA, źródło: pixabay, fot. Mike Gunner

Colt Defense LLC to jeden z największych producentów broni palnej w USA, źródło: pixabay, fot. Mike Gunner

Czeska firma zbrojeniowa przejęła najsłynniejszego amerykańskiego producenta broni palnej. Česká Zbrojovka Group SE (CZG) zakupiła właśnie Colta, czyli legendarnego producenta szybkostrzelnych pistoletów, które w XIX wieku zrewolucjonizowały nie tylko pojedynki na Dzikim Zachodzie.

 

Transakcja, którą właśnie ogłoszono opiewa na 220 mln dolarów oraz 1 mln akcji Českiej Zbrojovki dla dotychczasowych właścicieli Colt Defense LLC. Amerykańska spółka już od pewnego czasu znajdowała się w kłopotach.

W 2015 r. złożyła nawet wniosek o upadłość, a w 2016 r. wdrożyła uzgodniony z sądem gospodarczym program restrukturyzacyjny. Nie było to już zresztą pierwsze bankructwo Colta w jego 176-letniej historii.

Ostatecznie Colt znalazł teraz strategicznego inwestora w Europie, a konkretnie w Czechach. To holding CZG, którego spółki są największym w kraju producentem broni palnej, np. słynnych czechosłowackich pistoletów maszynowych Škorpion.

Rezolucja PE nt. sytuacji w Jemenie: Francuzi i Hiszpanie nie popierają unijnego embarga na broń

Trwająca od 2015 r. wojna w Jemenie jest uznawana za największy kryzys humanitarny na świecie.

Colt produkuje głównie dla wojska i policji w USA

W ramach ujawnionej właśnie transakcji Czesi przejmą zarówno amerykańską, jak i kanadyjską spółkę Colta, który w swoich fabrykach w USA, Kanadzie i Czechach zatrudnia obecnie ponad 1,6 tys. ludzi i produkuje zarówno broń dla policji czy wojska, jak i broń sportową oraz myśliwską.

Największym odbiorcą produktów Colta jest armia amerykańska, która w 2011 r. otrzymywała aż 57 proc. produkcji, choć część z tej broni była potem oficjalnie odsprzedawana innym państwom.

Jednym z najpopularniejszych produktów Colta jest karabin maszynowy M16, który od czasów wojny wietnamskiej jest (w kolejnych, unowocześnianych wersjach) podstawowym wyposażeniem żołnierzy amerykańskich.

W połowie lata 90. XX wieku wprowadzono także skróconą wersję M16 – karabin M4, który jest dziś używany głównie przez jednostki specjalne, m.in. z USA, Izraela czy Wielkiej Brytanii (komandosi SAS).

Rosja reaktywowała swoje arktyczne centrum testowania broni

Z doniesień RIA Novosti wynika, że w obiekcie na Ziemi Franciszka Józefa można prowadzić próby broni w temperaturze od – 60 do +60 stopni Celsjusza.

Rewolwer Colta zrewolucjonizował Dziki Zachód

Jednak najsłynniejszych produktem Colta jest oczywiście rewolwer, czyli szybkostrzelny, ładowany kilkoma pociskami naraz pistolet, który został opracowany przez założyciela firmy i XIX-wiecznego konstruktora Samuela Colta w 1830 r.

Broń ta – używana zarówno podczas wojen meksykańsko-amerykańskiej oraz secesyjnej, a także w czasie podboju Dzikiego Zachodu, zrewolucjonizowała pojedynki strzeleckie oraz w ogóle koncepcję broni palnej. Wcześniej, po każdym strzale, pistolet czy karabin trzeba było na nowo załadować, co zabierało cenny czas.

W 1835 r. Samuel Colt założył swoją pierwszą firmę, której spadkobiercą jest dziś Colt Defence LLC, która do tej pory produkuje rewolwery, w tym unowocześnioną wersję słynnego Colta Single Action Army, nazywanego też potocznie „Peacemakerem” lub „Coltem .45”. Pistoletu tego używają US Army oraz niektóre formacje policyjne.

„Jesteśmy dumni, że możemy włączyć do naszego portfolio Colta, który jest obecny w armii USA od ponad 175 lat” – powiedział prezes zarządu CZG Lubomír Kovařík. Natomiast szef Colt Defence LLC Dennis Veilleux nazwał transakcję „silnym sojuszem dla obu marek i dla naszych klientów”.

UE daleka od osiągnięcia strategicznej autonomii w obronności [RAPORT]

Strategiczna autonomia UE jest tematem wielu dyskusji, a do jej głównych orędowników należy francuski prezydent Emmanuel Macron.

Czesi od 15 lat inwestują w amerykańskie rewolwery

Wspólnie Colt i CZG chcą osiągnąć niebawem sprzedaż na poziomie 600 mln dolarów rocznie i stać się dzięki temu jednym z największych producentów broni palnej na świecie.

CZG, której wzrosły w 2020 r. aż o 10 proc. w stosunku do wcześniejszego roku, już od 2005 r. ma inną amerykańską spółkę – Wesson Firearms, którą kupiła od spadkobierców jej założyciela Daniela Wessona II, czyli praprawnuka innego słynnego XIX-wiecznego konstruktora broni palnej i współzałożyciela spółki Smith&Wesson (która produkowała m.in. inne słynne rewolwery Magnum) Daniela Wessona.

Wesson Firearms to jednak spółką odrębna od słynnej Smith&Wesson i produkująca broń palną (także rewolwery) głównie na rynek cywilny – dla firm ochroniarskich, myśliwych, sportowców oraz miłośników broni palnej.